taşınabilir sabit disk önerisi

Başlatan aykut54, 31 Mart 2011, 00:19:35

aykut54

bu üründen almak istiyorum AC adaptörlü 1TB, serisinde en ucuz diyebilirim. Bu ürünü kullanan varmıdır...WD ürünlerinde sıkıntı yaşayan oldumu
http://www.exa.com.tr/wd/sabit_diskler/wd_35-327-9816.html

bunda on/off düğmesi yok... On/Off düğmeli bildiğiniz bir model varsa buraya yazarmısınız?

mozkan87

WD'nin elements modelinde açma kapama tuşu yok ama essential modelinde var. Ayrıca http://www.exa.com.tr/wd/sabit_diskler/wd_35-327-9816.html bu ürünü alacağınıza, WD'nin bu ürünü http://www.hepsiburada.com/Liste/western-digital-elements-15tb-35-tasinabilir-disk-wdbaau0015hbk-eesn/ProductDetails.aspx?productId=bd847352&categoryId=100225 daha uygun.
WD'nin ürünleri oldukça kalitelidir ama bi harici disk ne kadar kaliteli olursa olsun diskin ömrü kullanıcısına bağlıdır.

sahteker

Alıntı yapılan: aykut54 - 31 Mart 2011, 00:19:35
bu üründen almak istiyorum AC adaptörlü 1TB, serisinde en ucuz diyebilirim. Bu ürünü kullanan varmıdır...WD ürünlerinde sıkıntı yaşayan oldumu
http://www.exa.com.tr/wd/sabit_diskler/wd_35-327-9816.html

bunda on/off düğmesi yok... On/Off düğmeli bildiğiniz bir model varsa buraya yazarmısınız?

verdiğiniz ürünün incelemesinde bir şey dikatinizi çektimi hocam?
önbellek miktarı yazılmıyor?
neden saklanıyor neden söylenmiyor tüketiciysek bunu bilmeye hakkımız yok mu?
elbeetteki var!
benim tahminim çok büyük ihtimal ve MAX: 16 MB tır hocam onun için söylenmiyor!!
bu ne demek oradaki dediği hızlara çok kolay ulaşamayacağımız ulaşsak bile max durumda (bilgisayarımız zorlanarak)ulaşabileceğimiz!!

bir çok disk eskitmiş ve bir çokdefa yeni bir disk almış biri olarak acizane şunu söyleyebilirim hocam:
benim kişisel tercihim kesinlikle bir external olmaz
philips vardı bi zamanlar diskin yarısı bile dolmadan tıkanmaya başlıordu (usb 2.0 dan bağlanamıyordu 1.1 le bağlanıyordu sürekli)
buda tabiki çok can sıkıyordu ve yavaştı böyle bişeylerle karşılaşmamak için
gidin seagete den güzelce bir dahili disk alın hocam arta kalan paranızada bir tane disk kutusu yada sata-usb çevirici alırsınız
muhteşem olur inanın...
hem süper hız da çalışırsınız hemde ieride bi masaüstü bilgisyarınız olursa ona takmak her an mümkün olur...
ben şahsen şimdi böyle kullanıyorum çok ta memnunum seagete 1 tByte dahili sata bağlantı
30 lirayada bi tane molix in sata-usb dönüştürücüsü var çok güzel..
ama tercih sizin yinede araştırın mutlaka diğer arkdaşların fikirlerinide alın...
hayırlı günler...
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?

pwm.c

USB 3.0 uyumlu alırsan daha iyi olur.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

vsalma

Bu cihazdan bende var. Sadece yedekleme amaçlı kullanıyorum. Bir kaç aydır var, bir sorun yaşamadım. Ama dediğim gibi devamlı kullanmıyorum.

t2

Samsung mini disk almıştım Fakat bu disk, DOS tan başlatınca görünmüyor.  Bunlar böyle olurmuş. Bende başka diske aldığım yedek imajları windowsta buna kopyalıyorum. yani yedeğinin yedeği oluyor. küçük olması ve taşınabilir olmasının pek anlamı olmadı.  Bunu taşımıyorum saklıyorum.

Ghost benzeri program kullanarak windowsu açmadan yedekleme yapacaksanız diskin bu özelliği var mı araştırmanız yerinde olur.

kudretuzuner

Merhaba
Arkadaşlar taşınabilir disk dendiği zaman tüylerim diken diken oluyor.Sebebine gelince 4-5 sene kullandığım 40 gblık bir diskim vardı.Benim için çok önemli programlar vardı.Uzun süren bu kullanım sırasında o kadar çok dikkat etmeme rağmen iki sefer yere düşürdüm.ikinci düşüşünde işlem tamamdır.Ne bilgi kaldı ne bir şey.Diyeceğim şu ki yumurtaları tek sepette tutmak hatalıymış.Önerim şu 8 gblık flaş diskler benim için ideal depolar oldu.Kolay gelsin.
Amatör

aslan_korhan

Flaş diskler de arızalanıyor maalesef. Hem bunlarda kurtarma şansı hiç olmuyor. Bildiğimiz HDD'ler de ise tamir etme şansı olabiliyor bazen.

Şöyle tam garantili depolama çözümü bende bulabilmiş değilim henüz.
Geçen güvenli olsun diye RAID6 yaptığım serverin 2. diski arızalandı. ( 6 diskli sistemde 2 HDD arızasına kadar veri kaybı olmuyor ).
Korkudan sistemi kapattım ve yeni disklerin gelmesini bekliyorum.

Blueray ucuzlasa da bunlara yedekleme yapsak bari...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

sahteker

Alıntı yapılan: aslan_korhan - 07 Nisan 2011, 00:16:09
Flaş diskler de arızalanıyor maalesef. Hem bunlarda kurtarma şansı hiç olmuyor. Bildiğimiz HDD'ler de ise tamir etme şansı olabiliyor bazen.

Şöyle tam garantili depolama çözümü bende bulabilmiş değilim henüz.
Geçen güvenli olsun diye RAID6 yaptığım serverin 2. diski arızalandı. ( 6 diskli sistemde 2 HDD arızasına kadar veri kaybı olmuyor ).
Korkudan sistemi kapattım ve yeni disklerin gelmesini bekliyorum.

Blueray ucuzlasa da bunlara yedekleme yapsak bari...

kesinlikle hocam dönel sikler veri kurtarmada biraz daha başarılıdır diye tahmin ediyorum
bir çok defa başıma geldiği için biliyorum :(
güzel olmayan bi deneyim ama olacakla ölecek e çare yok maalesef :(
en mantıklı sistemlerden birisi dediğiniz gibi paraya kıyıp raid kurmak
500GB + 500GB = (güvenli+ seri + kayıpsız) 500 GB
6 diskte 2 diske kadar demişsniz hocam siz ya hangi raid sistemini kurmuştunuz acaba? (0-1-5?)

Andromeda

taşınabilir diskleri işletim sistemi yükleyip kullanabilirmiyiz?
yani pc nin sabit diski yerine geçecek şekilde..
gerçi sabit diskide dışarıya soketlerini çıkararak kullanabiliriz...... :)
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

sahteker

Alıntı yapılan: elek - 07 Nisan 2011, 10:31:03
taşınabilir diskleri işletim sistemi yükleyip kullanabilirmiyiz?
yani pc nin sabit diski yerine geçecek şekilde..
gerçi sabit diskide dışarıya soketlerini çıkararak kullanabiliriz...... :)

Kullanılabilir Elek hocam...
hatta bir ara moda olmuştu forumlarda çok ça tartışılmıştı halihazırda hala kullananlar vardır diye biliyorum
zira yeni flash diskler malum kapasite ve cache kapasitesi olarak çok gelişti...
ama sizin dediğiniz bildiğimiz external hdd lere işletim sistemi kurmaksa bu biraz kullanışsız olabilir çünkü
onların cache i düşük oluyor malum...bilgisayarımız güçlü olsada işlevsiz oluyor...
geçenlerde bir konuda daha geçmişti bende aynı sizin dediğiniz gibi kullanıyorum diskimi hocam
birçevirici ve bir dahili disk ile usb bağantı...
özellikle çalışan insanlar için sürekli gezmek ve bilgilerinide (sınırlı kapasitede)her an yanında taşımak zorunda olanlar
böyle kullanıyor..
flasha bi sistem kuruyor herşeyi o disk içinde her şeyi her an yanında :)
G2 yada G3 usb ler yada bir marka vardı o bunlar için sırf özel bir model üretmişti galiba...

aykut54

@aslan_korhan Hocam RAID sistemi hakkında biraz daha belge verebilirmisin?

elimdeki 500GB WD HDD verilerimi yükledim... 2. bir HDD alacağım 1TB işimizi görür bu 2 HDD sizin dediğiniz RAID sistemi ile yapabilirmiyiz...

not: raıd hakkında hiç bilgiye sahip değilim açıkçası RAID; artısı ya da eksisi varmıdır?

Maxim

raid yapısına bir donanım destekli hard-disk güvenlik-koruma yapısı diyebiliriz,

raid, ev kullanıcıları için ve mobil data taşıması için uygun değildir, daha çok serverlarda, mainframe makinalarda kullanılır .
belki evde mirroring yani raid 1 kullanılabilir, bu yapıda 2 aynı disk olmalıdır, biri bozulunca işinize devam edersin
ama raid1 de kapasite aynı kalır, yani 2 adet 1tb disk = toplam kapasiten 1tb

örnek "raid 5" için en az 3 tane aynı diskten gereklidir, herhangi "1" disk bozulursa datalar sağlam kalır .
3 tane 1tb disk = toplam disk alanımız 2tb olur, 1 diski raid yapısı koruma için kullanır.
5 tane 1tb disk = toplam disk alanımız 4tb olur, 1 diski raid yapısı koruma için kullanır.

raid 6 ise 2 tane yedek disk kullanır, en az aynı 4 tane diskten olması lazımdır.
bu yapıda 2 disk bozulsa bile datalar sağlam kalacaktır.

http://en.wikipedia.org/wiki/RAID

aykut54

hocam cevaplar için sağolun sayenizde bu günümüzü bayağı bir bilgi ile tamamladım...
ev kullanıcısıyım bu bana göre değilmiş:)