ibook şarj girişi

Başlatan izturk, 30 Mart 2011, 16:17:17

izturk

Arkadaşlar elimde şarj giriş soketi kırılmış bi apple ibook var. buna uygun bi giriş bulamadım. sterio ses girişlerinin biraz uzunu dışında da şasesi olan bi jack.

uygun giriş bulamayınca bilgisayarı açıp dişiyi değiştirmeye karar verdim. adaptörden sadece +24 ve gnd geliyor ama bu girişte 1 şase ve üç tane daha giriş var. voltajı yanlış verdim ve hemen girişte 3 bacaklı, bacağın biri boşta olan bi elemanı yaktım.
bu 24v zenerdir diye tahmin ediyorum. normal bi 24v zener bağladım. ilk sorum bu eleman ne olabilir.

ikinci sorum da ben bu soketi değiştirip giriş bulabileceğim bi soket takmak istiyorum. ama 3 canlı uç (tahminim) ve şase var. bu uçların hepsini birleştirp mi 24v verecem. madem öyle bu adamlar niye 3 ayrı giriş gibi vermişler?

devrede görmek istediğinz yer varsa resimleri ekleyebilirim. ustalardan yardım bekliyorum.

iyi çalışmalar.

dhan000

yandığını söylediğiniz şeyin zener olduğundan eminmisiniz ben üç bacaklı bir zener bilmiyorumda o nedenle sordum...ibook ve powerbook adaptörleri bildiğim kadarıyla aynı ürünler ve sizin adaptör çıkışınızda dediğiniz gibi tek besleme değilidir çıkışa iyi bakarsanız aslında stereo jak gibi üç parçalı olduğunu görürsünüz...bu jak üzerinde iki tane veya iki renkli bir tane led var şarj esansında turuncu şarj bittiğinde ise yeşil yanar ...sizin fazladan dediğiniz iki hat onun içindir...resimde görüldüğü üzere iki tane smd direnç(öyle sanıyorum) bu ledi çalıştırıyor...üzerinde 0 yazan smd ise sanırım burada sigorta vazifesi görüyor...öncelikle yanan şeyin zener olduğundan emin olun  ve kaç volt olduğunuda tespit edin 24 volt beslemeli bir sistemde neden 24 volt zener olsun ki
resme bakınca zener değilde sisteme seri bağlanmış ve sistemi ters eletrikten korumak için kullanılmış güçlü bir diyot veya mosfet olduğunu düşünüyorum...

JKramer

Sot-23 kılıfında zener mevcut, bir bacak boşta kalıyor.

izturk

bana geldiğinde jack kırılmıştı dediğiniz gibi içerde sterio jack gibi dışarda şase var
ama üzerinde led yoktu. sahibine sordum şarj esnasında girişten değil klavyenin üstünden ışık yanıyormuş.
şimdi kabloyu tekrar kontrol ettim sadece 24v ve gnd var.

benim bu konularda pek bilgim yok. 24v zener orada yüksek gerilimlerden korumak için kullanılmıştır diye düşündüm. elemanın kodunu okuyamadım. 24v u tamamen ben salladım. tek dayanağım elemanın isminin dz1 olması. o yüzden bağlamaya korktum önce bilenlere bi soruyum dedim.

şimdi devreye gerilimi nereden vermeli?? bu bilgisayarı yakmamam lazım

dhan000

led dediğim gözle görünür bir led değil...jakın ön kısmında plastik bir halka gibi duran yer aynı zamanda ışık veriyor tabi ben bunları powerbook adaptörüne  dayanarak söylüyorum bende ibook yok...
üstten ikinci resme dikkat etmemiştim orda sanki iki bacak toprak hattına yani üçü birbirine baglı  gibi duruyor...siz daha rahat görürsünüz...

izturk

şase iki uç şeklinde. diğer 3 ucun şaseyle bağlantısı yok

dhan000

adaptörünüz resimdeki adaptörden değil mi? eger bundan ise jakın ucundaki şeffaf kısımda ışık vardır taktığınızda yeşil şarjda ise turuncu yanar...uçların hiçbirinin birbirine bağlantı yoksa benim dediğim gibi ikisi lede digeri ise ibokun beslemesine gider...üzerinde 0 yazılı olan hat artı 24 volt besleme hattı olması lazım... diger ucuda zaten toprak/gnd olacak...devreyi takip ederek dogrusunu bulmalısınız...ben hala yanan parçanın zener olduğunu sanmıyorum...yanan parçanın bir ucu jakın toprak hattında diger ucuda ibookun toprak hattında mı bağlı? eger öyleyse bunun zenerden çok diyot olması gerekir diye düşünüyorum...