İki Adet Trafo Bağlantısı Doğru Mu?

Başlatan alexxcan1905, 26 Mart 2011, 13:13:00

alexxcan1905

Herkeze merhabalar bu ilk mesajım.Umarım geçen günlerde birbirimizi daha iyi tanıyacağız. 36-0-36AC /450W olan trafomu ve 0-24ACV /60W olan trafomu bir arada kullanarak STK4241V entegresinin beslemesini elde ettim bunda sorun yok.Fakat devrede PIC,Röle gibi elemanlarda bulunuyor bunlar +5 ve +12V ile çalışıyorlar.Bu gerilimleri LM2576-5 VE LM 2576-12 entegreleriyle elde edeceğim.Fakar bu LM serisi entegrenin girişine regüle edilmiş Max.40Volt DC gerilim verebildiğimiz için böyle birşey yapmak zorunda kaldım.Resimdeki Bağlantı doğrumudur?Yapsam sorun çıkar mı?Şase birleşimlerini kontrol ederseniz sevinirim.

X-Fi

sistem doğru ancak rakamalr yanlış 24V trafodan 17V değil 33.4V alırsınız 2x36V trafodan ise 51V civarında voltaj alınır.

aslında çizimler sade simetrik tam dalga dogrultmacı anlatmaya çalışıyor ama çizim şekli kafa karıştırmış TR1 trafosunun ortak ucun TR2 ye kadar uzatmadan kondansetörler arasına girin karışıklık ortadan kalksın.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

alexxcan1905

Alıntı yapılan: X-Fi - 26 Mart 2011, 13:41:06
sistem doğru ancak rakamalr yanlış 24V trafodan 17V değil 33.4V alırsınız 2x36V trafodan ise 51V civarında voltaj alınır.

aslında çizimler sade simetrik tam dalga dogrultmacı anlatmaya çalışıyor ama çizim şekli kafa karıştırmış TR1 trafosunun ortak ucun TR2 ye kadar uzatmadan kondansetörler arasına girin karışıklık ortadan kalksın.

Teşekkürler.Bilerek öyle uzatmıştım belki şase birleştirmelerini gözden kaçıran olabilir diye.Belliki göze çok çarpıyor:D 24voltluk trafonun çıkışından 24*0,707=17Volt buldum.Normalde simetri beslemeyide öyle buldum acaba formüller mi farklı?  Sizde o formülden buldunuz sanırım 36+36=72 72x0,707=50,9V yaklaşık 51volt. (Ben sonradan 40Vac-0-40VAC trafo kullanmaya karar verdim çıkışa ona göre54 Yazmıştım Düzenlemeyi unutmuşum)

Maxim

1.41 ile çarpılacak

24 * 1.41 = 33.8

40 * 1.41 = 56

36 * 1.41 = 50.7

alexxcan1905

Cavap veren adminimize teşekkürler.Anladığım kadarıyla Giriş Ac ise bunun DC ye karşılık gelen değerini bulmak için 1,41 ile çarpıyoruz.Mesela ;

Giriş 40VAC ise 40*1,41=56,4VDC ama köprü diyotta düşen gerilimide 1,4volt kabul edersek 56,4-1,4=55V ediyor.

Eğer böyle ise "konu çözüldü" seçeneğini işaretleyeceğim.

Andromeda

üstteki trafonun orta ucu  alttaki sistemin 0 noktasına neden bağlı?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

alexxcan1905

Tasarladığım devrede 12 ve 5 volt ile çalışan elemanlar var.Doğal olarak bu voltajları elde etmem gerekir.O yüzden trafoların şaseleri birleşmek zorunda.

sahteker

Alıntı yapılan: alexxcan1905 - 26 Mart 2011, 14:01:33
Cavap veren adminimize teşekkürler.Anladığım kadarıyla Giriş Ac ise bunun DC ye karşılık gelen değerini bulmak için 1,41 ile çarpıyoruz.Mesela ;

Giriş 40VAC ise 40*1,41=56,4VDC ama köprü diyotta düşen gerilimide 1,4volt kabul edersek 56,4-1,4=55V ediyor.

Eğer böyle ise "konu çözüldü" seçeneğini işaretleyeceğim.

merhaba,
öncelikle kolay gelsin
devrenizi çalıştırdıktan sonra acaba sonucu yzmanız mümkünmü rica etsem?
çünkü nasıl farklı değerlerde gerilimler elde ettiğinizi ben kavrayamadım açıkçası :(
1. trf. nun ortak ucu 2. trf nun ( - ) ucuna bağlandığında bir tane ( - ) uç oluşacak peki bunun ( + ) ucunu nereden alacaksınız?
1.trf dan herhangi bir uçtan mı?

bunu özellkle şunun için sordum:
eğer dediğim gibi bir bağlantı yapacaksanız yükünüzü iki trafoyla beslemiş olacaksınız tamam,
dolayısıyla trafolar dan biri, diğerinide (ve yüküde ) yük olarak algılamış gibi beslemeye-üzerinden akım geçirmeye çalışacaktır
haksız mıyım, yanlış mı düşünüyorum acaba?

hayırlı günler...
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?

alexxcan1905

Arkadaşım 1.Trafonun bulunduğu devrede iki tane 1000uF kondansatörün ortasıda şaseye verili dikkat ettiysen eğer.Bu durumda çalışıyor.Bir devre düşünün.Devre STK4241V var,PIC var,LM1036 var Röle var.Şimdi bana +5Volt sabit +-54V Simetrik, +12Volt sabit gerilim lazım.Devrede 1 tane şase olacak doğal olaraktan.1.Şekildeki trafodan elde ettiği +-54Voltu direk başka hiçbiryere vermeden sadece STK4241V entegresine veriyorum.Şimdi sıra geldi +12Volt ve +5Volt sabit DC gerilim elde etmeye.
   2.Şekilde trafo 0-24VAC bunu doğrultarak 24x1,41=33,8Volt DC gerilim elde ediyorum.Şimdi ben bu çıkışı 2 tane Entegrem var onlara vereceğim.LM2576-5 VE LM2576-12 zaten adındanda anlaşılacağı gibi sabit +12 ve +5V DC gerilim çıkış verecekler bende bunları alıp PIC,röle,LM1036 yı besleyeceğim.Ben resinde 17volt diyerekten yanlış yazmışım orası 33,8Volt olacak Diğeride 56,4Volt olacak.Yani ben şaseleri birleştirdim.Zaten üstadlardan cevap geldi.İlk cevaba bak.Ama birazdaha yorum gelsin konu çözüldüye bağlayacağım.Cavabın için teşekkür ederim.

Son paragraftaki sorun için bişey diyemeyeceğim yük gibi algılar nasıl algılar bende merak ettim.