Şok bobinli filtre devresi eleman değerleri ne olmalı?

Başlatan b_cavus, 22 Mart 2011, 15:54:59

b_cavus

Selam arkadaşlar.
12V akü gerilimini 7805 ile 5V'a çeviriyorum. Ama 7805 girişine şok bobinli filtre devresi koymak istiyorum. Bobin endüktansı ve giriş çıkış kon. değerleri ne olmalı? Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum. Şok bobinden yaklaşık 750ma geçiyor. Bunun 150ma kadarı 7805'ten geçecek. Geri kalan 600ma kadarı 12V ile çalışan başka yerleri besleyecek. Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum. Lütfen tavsiye ettiğiniz örnek devreler için bobin endüktansını da belirtiniz.

fractal

Restantum cogniscutur Quantum deligutur

secretagent

basit bir hesap ama tutar şimdi I=V/R burada R induktansın empesandı olacağından XL=2piFL olacak o halde:

750ma=12V/2*pi*50*L bu formülden L değerini çeker isek; L=0.0509Henry değer çıkar.

pcb_desing

Teorikte hesaplanız hiç bir zaman tutmaz hardwarenizi oluşturdaktan sonra testlerınız onemlı bazı devrelerde bastırmış oldugunuz pcb layerlerın kapasıtıf degerler olusturdunu gororsunuz önce devrenızı pcb ye dökun ondan sonra filtreleleme önlemlerını alın akımız ne frekansalanız ne ihtıyanız olan doneler devrenızı kurduktan sonra ortaya cıkar..

z

Alıntı yapılan: secretagent - 22 Mart 2011, 20:52:12
basit bir hesap ama tutar şimdi I=V/R burada R induktansın empesandı olacağından XL=2piFL olacak o halde:

750ma=12V/2*pi*50*L bu formülden L değerini çeker isek; L=0.0509Henry değer çıkar.

Bu hesap yatar. Sen hangi soruyu cozmussun yazayim.

12v 50Hz AC kaynaga ne degerde enduktans baglarsam 750mA ceker.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Sok bobinlerinin icinden dc bilesenli akim akar. DC besleme hatlarina konur.

The Gariban

Sayın Bunalmış
Peki arkadaşın istediği 5 volt ve 12 voltluk çıkışları 1 ad 7805 ve 1 ad 7812 ve birkaç elektrolitik kondansatör yeterli olabilecekken, bu bobini gerilim regülatörlü bu devreye eklemek istemesinin çok büyük bir avantajı olurmu sizce?

b_cavus

Arkadaşlar bu filter devresine arabalarda kullanılacak bir devrenin beslemesini oluşturmak için ihtiyacım var. Arabalarda çalışan marş, silecek, fan, vb. motorları, uzun far ve özellikle altını çiziyorum korna aküden acayip akım cekiyor. Kornaya bastığınızda yaklaşık 4A akım çekiyor ve sanırım korna içindeki elemanlar sebebiyle besleme hattına acayip parazitler ve dalgalanmalar bindiriyor. Bu dalgalanmaları yok etmek için gerilim dalgalanmalarına duyarlılığı azaltacak, dalgalanmalara hemen cevap vermeyecek bir eleman olarak kullanılıyormuş şok bobin (yada pi tipi filtre). Oto teyp montajı yapan bir yerden teypin beslemesine girilen bobinli çıkma bir Filtre devresi buldum. Bu sayede besleme problemini hallettim. Ama yukarıda belirttiğim akım değerlerini karşılaması için endüktans-akım değeri ne olmalı sizce.

z

Eger otomobil uygulamalarinda oldugu gibi besleme hattinda bolca yuksek voltaj darbeleri varsa bu tip bobinlerin kullanilmasi onerilir.
Yuksek akimli devrelerin beslemesinde de bu tip bobinler onerilir.

Internette baktigim dokumanlarda sok bobini, muhatap olacagi frekansda, yuk direncinin degerinin 3 kati degerde reaktans gosterecek sekilde hesapliyorlar.

b_cavus

Otomobildeki hangi parçanın beslemeyi ne kadar dalgalandırdığı, toplam çekilen akım, frekansı vb. gibi değerleri kestirmek zor. Kullandığınız yada herhangi bir devre şeması üzerinde gördüğünüz filtre bobini reaktans değeri veya aralığı yok mu acaba?

z

Araclarda korna, alternator ve mars motoru beslemeyi en çok kirleten cihazlar olduğuna göre;

Bu aletler çalışırken kaç volt iğnecikler üretiyorlar ve bu iğnecikler ne genişlikte ne sıklıkta oluyoru bilmek lazım.

Radyo, hırsız alarmı vs devrelerinde yaklaşık 10mm  boyunda,  3-4 mm çaplı minik bir I core üzerine 15..20 turluk bobinler gördüğümü
hatırlıyorum.

Sende buna benzer bir bobin sar gitsin. Tel çapını yüksek tuttuktan sonra fazla sarımın zararı olmaz.

Eğer masana akü ve bir korna koyma şansın varsa, parazitleri scopla inceleme şansın olur.

Bu şokların amaçlarından birisi yüksek voltaj darbelerini zayıflatmaktır.

Bir diğer sebep de,  amplifikator, radyo, teyp vs devrelere besleme hattından alternatör gürültüsü, motor kömürlerinin yada kornanın paraziti giripte hoparlorlerden rahatsız edici sesler çıkmasın diye eklenir.

The Gariban

Burada yüksek frekans için hesaplanması var.Belki size lazım olan devre içinde kullnılabilir

http://read.pudn.com/downloads147/sourcecode/others/636286/%E7%9B%B8%E5%85%B3%E5%BA%94%E7%94%A8%E7%AC%94%E8%AE%B0(%E8%8B%B1%E6%96%87)/swra064.pdf

b_cavus

Cevaplar için teşekkür ederim. Elimde olan ve sonradan bulduğum filtrelerin bobinlerini Lmetre ile ölçtüm birisi 230mikrohenri birisi 1,2milihenri çıktı. Herhalde ben ortalama 470mikrohenri 2ampere dayanan bir bobin koyup yapacağım. Herkese iyi çalışmalar.