mozilla & explorer

Başlatan frkcn, 06 Mart 2011, 15:19:26

frkcn

Bugun dikkat ettimde mozillada forum yavaş çalışıyor explorer da daha hızlı . Sorun benim pc demi ? bir açıklaması varmı bu işin ?
Bugün ömrümün geride kalan son günü...

ete

Firefox un bu son sürümnde bende aynı kusuru gözlemledim ve biraz araştırınca şu sonuca vardım.
Firefox normal şartlarda bir profile oluşturuyor ve onları bir yerde tutuyor. Tuttuğu yerde epeyce dosya gördüm. Hemen yeni bi rprofil oluşturdum ve anında sistem acayip süratlendi yada normale döndü diyelim. Sonra yeni profildeki dosyaları yavaş yavaş eskisi ile değiştirmeye başladım. Ama bir müddet sonra sıkılırak üçer beşer dosya değiştirdim. Sanırıp p harfi ile başlayan dosyalarda sorun vardı.
Onları eskiniden alınca sistem yine yavaşlıyor.

Şimdi aşağıdakileri sırası ile yaparsanız sisteminiz hızlanacaktır.

Öncelikle firefox açıkise kapatın.

Çalıştır seçeneğinden  firefox.exe -p (ENTER) yada firefox.exe -profilemanager (ENTER) yapıp profil manageri açın.
Orada default adı altında profili dosyasını göreceksiniz. Yeni bir profil oluştur seçeneği kullanarak yenisini oluşturun ve altta yer alan Firefoz şimdi çalştırılsınmı seçeneğine tıklayarak çalıştırın. Sistem hemen çalışacak yalın bir açılış sayfası ekrana gelecektir. (bookmarklarınız var ise onalrı göremeyeceksiniz tabiiki) . Deneyin forma girmeyi hızlandığını göreceksiniz.
Şimdi ikinci işlem olarak , default profilinizin nerede kayıtlı olduğunu bulmaya çalışın. Ben ancak profil dosyasını sil seçeneğine ıklayınca ekrana bir ikaz çıkıyor ve orada dosyanın adresi veriliyor oradan gördüm. Sizde görebilirsiniz.
Öncelikle mevcut bookmarklarınızın kaydını almanız gerekiyor. Bunun için Yer İmleri >> "Yer İmlerini Düzenle" ve açılan menüde "İçe Aktarma ve Yedekleme" seçeneğini seçerek yedekleyin.
Aynı şekilde yeni profilinde adresini bulun ve eskisinde yer alan bookmark klasörünü aynen yenisine kopyalayın.
Varsa bookmarkla ilgili dosyalarıda kopyalayın
Sonra firefoxu açın ve Yerimleri seçeneğinde yer alan "Yer İmlerini Düzenle" seçeneğini seçin. Orada yer alan ."İçe Aktarma ve Yedekleme"  seçeneğinde Yeniden oluştur seçeneği ile bookmarklarınızı oluşturun.
Böylece sistem eski şekline dönecek ve hızlanacaktır.
Bazı sitelerdeki zararlı bazı yazılımların yada çerez vs şeylerin buna sebep olduğunu sanıyorum.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com