220v AC yi 3 v DC ye nasıl düşürebilirim?

Başlatan emrah, 14 Mart 2011, 16:26:32

emrah

selam, arkadaşlar 30 adet LED i trafosuz bir devre ile parlak şekilde yakmak için nasıl bir devre oluşturmalıyım ? ledleri paralel baglayacagım, biri arızalandıgında sıkıntı çekmemek için.

internette birkaç devre buldum girişinde direnç kondansatör, köprü diyot ile dc ye çevriliyor ve zener ile sabit tutuluyor. bu devreyi yaptım ama ledler parlak olmuyor yani akım çekemiyorum. bu tip devrede ne gibi değişiklik yapmalıyımda daha fazla akım çekmeliyim?   yardımlarınız için şimdiden teşekkürler ..

Erol YILMAZ

Trafosuz zor görünüyor :)

Trafo iyidir, Güvenlidir.... Çarpılmazsın !

Yada LED DRIVER kullanabilirsin. 
Artık piyasada tonla 350 700 mA Led driver var

Nedenler

Benim eski çalıştığım şirketin tüm aydınlatması bahsettiğiniz şekildeydi. Daire şeklinde bir kartın üzerine dairesel bir şekilde dizilmiş ledlerle aydınlatma sağlanıyordu. Devreyi tam hatırlamıyorum ama kondanstör wattlı direnç ve ledden başka birşey hatırlamıyorum. Ledlerde tabiki 3 Voltluk ledler değildi. Çok arıza çıkarıyordu ama zırt bırt yanıyordu birşeyler :)
Şöyle bir aramayla birşeyler bulabilirsiniz.

M_B

[IMG]http://img163.imageshack.us/img163/3154/fsar001.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Visit us at www.futureelectronics.com                                          Think Future First
The information in this transaction contains information that is confidential and is intended only for the use of the individual or entity to whom it is addressed. If the reader of this message is not the intended recipient please delete it and immediately notify the sender. If the purpose of this transmission is to provide a quotation or to confirm or acknowledge an order or to provide information in relation to the Products and Services offered, unless otherwise agreed in writing, the FUTURE ELECTRONICS TERMS AND CONDITIONS OF SALE including, but not limited to, provisions relating to export controls, exclusively govern the sale of Products and the provision of services by Future Electronics Inc. and its divisions, subsidiaries and affiliates and take precedence over supplemental or conflicting terms and conditions to which notice of objection is hereby given. The FUTURE ELECTRONICS TERMS AND CONDITIONS OF SALE are available at www.futureelectronics.com and may be provided on invoices, packing slips, order acknowledgements or other method.

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

emrah

entegreli devreden kaç mA cekilebilirki?

emrah

[IMG]http://img848.imageshack.us/img848/4505/8892220v1.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

RESİMDEKİ İLK BASTAKİ DEVREYİ YAPTIM 1W LIK DİRENC YANMAYA BASLIYOR? DVEREY DİYOT EKLEYEREK 110 V a DÜŞÜRDÜM AYNI OLAY YİNE OLUYO. DEVREDE EKSİK BİRŞEYMİ VAR ?

t2

1k yerine 220 ohm takın. Hesaba göre 1W 1k direncinizin de yanmaması gerekiyor. belki de direnç 1W değil yada kondansatör 0.22u değildir.

Çünkü ilk devrede 1k üzerinde 0.5W civarı güç harcanıyor.

emrah

kondansatörün üstünde 225K 400V yazıyor. direnci 1K 3W taktım oda yanıyor anlamış değilim. 2.2K 1W denedim oda yandı. ledler beyaz oldugundan 20mA e göre fazla mı çekiyor olabilirmi? ölçmedim ama,

serdararikan

devrede bir ilginçlik yokmu sizce. tek led olduğunda da aynı elemanlar kullanılmış 10 led olduğunda da???

t2

Direnci büyütmeyin. Yanar.

Ledler seri bağlı ve yeteri kadar gerilim hem de akım sınırı var. anormallik yok.  Akım 220nF ve 1k ile sınırlanıyor. yaklaşık 21mA tepe değeri var.

z

Alıntı yapılan: emrahGS - 14 Mart 2011, 21:00:38
kondansatörün üstünde 225K 400V yazıyor. direnci 1K 3W taktım oda yanıyor anlamış değilim. 2.2K 1W denedim oda yandı. ledler beyaz oldugundan 20mA e göre fazla mı çekiyor olabilirmi? ölçmedim ama,

Kondansatorde 224 yazmasi lazim. Sen 2.2 uf ile deniyorsun.  1K direncin 1/2w bile olmasi yeterli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

emrah

bunalmıs adlı uye, kondansatör de yanlışlık oldu ozaman tekrar deneyecegim.  bu kondasatörün ordaki görevini anlayamadım. bilen varsa açıklayabilirmi. birde devrede akımı biraz daha artırmak istersem ne yapmalıyım? hesabı filan varmı ?

z

Yaklasik bir formul icin  C, nanofarat ve  I, mA olmak uzere

C=15xI bagintisini kullanabilirsin.

Ornegin 20mA akim akitmak icin C=20*15=300nF

Direnc degerinin 1 kac K olmasinin fazla bir onemi yok.

Hesap sonucu cikan kusuratli kapasitoru bulamayacagin icin en yakin degerde kondasator kullanacagindan tek led baglamissin 10 led baglamissin cok onemli degil.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

emrah

acıklamalar için teşekkür ederim, 300-500 mA cekmek için 15*500 =7500nf yani 7,5 uf ye yakın degermi olmalı? mantıklımı yani ?

t2

Bu yöntemle 300-500 mA cekmek  uygun değil. Başın derde girer. kondansatörler ısınır, patlar içinden asit çıkar..