MC34063A İncelemesi

Başlatan FxDev, 31 Mart 2011, 17:45:06

CLR

Bende hem step-up hemde step down olarak çok kullandım, pwm mantığında çalışan bir ucuz bir IC, kritik görev vermek yerine, lcd backlight beslemesi, az akım çeken devreler veya devrenin çalışmasını engellemeyecek noktalarda kullanılmalı.

Micro beslemesi olarak ta çok gördüm ama zamanla beslemeyi yükselterek veya kısadevre ederek bozulmuş yapılarda. Aslında bu yine IC'nin hatası değil, tasarım hatası. Tasarımda açık nokta bırakırsan mutlaka bu açık bulunur. Sadece IC'nin koruma özellikleri az olduğu için, kritik yerlerde kullanılmalı. Zaten tüm switch mode mantığında çalışan beslemelerin ortalama olarak ömrü 5 yıldır.
Knowledge and Experience are Power

t2

Bu devrenin dikkat edilecek noktası da bobindir. Direnç tipi bobinler ile yüksek akım alamıyoruz. R si düşük kaliteli bir bobin gerek. Küçük ve şirin bobin yerine, çirkin ve kocaman bobin kullanmamız gerek. BUnların teli kalın olacağından R düşük olur, sanki kalite iyileşmiş gibi olur.

Erol YILMAZ

Datasheetteki değeri ile iyi çalışmıyor dediğim kısım özellikle
o 400 küsür pF değerindeki kapasite içindi...

bunu düşürüyorum 47-100 pF arasına,
regülatör kendine geliyor... sanki yeniden doğuyor...

@Sivrisinek arkadaşıma da bu şekilde bi bildirim yaptım ve o da deneyip memnun kaldı  :)

LukeSkywalker

Aşağıdaki gibi bir şey uygulusak çıkışından yüksek akım alamaz mıyız 0,7V fark ile?
[IMG]http://img263.imageshack.us/img263/3872/adszsz.th.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

t2

Çıkıştan yüksek akım çekmemizi sınırlayan, bobinin ucunu toprağa doğru çektiğimizde yeteri kadar yüksek akım akıtılamamasıdır. Bu sorun kaynağa ya da bobinin direncine bağlıdır.   Hariçten en klas  mosfeti ve tansistörü bağlasan, bobini ve kaynağı düzeltmeden  yine  olmaz.

LukeSkywalker

@fxdev Hocam orada transistör nasıl bir görev üstlenmiş? Devre bu hali ile aynen basit boost regülatör'e dönüşmüş gibi sanki? IC ne iş yapıypr burada çıkış transistörünü mü tetikliyor 555 gibi??

LukeSkywalker

Bir de benim verdiğim örnekte nasıl bir problem olabilir? Çıkıştaki voltajı istenilen değer de elde ettikten sonra akımı kaynağın verebildiği kadar çekemez miyim?

LukeSkywalker

Burada Buck'a neden ihtiyaç duyulacağını anlayamadım hocam. Ben sadece step-up devresinin daha yüksek akım verebilmesini sağlamak amacı ile koymuştum o transistörü...Simülasyonda da çalıştı fakat gerçekte denemedim. Çizgi izleyen robotun beslemesinde kullanacağım bu dereyi. Deneyince sonuçları yazarım buraya. Kaynakolarak 11.1V li-po kullanacağım. Bu sayede akımın yetersiz gelmesi gibi bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

The Gariban

Youtube da Bu entegre yi anlatan bir video var . Anlatanda EEV blog dan meşhur Dave Johns isimli  kişi adam 35 dakika bu entegreyi anlatıyor.(Yani bayaa bi geveze  ;D )

35 dakikalık videonun ilk 10 dakikası MC34063A nın özelliklerini anlatıyor 10.dakikadan sonra hesaplamaları anlatıyor ayrıca 25.dakikadan sonra datasheetindede anlatılan ripple ları süzmek için kullanılabilecek opsiyonel bobin ve kapasitörlü  filtre devreside bağlıyor ve osilaskopdada gerçekten ripple 100 mV dan 20 mV a iniyor.

T-Shirt de yazanda çok süperr  :)

The Gariban

Geveze adam bana linki eklettirmeyi bile unutturdu  ;D

http://www.youtube.com/watch?v=qGp82xhybs4
(Hala konuşuyo  >:()

LukeSkywalker

Eleman süper anlatmış ama. Bir de orada 39uH yerine 33uH 'mi kullandı ben mi yanlış anladım? Bir de filtre içim 1uH yerie de elimde bu olduğu için 33uH takıyorum diyor değil mi?

jimraynor

eline sağlık. çok güzel bir çalışma olmuş.

Bu tür convertorlerde ya step down yada step up şeklinde görüyorum. Bunun ikisinin bütünleşmiş şeklide var mı? Örneğin giriş ne olursa olsun (çıkış voltajından büyük veya küçük, 3V veya 12V ) sürekli 5V çıkış verebilecek şekilde bir sistem tasarlanabilir mi? Mutlaka tasarlanıyordur da işte ben bu tür devrelerin adını bilmediğimden arama yapamıyorum. sadece bana ismini söyleseniz yeter.

ferit06

Mc34063  kullanımı için güzel bir kaynak...

http://www.intusoft.com/onsemipdfs/AN920-D.pdf

Alıntı yapılan: jimraynor - 06 Nisan 2011, 10:41:57
eline sağlık. çok güzel bir çalışma olmuş.

Bu tür convertorlerde ya step down yada step up şeklinde görüyorum. Bunun ikisinin bütünleşmiş şeklide var mı? Örneğin giriş ne olursa olsun (çıkış voltajından büyük veya küçük, 3V veya 12V ) sürekli 5V çıkış verebilecek şekilde bir sistem tasarlanabilir mi? Mutlaka tasarlanıyordur da işte ben bu tür devrelerin adını bilmediğimden arama yapamıyorum. sadece bana ismini söyleseniz yeter.

kaynağın 17. sayfasında tam sizin istediğiniz gibi olmasada bir örnek var.

LukeSkywalker

Hocam peki bu devrelerde kullanacağımız bobinler nasıl olmalı? Kendimiz sarabilir miyiz? Hava nüveli olabilir mi?

LukeSkywalker

Teorik olarak mümkün fakat pratikte çok zor gibi...