araç için digital gösterge yapımı

Başlatan minti34, 26 Mart 2011, 21:38:45

minti34

arkadaşlar merhaba
herkese kolay gelsin.bir arkadaşımın 96 model toyota corollası var.araca hariçten bir digital gösterge yapmaya karar verdik.göstergede ilk etapta hız,motor devri (RPM), hararet,benzin ve lpg göstergesi olacak uygulamanın sonunda grafik tip lcd kullanıcam ama ilk etepta 16x2 karakter tip lcd üzerinde değerleri görücem görsel kısım bu değerleri sağlıklı bir şekilde aldıktan sonra tamamlanacak.şimdi size sormak istediğim bir kaç konu var.araba elektronik ateşlemeli devir bilgisini araç üzerindeki krank devir sensörü veya devir sensörü üzerinden (hangisi varsa) almayı planlıyorum.bunu optocoupler vasıtasıyla pice giricem fakat optocouplerler hakında çok fazla bilgim olmadığı için hangi tip opto kullanmalıyım.ikici olarak hararet sensörünün çıkışını ölçtüğümde çıkışın lineer olmadığını gördüm.buda hararet bilgisini hesaplarken sorun çıkarıyor.motor bloğu üzerinden sıcaklığı ölçebileceğim ve motor üzerine monte edebileceğim bir sensör önerebilirmisiniz.proje tamamlanınca sizlerin incelemesine ve beğenisine sunarak sizlerinde ekleyebileceğiniz hususları değerlendirmek isterim.ilginiz için teşekkür ederim kolay gelsin...

Erol YILMAZ

Toyota Corolla üzerinde muhtemelen Canbus ile aradığınız tüm veriler dolaşıyordur...

Bu Can hattına sessizce bir kanca atarsanız aradığınız bilgilerin hepsine hatta fazlasına kavuşabilirsiniz...

http://www.vassfamily.net/ToyotaPrius/CAN/cindex.html

Mucit23

Yeni çıkan arabaların çoğunda canbus kullanılıyor tahminimce. bizim arabada fakretmişim. Sol tarafta sigorta kutusunun altında bi konnektör var. Bu Canbus iletişim kablosu olduğunu düşünüyorum. Hiç türkçe kaynak yok bu konuda. Belkide daha yeni yeni tanınmaya başlana bir sistem olduğu içindir. İleride bu konuyu ayrıntılı araştıracam. Aklıma takılan bir konu var. Hadi diyelim biz Canbus'ü çözdük. Haberleşmede sorunumuz yok. Peki her bilgileri veri adresleri farklı olur herhalde. Arabanında datasheedi yokki açıp bakalım nerede ne var.  ::) Canbus hakkında bilmediği çok şey var..

omereliusuk

http://www.barissamanci.net/download.aspx?file=LPC2000.zip

buradaki dosyada can haberleşmenin nasıl yapıldığı anlatılıyor. bayağıca karışık bir uygulama. kitabın sonlarına doğru

muhittin_kaplan

96 model toyotoda canbus yoktur kanımca.
bunula ilgli ELM327 yi araştınız.
96 dan başlayarak OBD2 adında bir çok protokol ile çalışılmaya başlandı. (benzinlide 96, 2003 dizel) 2006 yılından sonra CAN bus kullanımı zorunlu oldu. 2006 yılına kadar her firma kendi ne kolay gelen iletişimi kullandı.
EODB2 gibi standartlar oluşturuldu. ELM firmasıydı sanırım bunları okuyup yazabilen chipler geliştiriyor.
(Opel sanırım bunların dşında VAGCOM adında bir protokol kullanıyor (Seri bir iletişim olsa gerek))

private_korsan

arac lpgli ise lpg enjektörlerinden devir bilgisini alabilirsiniz motor sıcaklığı için dışarıdan motora bir ntc veya ptc bağlayarak ölçüm yapabilirsiniz
obd soketiyle gerekli bilgileri almak için
http://www.obdii.com/
http://www.obdii.com/connector.html
yada hazır obd cihazı alabilirsiniz
http://www.obddiagnostics.com/

z

Alıntı yapılan: Allegro - 26 Mart 2011, 23:11:31
...Bu Can hattına sessizce bir kanca atarsanız aradığınız bilgilerin hepsine hatta fazlasına kavuşabilirsiniz...

CAN busla hic isim olmadi, dokumanlara ustunkoru bakmistim.

CAN Bus da her bir unitenin posta adresi var mesajlar dogrudan hedef adrese gidiyor diye biliyorum.

Eger durum tam olarak boyle ise RS232 ye kanca atar gibi kanca atmak ise yaramaz değilmi? CAN makinasini da yapmak gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

minti34

arkadaslar merhaba
ilginiz için teşekkür ederim.cevapları okudum ama araba 96 model olduğu için can protokolune uyumlu değil.obd teknolojisi OBD I - OBD II ve CAN olmak uzere 3 çeşit.2006 yılından itibaren bütün arabalarda standart olması için can protokolu uygulanıyor.Bizim arabada motor bölmesinde kaputun içinde diognasis diye bir konnektör var.OBD I protokolu kullanıyor.Fakat buradan alabileceğiniz veriler sınırlı.Bosch servisinde arabayı bilgisayara bağlatıp bizzat baktım.Hatta serviseti görevli toyota nın bu versiyonu için görebileceğimiz verileride gösterdi. bunların içinde sadece hararet bilgisi var oyuzden bu konnektörü kullanmaktan vaz geçtim.şu an elimde krank devir sensörü veya motor devir sensörü olmadığı için çıkışını göremedim.fakat internette yaptığım araştırmalar sonucunda motor devri arttıkça sensörün göndermiş olduğu pals değerinin voltajıda artmakta.Ör: 3000 dev/dak dan sonra voltaj 5v u geçiyor pice zarar vermemek için opto kullanmak istiyorum fakat bir sürü çeşidi var hangi tip kullanmalıyım buna karar veremedim.fototransistör veya gate olmasının bir önemi varmı.tavsiye edeceğiniz bir optoyu spesifik olarak belirtirseniz sevinirim.yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler...

Klein

omereliusuk

CS8190 entegresini bir araştırın. bu devir kontrol entegresi. araçlar devir saatini bu entegreyle gösterir. girişinde npn transistörlü olanları var. olmayanları da var. bu bahsettiğim npn olmayan. aslında bunu kullanmayacaksınız. mantığını anlamanız için buna ihtiyacınız var. sizin kullanacağınız npn transistör. bu407 yüksek voltaj npn tipi transistör. npn transistörü kullandığınız zaman gelen voltaj ne olursa olsun size 0 volt gelir. +5 ten de bir direnç atarsanız npn transistöre enerji geldiği zaman 0 gelmediği zaman da +5volt alırsınız. alın size kare dalga. bu arada pici yakmak gibi bir derdiniz de kalmayacaktır.

Klein

Alıntı yapılan: bunalmis - 27 Mart 2011, 12:58:24
Alıntı yapılan: Allegro - 26 Mart 2011, 23:11:31
...Bu Can hattına sessizce bir kanca atarsanız aradığınız bilgilerin hepsine hatta fazlasına kavuşabilirsiniz...

CAN busla hic isim olmadi, dokumanlara ustunkoru bakmistim.

CAN Bus da her bir unitenin posta adresi var mesajlar dogrudan hedef adrese gidiyor diye biliyorum.

Eger durum tam olarak boyle ise RS232 ye kanca atar gibi kanca atmak ise yaramaz değilmi? CAN makinasini da yapmak gerekir.

Öyle bile olsa, hattı dinliyorsak  mesajın kime gittiğini , mesaj içeriğini , karşı tarafın cevabını görebiliyor olmamız gerekmez mi?

z

Bunu yapabilmek icin CAN donaniminin icine kanca atmak lazim değilmi?

Demek istedigim CAN donanimini ozellestirip FPGA tarzi bir seyle gerceklestirip CAN makinasinin icindeki degerlere de ulasabilmek lazim.

Tabiki benimki varsayim. Dedigim gibi CAN le isim olmadi.

Ayni mantigi USB icin de soyleyebiliriz.

Siradan bir USB interface barindiran controlleri USB hattina kancalasak USB hattan giden gelen verilerin hepsinden cpu nun haberdar olmasini saglayabilirmiyiz?
Hayir. Cunku USB engine'den cikan islenmis verilere ulasabiliyoruz. (TX yapmamayi sadece dinlemeyi de basarmak lazim.)

Eger kanca atilacaksa usb engine'i cpld/fpga tarzi ile olusturup islemci ile verileri izlemek lazim. Yada bastan hizli kosan islemci ile hatti software ile yorumlamak lazim.

RS232 de son derece basit olan bu islemi CAN / USB tarzi iletisimlerde yapamayiz diye dusunuyorum. Yapabilirmiyiz?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

Can bus yapısını ben de tanımıyorum. Eğer dediğiniz gibi mesajı can-bus çipi alıp  adres , veri çözümlemelerini yapıp bize ayıklanmış veriyi veriyorsa , can hattına kanca atmanın çok kolay olmayacağı fikrinize katılıyorum.

İçerisinde Can-bus modülü olan bir işlemci kullandım ama  can donanımını hiç çalıştırmadım ve de incelemedim.
Eğer can donanımı barındıran işlemciler tüm veriyi çözüp , verinin tüm bileşenlerini ilgili kaydedicilere yüklüyorsa belki bu tip bir işlemci kanca atma işinde kullanılabilir. 
Ama işlemci içerisindeki can modülleri de sadece bizim bilmemiz gereken kadar veriyi  çıktı olarak veriyorsa bu iş gerçekten zor olacaktır.

Erol YILMAZ

bir aracın CAN hattını inceledim.
Araçtaki birçok bilgi ( neredeyse hepsi ) CAN hattında geziyor...

Misal 1:
Motor Sıcaklığı adresi : 0x1001
Değeri                        : 80 derece

Misal 2:
Motor devri adresi     : 0x1002
Değeri                       : 1800 devir

Aynen bunu gönderiyor. CAN hattına...   
Kime lazımsa o alıp kullanıyor...

RcALTIN

Sanırım airbag kontrolcüsü de can bus üzerinde bulunuyor, mesaj paketlerini okumak tamam ama, bilinmedik IDlerle mesaj gönderimi yapmak çok tehlikeli gibi. Bir sonraki aşamada "şu tuşa basayımda farlar çalışsın"ı yapmaya çalışırken, airbag patlaması yüzünden fiziksel zarar görebilirsiniz; aklınızın bir köşesinde bulunsun diye yazıyorum. CAN falan çok da anlamam, belki kontrolü de can ile yapılmıyordur ama uyarması benden...

airbag patlamasını görebileceğimiz bir eşek şakası örneği:  :D
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !