c18 linker hatası

Başlatan satilla, 04 Mart 2011, 22:55:50

satilla

MPLINK 4.1, Linker
Copyright (c) 2006 Microchip Technology Inc.
Error - linker command file required.
Errors    : 1

Link step failed.
----------------------------------------------------------------------
Release build of project `E:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\18f glcd\18f.mcp' failed.
Fri Mar 04 22:53:14 2011
----------------------------------------------------------------------
BUILD FAILED

derleme yapınca bu hatayı alıyorum
proje dosyasının içine p18f4620.h dosyasınıda kopyaladım p18f4620.lkr dosyasınıda

yazdığım kodda bu

#include <p18f4620.h>

void main()
{
while(1)
{

}
}

FEHMİ_ASM

Sanırım MPLAB kullanıyorsunuz.

Proje -> Build Seçenekler -> Project - ok> tıklayın "Librarie Arama Yolu" için
dizinleri göstermek için -> Yeni -> gidin
"C:\MCC18\lib" -> Tamam -> Uygula
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

satilla

linker dosyasını projeye dahil etmem gerekiyormuş ayrıca
az buçuk ingilizceyle c18 kitabından anladığım bu oldu
denedim ve şu anda derleme yapabildim

ilginiz için teşekkür ederim fehmi hocam

Tagli

C18'le çok deneyimim yok ama hatırladığım kadarıyla dahil etmeden de kendisi görüyordu. Ben linker script'i değiştirmek zorunda kaldığım için, ayrıca proje klasörüne kopyalayıp projeye eklemem gerekmişti. Ama diğer türlü de derleme yapabildiğimi hatırlıyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

satilla

ben derleme yapamadım hocam projeye eklemeden
illaki dosya yollunu gösterip bir defaya mahsus ayarı yapılabiliyordur ancak uğraşmaya değmez 2 ayda bir kullandığım dil için

Tagli

Normalde şuradan ayarlanıyor:

Project -> Set Language Tool Locations. Burada Microchip C18 altında hem exe dosyalarının hem de kütüphane vs. klasörlerinin yerlerini göstermek mümkün.

Bazen proje başka bir bilgisayara taşındığında sorun çıkabiliyor ve bu ayarları yeniden yapmak gerekebiliyor. Ben de zaten bu tür bir sorunla uğraşırken öğrenmiştim.
Gökçe Tağlıoğlu