Devrede Toprak Bağlantısı Kaçağını Algılama

Başlatan ornella, 24 Mart 2011, 15:01:22

ornella

Elektronik Devrede Toprak Bağlantısı Kaçağı olup olmadığını anlayabileceğimiz devre nasıldır? Faz- nötr arasındaki ilişki gibi fazla veya nötr ile toprak arası değerini nasıl ölçüp devreye arıza olarak bildiririz? Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.   :-*

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ornella

tek fazlı monofaz redresörün toprak arızasını bildirecek bi devre. :'(

remzi

Kaçak akım koruma rölelerini incelemenizi tavsiye ederim. Çalışma şekli şu şekilde. Fazdan geçen akımla nötrden geçen akımı ölçüyor. İkisi eşit değilse kaçak var deyip sigortayı attırıyor. Sizde bu şekilde bir çalışma yapabilirsiniz...

Klein

Faz ve nötr  birlikte  akım trafosundan geçir. Eğer kaçak yoksa   ölçülen akım 0 olacaktır. Eğer kaçak varsa akım trafosu çıkışında kaçak akımı görürsün.

ornella

Devrenin toprak bağlantısı olup olmadığını da anlamamız gerekiyor ama.

ornella

Toprak-nötr arası voltajı 0-2 volt arasından fazla ise led yanacak (yani topraklama yok uyarısı redresör girişinde) bi devreyi nasıl yapabiliriz? Sizce mantığım doğru mu? Topraklama olan devrelerde 2 voltu aşmaz değil mi toprak-nötr arası?

t2

Volttan ziyade akım önemli olsa gerek.  Binalarda kaçak akım rölesi var. Kaçak akım olunca  tüm elektriği kesiyor.

Prensibi

ornella

Yok bizim redresörde kaçak akımı miktarını gösteren devre var ama sorun bu kaçak gerçekten toprağa bağlı mı?

Andromeda

sorun topraklama mevcut mu değilmi ise ;
birkaç direnç ve neon lamba ile yapılan basit devreler var, piriz kontrolu için...
ne kadar güvenilir tartışılır....
elektrik test ekipmanlarını bir inceleyin
ayrıca voltaj farkına bakılıp topraklama kontrolu yapılmaz..
fark 15 V dur ama topraklama sağlıklıdır.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ornella

Kaçak akım  aksın da yani toprak nötr kısa devre edilmiş de olabilir. Yeter ki toprak hattı boşta olmasın o zaman 118 çıkıyor toprak-faz . Ben de tam 2 olmasa bile 10 ya da 15 voltu geçince led yanan bi devre kullanabilirim. Tabi ki redresör binanın topraklama sisteminin kalitesini ölçecek değil. Ama en azından cihazda kaçak olduğunda insan harici bi yerden akımın aktığını görebilsem yetecek. Aslında ben  topraklamanın hiç olmadığında anlamak istiyorum. Topraklama kötüymüş nötr ile kısa devre edilmiş önemli değil. Bi devre fikri olan var mı?

Andromeda

neon lambalı basit devrede toprak bağlantısı yoksa voltajda olmuyor ,lamba yanmıyor...

ornella

Faz-nötr arası 100ac olduğunda röle çeken bi devre lazım bana. İsiste trafoyu kullanamadım. Direkt köprü diyota 60 vac verdim, kondansatörle filtreledim bi karşılaştırıcı opampla (12 v beslemeli) çıkıştaki röleyi kontrol etmeye çalıştım ama sorunlar çıkıyor.  Mesela sönük olması gereken zamanda  voltaj yavaş yavaş yükseldiği için başlangıçta kısa bi süre led yanıyor sönüyor. Nasıl engelleriz? Ya da başka bi devre önerisi olan var mı? Günlerdir uğraşıyorum.