Uzun kabloda kısa devre yerini tespit etmek

Başlatan ftsahin, 04 Mayıs 2004, 11:02:28

ftsahin

Arkadaşlar 2 Km'lik bir kablonun herhangi bir noktasında meydana gelen kısa devrenin yerini öğrenmek istiyorum. Kısa devrenin yeri sabit değil devamlı değişebilir. Mümkün olan en hızlı yöntemle ölçmek istiyorum.

z

Bu konuda kitaplarda değişik teknikler var, aklıma gelen bir yöntem şu.

Kablonun bir tafından 1A 1Khz gibi sinyal bas. Bir amfi girişine bobinden oluşan bir sensör bağla. Kabloya sinyal verdiğin uçtan itibaren sensörle gezinmeye başla. Kısa devre noktasına kadar sinyal yakalaman, kısa devre noktasını geçtiğinde de sinyalin kaybolması lazım.

Umarım kablo yer altında değildir. :D

Kitaplara bakarsan yer altında gömülü kablolarda da kısa devre yerinin yaklaşık yerini bulmaya yaraya yöntemlerden sözediliyor. (Kitap ismi hatırlamıyorum.)

Bir diğer yöntemde kabloda 1m lik mesafeye ait direnci biliyorsan, ölçtüğün omaj/1m omaj/2 sana kısa devre noktasının yerini verecektir. (Tabiki kabloda mükemmel kısa devre olmak kaydıyla)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yas

Eğer kablo mükemmel kısa deve olamamışsa ve dışarıda ise kabloya gerilim uygulanıp akım geçirildiğinde arızalı nokta ısınır. Ama 2 km lik bir uzunluk için pratik değil.
bunalmis ' ın söylediği gibi omaj ölçümü daha mantıklı ama mükemmel kısa devre durumunda, Kablonun tam kısa devre olup olmadığını analamak çok basit bir uçtan kısa devre omajını ölçerken diğer uçları kısa devre edersin omaj değişmezse metre omaj orantısı ile sonuca varırsın.
Kolay gelsin.

ftsahin

Cevabınız için teşekkür ederim ama malesef işler daha karışık.Kısa devre çok net ama en önemli konu kablonun başında ölçüm yapmam gerekiyor yani kablo üzerinde gezme şansım yok. Zannedersem daha gelişmiş tekniklere ihtiyacım olacak.

tcitak

Bahsettiğin konuyu şu an yeraltı elektrik tesisatı çeken firmalar kullanıyorlar. Düzenek ile çok net bir bilgim yok ama bildiğim kadarı ile ses dalgası ile çalışıyor. Mantığıda şu:

Fizikte duran dalgalar deneyini hatırlarmısınız. Ses  dalgası dahil enine ve boyuna dalgalar bir engele çarptıkları zaman kısmen geri yansırlar(bu oran engele göre değişir.) İşte bu gelen dalga gönderdiğin ses dalgasının dalgaboyu ile direk orantılı bir formüle sahip. Bu yöntemle sadece kısadevreleri değil kopuk kablolarında kopma mesafesi tayin edilebiliyor. Bildiklerim bunlar ama dediğim gibi konuya hakim değilim. Zannediyorum mesafe tayinini de sesin katıda yayılma hızı oranının iletkenlerde birbirine çok yakın olmasından faydalanıyorlar.

iyi çalışmalar.

aster

kesmez

benim başıma geldi..
2,5 kmlik 2x10nyy kabloda kısa devre vardı..
kablo çok akım çekiyor ve 40 amperlik v- otomatı attırıyordu..
hesabımıza göre 40 amperlik sigortayı attırması için kısa bir mesafede olması gerekirdi...300-350 metre mesafede kısa devreyi bulduk..
yani diyeceğim şu ki direnç hesap etme tekniği olumlu...
(kısa devreye sebep ise tarla fareleri idi.. tarla güzergahından geçen kablolarınızı uzun süre elektriksiz bırakmamanızı tavsiye ederim , fareler fena dadanıyorlar..)
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

_md_

ramazan10

Alıntı yapılan: "ftsahin"Arkadaşlar 2 Km'lik bir kablonun herhangi bir noktasında meydana gelen kısa devrenin yerini öğrenmek istiyorum. Kısa devrenin yeri sabit değil devamlı değişebilir. Mümkün olan en hızlı yöntemle ölçmek istiyorum.

OG

Bu bir defaya mahsus bir iş ise TEDAŞ tan rica et, bir yeraltı arıza ekibi 5 dk da bulur. Tam metrajı da söylerler. Ellerindeki cihaz çok maharetli.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ftsahin

Bir süre araştırdıktan sonra bu işin gerçekten zor olduğunu anladım ve vazgeçtim. Daha önce elimizde bir cihaz vardı .Yurt dışından gelmişti ve çok pahalıydı. Şimdi artık uğraşmıyorum. Cevap verenlere teşekkür ederim.

diot

mrb ..
eski elo elektronik dergilerinde bir devre vardı.
uzun koaksiyel kablolarda kopuk yeri bulmak için.
cihazı kablo başına bağlıyorsun, (bu cihazada bir adet osiloskop takılıyor)
kabloya puls verip eko  dinliyerek yapıyor..
eski elo dergilerini bir karıştırın diyecem.

ftsahin

Yukarıda bahsettiğim cihaz tam tam olarak bu şekilde çalışıyordu ama dediğim gibi artık bu işten vazgeçtim.Daha doğrusu iş iptal oldu denebilir. Son derece güvenli ve ucuz bir çözüm ortaya çıkana kadar bu işle uğraşmayacağım.