Filtre tasarımı hakkında

Başlatan fractal, 17 Mart 2011, 16:24:29

fractal

şimdi bant geçiren filtre yapacağımızı varsaydığımızda  formdaki diğer sorularada yönelikj olarak kafa takıldı.

şimdi burdaki r kaynak dirençi olarak düşündüğümüzde gerek yok.eğer yüküzmüzde endüktif ise peki burdaki bobinide kaldırıp c kalsa olurmu?yada tüm bunlara göre bir c hesaplanabilirmi?

böyle bir filtre tasarlanırken yüke göremi tasarlayacağız.örneğin ben sadece 40khz geçirmek istiyorum.bu 10khz de bant genişliği olsun hadi.çıkıştaki endiktif yükü hesaba katmalımıyım katmamalımıyım?

Restantum cogniscutur Quantum deligutur

t2

Pasif filtreyse, katmak lazım.

fractal

• Aktif filtre tasarımında bobin (self) elemanı kullanılmaz. Bu nedenle tasarımı kolay
ve ucuzdur.
• Aktif filtre devrelerinin çıkış empedansı çok düşük, giriş empedansı ise oldukça
yüksektir. Bu nedenle, aktif filtrelerin girişlerine veya çıkışlarına bağlanacak devre
veya devre elemanlarının etkilenmesi söz konusu değildir.
• Aktif filtrelerde, filtrenin geçirgen olduğu frekanslarda herhangi bir zayıflatma
olmaz. Çünkü aktif filtre tasarımında kullanılan op-amp, filtre edilen işaretleri
yükselterek çıkışına aktarabilir.

bu bilgilere göre ne zaman aktif filtre tercih edilir ne zaman pasif filtre?

örneğin pwm ile endüktif yük sürüyorum burda hangisi tercih edilmeli?

t2

Bass hoparlör aldık. 500W anfi var. yani yeteri kadar güç var. burada aktif filtre kullanmanın lüzumu yok. LC filtreler kullanılır. enerjiyi bölüp subwoofer'a veya tweeter'a bağlarız.

Mikrofon preaanfisi var bunu anfiye bağlamadan önce sesi güzelleştirmek istiyoruz. aktif filtre kullanılır. zaten pasif filtre kullanmak istesek elemanlar bir garip olur. ya çok büyük yaçok küçüktür. hesaplamadım ama kesin öyle olur. ve bu elemanları bulamayız ayar da yapamayız. Halbuki ekolayzır misali Band geçiren filtreler kullanılırsa trimpotlar ile kolayca ayarlanır.

fractal

birde şu choke-şok bobini-drossel aynı şeymidir?
aşağıda şok bobinli filtre örneği vadır.

Alıntı YapDemir nüveli bobine şok bobini denir.

Şok bobininin zıt EMK üretme özelliğinden yararlanıp, Şekil 5.12 'de görüldüğü gibi kondansatörle birlikte kullanılarak bir filtre devresi oluşturulur. Şok bobini, kondansatörden önce devreye seri olarak bağlanır. Bu nedenle, filtre devresine, Şok girişli filtrede denmektedir

Şok bobinin yukarıda sıralanan avantajlarının yanı sıra şu dezavantajları da vardır.

1. Pahalıdır.
2. Ağırdır.
3. Çok yer tutar.
4. Isınır.

Şok bobinin "L" selfi ile kondansatörün "C" kapasitesi, yük direncinden akan IRL akımı, r dalgalanma katsayısı arasında şu bağıntı vardır.

L = (√2 / 3r) * (I / ω 2C) ω:2πf

Burada f:50Hz 'dir. C:Farad   I:Amper  L:Henry  'dir.

yukardaki f50hz değilse yine aynı fromülden L değerini cekebilirmiyiz?