Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

mikroVolt ölçümü

Başlatan nicksiz88, 11 Mart 2011, 23:33:43

nicksiz88

arkdaşlar mikrovolt degerini ölçmek için neler yapmam gerek bilgisi olan veyada elinde böyle bi çalışması olan arkdaşlar varmı acaba ?
Her şeyin bi fiyatı, her insanın bi değeri vardır. Fiyatı olmayan eşyaya çöp, Değeri olmayan insana; "giderken kapıyı ört" denir

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

nicksiz88

arkdaşlar 0.00488 mV ölçemiyormuyuz benim dedigimde 0.001 mV ölçmek bu bu kadar zormu ?
Her şeyin bi fiyatı, her insanın bi değeri vardır. Fiyatı olmayan eşyaya çöp, Değeri olmayan insana; "giderken kapıyı ört" denir

f_machine

5V referansla 24 bit adc kullanırsan 0.298 mikrovolt hassasiyetle ölçüm yapabilirsin.
Ama en iyisi mikrovoltu direk ölçmek yerine opampla yükseltip , ondan sonra ölçmek.

parda

Alıntı yapılan: nicksiz88 - 12 Mart 2011, 00:07:05
0.001 mV ölçmek bu bu kadar zormu ?

Değil ölçmek taşımak, opampla işlemek oldukça zor ve deneyim işidir. Göz ardı edemeyeceğiniz bir sürü parametre olur. Başlangıç için termokupul amfilerini bir inceleyin isterseniz.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

t2

0.001mV = 1uV. Bunu mikrofon amplifikatörü ile  kuvvetlendirebilir, sonra ölçebiliriz. mikrofon amplifikatörü derken, düşük gürültülü, fet girişli, kaliteli bir opamp gerekli. LF353 mü desem, TL064 mü desem...

Sonuçta sabit bir kazanç ile çarpacaksınız öyle okuyacaksınız.

z

Milivolt seviyesindeki sinyallerle calisirken bile gurultu yeterince sorun cikartirken bunun 1000 de birindeki bir sinyal adama ot yoldurtur.

Mikrovolt seviyesindeki sinyalin olustugu ortama hohlasaniz, elinizi yaklastirsaniz, sicaklikta ufak bir degisim olsa voltajiniz kayip gider.

Kullanacaginiz en iyi opampin bile ofseti mV lar mertebesinde. (Cok ozel opamp arayisina girmek lazim bu opamp elle falan  tutulmaz.)

Eger illede bu seviyedeki sinyali olcecegim derseniz dedelerimizin yontemine basvurulabilir.

mikrovolt seviyeli voltaji chopper ile kiyin. (Mekanik chopper olabilir)

Bu sinyali, kiyma frekansina akortlanmis AC amplifikatorlerle yukseltin.

Kiyiciya senkron edilmis demodulator ile dogrultun gerekiyorsa kucuk bir DC kazan verin bufferlayin ve okuyun.

Bu devrelerin metal duvarli odaciklar icine konmasi, metal kutucuga giris cikis pinlerinin de tunerlerde oldugu gibi yapilmasi sart.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Alıntı YapKullanacaginiz en iyi opampin bile ofseti mV lar mertebesinde.
mesela 200mV offsetli opamp var. bununla 1mVu kuvvetlendiremez miyiz ?

z

Darasını hesaba katacaksan yukseltirsin.

t2

picmanya

bu kadar küçük bir voltaj ölçülmek istendiğine göre bu voltaj değeri sabit olmayıp ölçülmek istendiği sahada değişken değerler alsa gerek diye düşünüyorum.sabit olsa niye bu kadar kastırılsınki.nerden geliyor bu gerilim ve değişkenmi sorabilirmiyim?
fizik dersinden galvonometre diye bir şey hatırlıyorum iş görürmü ki?

z

Galvanometre bir nevi ampermetredir. Voltaj okumaya yaramaz.

FUNKY

Alıntı yapılan: nicksiz88 - 12 Mart 2011, 00:07:05
arkdaşlar 0.00488 mV ölçemiyormuyuz benim dedigimde 0.001 mV ölçmek bu bu kadar zormu ?

PIC in bunu yapması kolay ama pratikte  hüsran oluru  örneklenecek kaynağın süper stabil olması lazım   şöyle yapabilirsin  örnek olarak  hassasiyet  1v için 1/1023=0.000977V  10 bit örneklemeyle    pic in  referans ayarlarını  resindeki gibi yapacaksın  ve bu sadece örnek referans  şekli  bu kaynaklarda süper stabil olması lazım

[IMG]http://img851.imageshack.us/img851/2240/vref.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

teknikelektronikci

simdi arkadasim sen bu ölcümü pic ilemi yapmak istiyorsun yoksa herhangi bir ölcü aleti ilemi?
bahsettigim ölcü aletinden bir tane temin et rs232 üzerinden pic ile veya pc ile haberlestir
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

nicksiz88

picle kendim yapabiliridim diye düşünüyordum işin gerçegi ama biraz daha kapsamlı olacak gibi uygulamada çok fazla sorun çıkartacagı aklıma gelmedi işin açıkcası çünkü pic 16f877a dedigim gibi 0.004882 mV civarlarını ölçe bilirsem mikro volt seviyesinide zorda olsa okuya biliridim diye tahmin ediyordum daha çok araştırma yapmam gerekecek  peki başka fikri olan yokmu