akım algımala devresi hakkında öneriler ?

Başlatan gevv, 06 Mart 2011, 20:45:31

gevv

hafta sonu eğlencesi: ir2153  ile oynuyorum :)   aşırı akım çekilmesini engellemek için aklıma bir fikir geldi hemenugulamak istedim fakat entegreyi yaktım yedekte yok deneyemeden öylece kaldım 

zaman kaybı olmasın sizce devre idealmidir işe yararmı

[IMG]http://img832.imageshack.us/img832/777/jjjjjl.gif[/img]

daha önce akım trafosu kullanmayı düşünüyordum ama çok kararsız çalışıyorlar ya da yüksek güçlerde daha iyi çalışıyorlar bende klasik şönt direnç ile hallederim dedim

entegrenin  beslemesini keserek korumaya alırım diye düşündüm  gerçi uygulama notlarında osilatör bacağını mosfet ile şaseye çekerek koruma yapılır diyorlar ama bir denemede entegreyi yaktım besleme voltajını kesmek daha mantıklı geldi

aslan_korhan

Böyle birşey yapabilirsin. Belirli bir akımdan sonra Gate'ler şaseye çekilerek akım sınırlama yapmış olursun.
LED akım sınırlamalarında işe yarıyor. Tek sorun ise Source ucu ile şase arasında direnç olduğu zaman mosfet'ler daha fazla ısınıyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

gevv

teşekkürler hocam  deneyeceğim  sanırım sadece mosfetin bir tanesine eklemem yeterli olur ?

bu arada bu şekilde entegreye bir zarar gelirmi acaba  uğraştıkca gördümki biraz hassas bir sürücü  :)

bu yüzden direkt besleme voltajını kesmeyi uygun gördüm

z

@Aslan Korhan

Onerdigin sema, anahtarlamali calisan sistemlerde tam bir facia dogurur. O devreyi akim limitlemede kullanabilirsin dakat tek bir sartla. Bu sart;

Mos uzerinde harcanacak guc, mosun katalog degerlerinin altinda kalma sartidir. 

Zira, akim belli bir seviyenin ustune cikinca gate saseye gitmez, olan olay, gate gerilimi  akimin limitlenen degerin ustune cikmayacak sekilde kalmasi icin gerekli seviyeye cekilmesi islemidir. Akim artmak istedigi halde gateden yapacagin bu mudahale mosu lineer bolgeye sokar ve mos isinarak bozulur. (Source ucuna direnc baglanan mosun isinma sebebi de bu olay.)

@Gevv

Akim trafosunun sekonderini direnc ile yuklemeyi dene. Sorunun bu oldugunu dusunuyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

Alıntı yapılan: bunalmis - 06 Mart 2011, 22:21:33
@Aslan Korhan

Onerdigin sema, anahtarlamali calisan sistemlerde tam bir facia dogurur. O devreyi akim limitlemede kullanabilirsin dakat tek bir sartla. Bu sart;

Mos uzerinde harcanacak guc, mosun katalog degerlerinin altinda kalma sartidir. 

Zira, akim belli bir seviyenin ustune cikinca gate saseye gitmez, olan olay, gate gerilimi  akimin limitlenen degerin ustune cikmayacak sekilde kalmasi icin gerekli seviyeye cekilmesi islemidir. Akim artmak istedigi halde gateden yapacagin bu mudahale mosu lineer bolgeye sokar ve mos isinarak bozulur. (Source ucuna direnc baglanan mosun isinma sebebi de bu olay.)

@Gevv

Akim trafosunun sekonderini direnc ile yuklemeyi dene. Sorunun bu oldugunu dusunuyorum.

teşekkürler hocam

örneklerde hep yük direnci gördüğüm için onu eksik etmiyorum zaten   

peki devre sizce nasıl oluru ya da bir hatası varmı ?

z

Devrede hata var ve gereksiz yere karmasiklastirilmis. Zaten cipin beslemesini keserek koruma yontemi de kafama yatmadi.
MOS source direcindeki gerilim belli bir degeri asinca MMV gibi tek atimli devreyi tetiklesin. MMV de cipinin reset bacagindan cipi resetlesin.
Boylece asiri akim olustugunda sistem gecici bir sure icin susar ve daha sonra tekrar calismayi dener. Koruma limitini arttirip MMV yerine minik bir tristor yada FF tetikleyip bunun da cipi surekli resette tutmasi dusunulebilir.

Reset pini yoksa illaki bu isi dolayli da olsa yapacak bir pin muhakkak vardir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aslan_korhan

Evet, birebir kullanılacak bir devre değil zaten verdiğim. LED devrelerinde bir ara driver entegresi bulunması zor iken kullanıyordum ve hiç sorun yaşamadım.
SMPS'de iş baya değişir tabiki...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.