Laptop'larda neden reset tuşu yok?

Başlatan FEHMİ_ASM, 27 Mart 2011, 11:35:27

FEHMİ_ASM

Arkadaşlar birçok dizüstü bilgisayarda (benimki de dahil) reset tuşu yok. Nette de açıklayıcı bir bilgi bulamadım. Neredeyse en ucuz masaüstü bilgisayarda bile var. Sebebi ne olabilir? Maliyet falan mı yoksa başka birşey mi? Bilgisayar kilitlenmesinde bu açığı kapatmanın yazılımsal (hazır programla) etkili bir çözümü var mıdır?
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

salih18200

Laptop açıkken açma-kapama tuşuna uzun süre basarsan reset işlevi görüyor.

mozkan87

Hocam laptoplarda iki tane reset tuşu var birisi arkadaşın dediği gibi açma tuşuna 5 s'den uzunbasınca, diğeride laptobun arkasında küçük bir delik var oradan iğne gibi bir şey ile bastırınca resetleniyor. Bu ikinci söylediğim doğrudan elektriği kesiyor. Çok mecbur kalmadıkça kullanmanızı tavsiye etmem. Sorunlara neden olabilir. Bu bilgiler laptopla gelen kullanma klavuzunda yazar. (en azından şimdiye kadar benim gördüğüm laptoplarda öyleydi.) 8)

FEHMİ_ASM

Salih18200 hocam,
       Bahsettiğiniz reset "tam anlamıyla"  masaüstü bilgisayarlardaki reset mi oluyor? Sanmıyorum. Ayrıca yeni çıkan bazı dizüstülerde haricen bir reset tuşu var imiş (nette bakıştırdığıma göre..). Öyle ise neden sonradan eklendi? Laptoplarda uzun süre kapama tuşuna basmanın sıkıcılığından mı?
       Aynı özelliklere sahip masaüstü ve dizüstü bilgisayarları yan yana koyup - harddiskle ilgili işlem yaptırırken ve çekirdeği zorlayan birkaç programla çalıştırırken püf bir noktada ikisine reset atalım. Bilgisayarları açtığımızda, her ikisinde de kurtarılan ya da kaybedilen, hasara uğrayan veri miktarı (farklı şekilde birçok denemede) aynı mı olur?

Ayrıca Mozkan87 hocam, bahsettiğiniz ikinci reset yolunu da az sonra netten araştıracağım
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

salih18200

Ayrıntısını bilemiycem, tuşa uzun süre basınca anakartın elektriği kesiliyo tekrar tuşa basılana kadar açılmıyo.