LM2576-5V İncelemesi

Başlatan FxDev, 25 Mart 2011, 00:49:23

FxDev

Ne zamandır denemek istediğim convertor olan LM2576'yı buradaki yazımda detaylıca ve tüm hesaplarla elimden geldiğince test etmeye çalıştım.
Ben istediğim sonucu aldım. İlgilenen arkadaşlara yardımı dokunur umarım.

pwm.c

şu tabloda Iout(v) yazmışın farkındamısın :)
birde bizi niye site adresine yönlendiriyorsun? oradaki yazıları burayada ekleyebilirdin. kopyala yapıştır işi bukadar zormu? sonuçta kendi makaleni kopyalayacaksın. bu yaptığın reklam olmuyormu?
devre hakkında iyi güzel test yapmışında bunun breadboard ile yapılmasının iyi olmadığını sende biliyorsun.
çıkış kondansatörünüde 2200uf kullanmışın. smps devrelerinde böyle büyük değerde tek kondansatör kullanılmaz. 3 tane 470uf paralel bağlarsan daha iyi olur çünkü kondansatörlerinde frekansa göre iç direnci oluyor. bunu düşürmek için paralel bağlanması gerekir yada aynı diyodlarda olduğu gibi kondansatörlerinde ultrafast çalışanları var.
entegre hakkında şunu belirteyimki bu çok kolay bozuluyor. zatem smps entegrelerinin çoğunda rastlanan bir durum. giriş gerilimi ani uygulanıp kesildiğinde arıza meydana geliyor. onun için girişe seri bir diod ve büyük değerli bir kondansatör eklemek gerekir. girişteki 2200uf yerine 4700uf kullan.

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

EMG81

Seni sevdim pwm.c :D

piedos

Alıntı yapılan: pwm.c - 25 Mart 2011, 02:06:59

şu tabloda Iout(v) yazmışın farkındamısın :)
birde bizi niye site adresine yönlendiriyorsun? oradaki yazıları burayada ekleyebilirdin. kopyala yapıştır işi bukadar zormu? sonuçta kendi makaleni kopyalayacaksın. bu yaptığın reklam olmuyormu?
devre hakkında iyi güzel test yapmışında bunun breadboard ile yapılmasının iyi olmadığını sende biliyorsun.
çıkış kondansatörünüde 2200uf kullanmışın. smps devrelerinde böyle büyük değerde tek kondansatör kullanılmaz. 3 tane 470uf paralel bağlarsan daha iyi olur çünkü kondansatörlerinde frekansa göre iç direnci oluyor. bunu düşürmek için paralel bağlanması gerekir yada aynı diyodlarda olduğu gibi kondansatörlerinde ultrafast çalışanları var.
entegre hakkında şunu belirteyimki bu çok kolay bozuluyor. zatem smps entegrelerinin çoğunda rastlanan bir durum. giriş gerilimi ani uygulanıp kesildiğinde arıza meydana geliyor. onun için girişe seri bir diod ve büyük değerli bir kondansatör eklemek gerekir. girişteki 2200uf yerine 4700uf kullan.

olmuyormu yazarken mu'yu ayri yazmalisin :)

LM2576-5V cok duzenli calisiyor, benim araclarda 3 yildir calisan (arac calistiginda calisiyor) projelerim var simdiye kadarki guc hatasi  yilda <0.1%

Iyi bir bobin kullanirsaniz, osiloskop cikisinda tepeciklerin nerdeyse kalmadigini gorursunuz, bu da yuksek kapasiteli kapasitor kullanma ozgurlugu getirir.

FxDev paylasmayi seven bir arkadas, kendi reklamini yapmasinda sakinca olmamasi lazim!
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

Mucit23

Arkadaşlar izninizle bişey sormak istiyorum. LM2576in 5 nolu bacağı on/off diye geçiyor. Normal çalışmada bu bacak gnd ye bağlı. Bu bacağı başka bir dijital eleman ile 1 konumuna çekersek çıkış enerjisini kesebilirmiyiz. Bu bacağı anahtarlama için kullanabilirmiyiz..

X-Fi

evet kullanılabiliyor LM2576 yı bu şekilde anahtarladığım bir uygulama yapmıştım.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

jimraynor

Çalışman için teşekkürler. Bir ara MC34063ü de inceleyebilirsen sevinirim. Sınavlarında başarılar. Allah zihin açıklığı versin.

z

@FxDev

Açıklamalarında şöyle bir ifade var.

Alıntı YapÇıkış gerilim değerinin ripple değeri ise anahtar kapalıyken yük tüm akımını kapasitör üzerinden sağlayacağından I=CdV/dt'den dV=3*((1-5/12)*(1/52000))/2200uF=0.015V olur.

Dediğin açıklama ancak discontinous çalışma durumunda olur fakat bu çalışma tercih edilmez ve bunun yerine continous modda çalışılır.

Anahtar kapalıyken de yük, akımını endüktans üzerinden almaya devam eder. Buradaki kapasitörün yaptığı tek şey ortalama akımın etrafında dalgalanan rıpıl bileşenini kendi üzerinden akıtmaktır.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com