Güç Kaynağı Tasarlayalım

Başlatan FxDev, 27 Mart 2011, 21:42:08

gcakici

Bu projeyi çalıştıran deneyen oldu mu?

@FxDev siz çalıştırdınız mı?

Sonuçlar nasıl ?

gcakici

EMG81

Hadi bu konuyu biraz alevlendireyim.  8)

Konuyu açan arkadaş şimdi ne yapıyor bilmiyorum ama bence bu tarz bir güç kaynağı eve e lazım.! :)
Tüm yazılanları okumadım ama donanım ı son sayfadaki resim dosyasından takiben söylüyorum,

-Karakter lcd yi Grafik yada TFT ye çevirelim. (Şuan 240x128 mono grafik ekran bana mantıklı geliyor)
-Ekranı dokunmatik olsun ve Kaynak üzerine scobe probu ekliyeyim. Birkaç mhz lik bi skobumuz olsun.
-İşlemciyi Arm işlemci ile değiştirelim.
-Kısa devre koruma gibi devreleri olsun.
-Akım ve gerilim i ölçüp ekranın köşesinde sürekli göstersin.
-Arm işlemciye geçilirse RTC chip ine de gerek kalmaz.
-USB HID yada USB çevirici üzerinden bilgisayar a raporlama yapsın. Mesela Güç kaynağına bir yük bağladıktan sonra yükün çektiği akımı akım/zaman , Gerilim/zaman grafiklerinden izleyebilelim.
-SD kartı olsun. Bilsayara bağlanamadığı zaman raporları Kendi hafızasında tutsun.
-Setup lı bir bilgisayar programı olsun.
-DAC yada pwm çıkışı + küçük bir amp. ü + küçük bir hoparlörü olsun. Melodi ile yetinmeyelim.

Bu özelliklerde bir ürünü kimler ister ? Kimler "ben bu işe Maddi Manevi katılım yaparım" der ?

emrah

Alıntı yapılan: EMG81 - 05 Aralık 2011, 17:37:34
Hadi bu konuyu biraz alevlendireyim.  8)

Konuyu açan arkadaş şimdi ne yapıyor bilmiyorum ama bence bu tarz bir güç kaynağı eve e lazım.! :)
Tüm yazılanları okumadım ama donanım ı son sayfadaki resim dosyasından takiben söylüyorum,

-Karakter lcd yi Grafik yada TFT ye çevirelim. (Şuan 240x128 mono grafik ekran bana mantıklı geliyor)
-Ekranı dokunmatik olsun ve Kaynak üzerine scobe probu ekliyeyim. Birkaç mhz lik bi skobumuz olsun.
-İşlemciyi Arm işlemci ile değiştirelim.
-Kısa devre koruma gibi devreleri olsun.
-Akım ve gerilim i ölçüp ekranın köşesinde sürekli göstersin.
-Arm işlemciye geçilirse RTC chip ine de gerek kalmaz.
-USB HID yada USB çevirici üzerinden bilgisayar a raporlama yapsın. Mesela Güç kaynağına bir yük bağladıktan sonra yükün çektiği akımı akım/zaman , Gerilim/zaman grafiklerinden izleyebilelim.
-SD kartı olsun. Bilsayara bağlanamadığı zaman raporları Kendi hafızasında tutsun.
-Setup lı bir bilgisayar programı olsun.
-DAC yada pwm çıkışı + küçük bir amp. ü + küçük bir hoparlörü olsun. Melodi ile yetinmeyelim.

Bu özelliklerde bir ürünü kimler ister ? Kimler "ben bu işe Maddi Manevi katılım yaparım" der ?

Hocam ben varım böyle bir projeye. anlattıgınz gibi bir projeyi burada konuşarak tartışarak yapabiliriz. iyi bir güç kaynagına ihtiyacım var. 

mozkan87

Aslında çoğumuzun böyle bir güç kaynağına ihtiyacı var. Daha dün linkteki videoları izledim. Akım kontrolü ve gerilim kontrolü ister pwm isterse analog pot ile sürülebiliyor. Şu an çok ilgilenemiyorum ama birkaç gün sonra elimde bulunan dspic30f4013 ile pwm kontrolü için ve grafik lcd kullanarak bir tasarım yapmayı planlıyorum benim devre çok hoşuma gitti ancak kullanılacak olan LT3080 entegresini bulmak sorun olabilir. Eğer gerekirse gerilim aralığı ve akım kapasitesi arttıralabilir. Videoları izlemenizi öneririm.

http://www.youtube.com/watch?v=CIGjActDeoM
http://www.youtube.com/watch?v=6Otr1I0OR18
http://www.youtube.com/watch?v=8-qar5vgnbc
http://www.youtube.com/watch?v=YaRDbw38x7Q

Seckin ALAN

ben hazırım arkadaşlar maddiyat bakımından olmazda [öğrencilik iş arıyorum ıspartayım :) ] mnevi devre tasarım yönünden olabilir
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

yamak

@Seçkin ALAN
Konuyla biraz alakasız olacak ama Ispartada ne iş yapıyosunuz ben de Isparta'dayım da

Seckin ALAN

Alıntı yapılan: yamak - 06 Aralık 2011, 00:07:32
@Seçkin ALAN
Konuyla biraz alakasız olacak ama Ispartada ne iş yapıyosunuz ben de Isparta'dayım da
özelden cevapladım.
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

EMG81

Alıntı yapılan: FxDev - 05 Aralık 2011, 23:28:25
Bu projeden neden vazgeçtim söyleyeyim: Bu projeye ayıracak vaktimin olmaması yanında gereksiz ayrıntılara o kadar takılıyoruz ki yaptığımız alet güç kaynağı değil sanki Jupiter'e gönderilecek modül.
Şu özelliği sağlayan fiyat/performans açısından iyi bir kaynak çıkarsa ben satın almaya hazırım. İstediğim özellikler basit;

- Olabildiğince küçük olacak. Bu en önemlisi.
- Şebeke ile izole olacak. (Flyback tasarımlar kullanılabilir) (Cam sigortası da olsun)
- +-12V, 5V, 3.3V sabit, 0-24V ayarlı çıkışlar. (24V-3A SMPS hazır adaptör çıkışları lineerlerle bu değerlere indirilebilir mesela)
- Sabitlerde 3A, ayarlıda 1-2A gibi bir çıkış olsun.
- Giriş katı SM, çıkış katları lineer olsun.
- İstediğim katın gerilim akım değerini görebileceğim bir gösterge. 7 segment dahi olur. Olmadı şu Dave'in kullandığı hazır gerilim, akım gösteren LCD'ler bile olur.
- Kısa devre koruması olsun. Ayarlı olabilir. Akım korumaya girdiğinde bir tane buzzer bip desin.
- Ve sistem mümkünse analog olsun, mikrodenetleyici girmesin, basit olsun.
- Biraz da ergonomik olduktan sonra gayet iyi olacaktır.

-Küçük dizayn istiyorsan bikaç mesaj önce saydığım özellikleri bir cep telefonu kadar küçük bir alanda tasarlayabilirim. Kutularını özel tasarlıyabilirim. Fakat bu bizi çok yorar. Ayrıca Trafosu yada switch mode u yine çok yer kaplayacaktır. O yüzden belli ölçüler altına inmek hem işleri zorlaştırır hemde pek mantıklı bir haraket olmaz.

Tabii yarım metre ye yarım metre bir tasarım olsunda istemiyoruz.

- Seven segmentler, butonlar ve diğer şeyler inan 240x128 dokunmatik ekran dan daha fazla yer kaplayacağı gibi kartı daha komplike bir hale sokar.
- Ekranımız var ise bir prob ekleriz ve gerisi yazılım.. On board bi skop umuz da olur.
- Bu kadar şeyi yaptıktan sonra buzzer ı hiç konuşmayalım bile..
- Bence analog un aksine Dijital olmalı. Ayarlı çıkışı Dokunmatik ile Lcd üzerinden ayarlanmalı. Bilgisayar a bağlanabilmeli. 3 saat boyunca çalıştırdığı yükün çalışmasını raporlayabilmeli..

Yazılımcı ve kullanıcı arkadaşların isteklerine göre ortak bir şema çıkartılır. Diğer donanım malzemeleri ve Kasa önceden belirlenir. Tüm bu bileşenlere görede bir PCB çizilir. Sonrası programcı arkadaşların işi..

Seckin ALAN

güç katı ortak olmalı, kontrol katı ise opsiyonel olmalı diye düşünüyorum. Kimisi imkanları dahilinde dijital yapar kimisi analog yapar.

pea

100W laptop adaptörü ya da 500W PC güç kaynağı filan kullanıp üzerine mc34063 ile step-up yapsak.Bunu da lm2576'lar ile indirsek , istediğimiz gibi kullansak çok mu saçma olur acaba?
2 regülatör üzerindeki kayıp oldukça artar ama lineer regülatörlerden iyidir sonuçta.

emrah

EMG81 anlattıgınız projeye  biranönce başlamalıyız.  tasarım aşamasındamısınz?

EMG81

Alıntı yapılan: Seçkin ALAN - 06 Aralık 2011, 13:31:58
güç katı ortak olmalı, kontrol katı ise opsiyonel olmalı diye düşünüyorum. Kimisi imkanları dahilinde dijital yapar kimisi analog yapar.

Bence böyle olmamalı. Bi standart oluşturmamız gerekli.

Alıntı yapılan: emrahGS - 10 Aralık 2011, 18:58:15
EMG81 anlattıgınız projeye  biranönce başlamalıyız.  tasarım aşamasındamısınz?

Öncelikle bir ekip kurulmalı.
En az 1-2 kişi çıkıp ben, biz yazılımları yaparım, yaparız demeli.
En az 1-2 kişi çıkıp ben, biz PCB leri tasarlarım, tasarlarız demeli.
En az 20-30 kişi çıkıp biz bu işe destek veriyoruz. Bu kaynaktan yapıcaz. PCB lerden alıcaz demeli.

Ben herkes gibi Şemaları hazırlamaya, PCB leri tasarlamaya gönüllüyüm.  PCB için gönüllü arkadaşlar var ise bana özel den yazsın. Profesyonellik ve deneyime göre bir kişiyi seçeriz.

Bu işin sonunda herkesin elinde;

Güç kaynağı kasası
PCB si
İşlemci Programı
Bilgisayar Programı olur.

"Standartlar dışına çıkıp kendine özgü birşey yapmak isteyenler PCB üzerindeki GPIO çıkışlarına ister pot bağlar, isterse kendine özgü arayüz ve program hazırlar."

Benim bu işte ki düşüncelerim bunlar. Tamam yapıcaz derseniz çalışmalara hemen başlarız.

Seckin ALAN