cep telefonuna özel program yazıp veri iletişimi yapmak yardımm

Başlatan tufican, 30 Mart 2011, 10:45:17

tufican

selam arkadaslar bu konuyu nereye yazcagımı bulamadım ama lütfen biri bana yardım etsin sorunum şu

ben cep telefonumdan istedigim datayı gondermek istiyorum yani cep telefonuna 8 byte lık bir data yazıp bunu send dedigimde infrared bluetooth yada   direk usb üzerinden bu datayı çıkıştan vermem lazım asıl yapcagım işi ise size şoyle anlatayım simdi ben leptopumu kullanarak bi arabanın kaputundan 2 kablo (can bus) ile kapıları açıp motoru calıstırma komutu gonderebiliyorum fakat bu işlemi cep telefonumdan + ufak bi transreceiver devresi ile yapmam lazım herzaman cebimde taşıyabilcegim bir şekilde.  c# ve c++ uzmanı arkadasım var eger bi yazılım yapmam gerekirse onlar bana yardımcı olabilir

cebimdeki cihazı hatta baglayıp gelen dataya karşılık dogru kodu yazıp iletişim kurucam lütfen yardımm boyle bir iş için hangi cep telefonu modeli kullansam faydası olur yazdıgımız yazılımları calıstıran bi model varmı symbiyan falan oyle şeylerden hiç anlamıyorum
insanın gerçekten isteyipte yapamıcağı bişey oldugunu düşünmüyorum

t2

Peki laptoptan bu işi  nasıl yapıyorsunuz? 2 kablo (can bus) ile  orası tamam da  laptopun neresine bağlı bunlar? USB mi?

tufican

evet can bus adaptorü usb ve vindowsta calısan programı var windows tabanlı bi el bilgisayarı falan bunu calıstırırmı acaba

t2

Windows mobile tabanlı cep telefonu bunu çalıştırabilir. Duruma bağlı. Hem de yazılımı yaptırmak için biraz masraf gerek. Sadece kapıları açmak gibi bir kaç adet fonksiyondan ibaretse  tahminen 500-1000TL arası tutar. Daha ucuza yapan öğrenciler de olur. kendiniz yaparsanız da olur. Mümkün olması ya da zorluk derecesi aşağıdakilere bağlı.

Windowsta bu port nasıl görünüyor?

• USB Seri port ( az zor)
  • HID aygıtı (daha zor)
  • Sürücü yüklenen başka USB aygıt( en zor)

tufican

aslında şoyle soyliyim bu cihazıda ben yapıcam cunku hazır olan driver yüklemeli. temel olarak yaptıgım cihaz pic  e gelen seri port datayı can bus hattına gondericek

istedigim tek şey telefondan seri port usb ile bi data yazıp bunu baud rate ayarlayıp send demek ve gelen cevabı yine telefon ekranında görebilmek
yada en kolayi bitane lcd ekran ve keypad koyup programın tamamını ben yazayım diyorum iyice kafam karıştı :D
teşekkürler bu arada cevaplar için degişik fikirleri olan varsa lütfen soylesin:D

tufican

asıl manyak fikir ne olabilir bluetooth kullanarak bi iletişim yapılabilse muhteşem olur yani benim devreme bluetooth alcı eklesem telefondan gonderdigim datayı kablosuz olarak gonderebilsem boyle bluetoothtan data gonderebilecegim programlar yazıp cep telefonunda calıstırmak mümkünmü

tufican

düşünsenize kabloyla yapmak kolay ama bluetoothdan arabayı calıstırıp silecekleri farları camları klimayı acıp kapatabildigimi :)

tuggy

Silecek ve far yerine arabayı telefonla uzaktan sürmeyi dene:) büyük düşün kardeş;)

Gerçekçi ol tabi büyük düşündükten sonra,

ve hemen o telefonla bluetooth ile bir breadborddaki led i yak söndür öncelikle,

Sonra silecek mi dersin şanzıman mı dersin o sonraki iş.

Bluetooth ile ilgili bir ton döküman oku. Hazır bluetooth modülleri var satılan. Onlardan edinip protokollerini öğren. Sonra elindeki telefonunun içine gömülü olan modülü kullanmak için cırmala. Bence izlemen gereken yol bu.

Kolay gelsin. Güzel çalışma konusu. Ama ben böyle bir projeye başlasam 6 aydan önce yılmama sözü verebiliyorsam kendime bu işe girerim.

t2

tufican, bilgisayardaki kısmı tam olarak anlayamadım. Driver yüklemeli olsa bile yine comport olarak görünüyor olabilir.
Bu durum, demin söylediğim gibi "az zordur". Yaparsın. kabiliyetine bağlıdır.

Hobi işi değilse nacizane benim gibi birine yaptırman lazım. çok güzel olur.

leblebitozu

http://www.dealextreme.com/p/elm327-bluetooth-obd-ii-wireless-transceiver-dongle-16921

Yukarıdaki aleti alırsan işin kolay bluetooth virtual serial port üzerinden istediğin komutu verip yanıtlarını alabilirsin, zaten örnek programlarla geliyor.

tufican

evet elm cihazını biliyorum fakat bu cihazı telefon üzerinden kontrol edebilirmiyim sizce ozaman işime yarar.

tufican

t2, bizim can cihazı senin en zor diye tabir ettigin bu yoldan gitmek sanırım maliyetli olucak bana direk denetim masasında cihazın ikonu cıkıyor ve bunu yanımda taşımam biraz maliyetli olur bana ilgilendigin için sonsuz teşekkürlerimi sunarım
ayrıca kontrol gaz fren işlemleride ileride can bus hattına geçicek wolkswagen polonun bi modeli var oto kumandalı otomatik park eden arabalar vs yaygınlastıgında bunlarıda yapıcaz:) ben profesyonel olarak diagnostik üzerine calısıyorum ama tanımadıgım bi araca bunları yapmak biraz show ve hobi kısmı için ugraşıyorum :))

tufican

vav videoları gördüm adam bluetooth dan kontrol ediyor bu ozelligini bilmiyordum ordaki telefonun markası ne acaba bi yazılım şart gorunuyor bize:)

t2

Önce logger tarzı program ile hangi  durumda ne gönderiyor o tespit edilecek. Aynı veriyi gönderen program yapılacak. Mevcut programı  yapanlar, saftır. Mesela kapı açılacaksa hep aynı veriyi gönderiyordur. Alengirli kontrol düzeneği yoktur.  ;D

tufican

dikkat ettinmi cihazda windows smartphone falan yazıyor acaba cihazla gelen bi program varmıdır iyice merak ettim sanırım su cihazı alıp incelesem daha iyi olucak :) program varsa kolay yoksa yaptırcaz artık bakalım :)