MC34063A İncelemesi

Başlatan FxDev, 31 Mart 2011, 17:45:06

FxDev

Önceki yazımda LM2576'yı ele almış ve elimden geldiğinde regülatörü zorlamaya çalışmıştım. İnternette, endüstriyel kartlarda sıkça karşılaştığım MC34063A step-up-down entegresini ise uzun süredir merak ediyordum. Yolum elektronik çarşısına düştüğünde ucuzluğu ve merak nedeniyle MC34063A'yı olabildiğince test etmeye çalıştım. Merak edenler ilgili yazıma buradan ulaşabilirler.

Klein

MC34063 fiyatının ucuz olması sebebiyle bir ara kullandım.  Açıkçası çok da sevemedim.
Çıkışında ripıl çok fzla. bir türlü ripılı düşüremedim. Değerleri hesaplyıp taktım olmadı , deneysel yolla bulayım dedim olmadı.
Ne yaptıysam stabil bir çalışma elde edemedim. 
Sabit bir gerilim ve sabit bir akımda  düzgün bir çıkış alıyorsunuz ,akım biraz değişince ya da giriş gerilimi değişince  ripıl artıveriyor.
Tüm switching kaynaklarda ripıl olur ama bu bana biraz fazla geldi. LM2575 çıkışından çok daha temiz bir çıkış alıyorum.
Bobindeki  değişiklikler ,tolerans vs.. gibi sebepler LM2575 çıkışını MC3463 kadar etkilemiyor.  Ayrıca SMD MC34063 150mA üzerinde çok fazla ısınıyor.
Bu yüzden ST nin L5970D, L5970AD , L5973 serisine geçtim.(daha doğrusu geçmek için ilk adımı attım)  Biraz pahalı ama bazı gerilim ve akım değerlerinde %95 verimliliğe kadar çıkıyor. Tabi bu değeri ST'nin design studio uygulaması veriyor. Gerçekte ne olduğunu numuneler gelince göreceğiz.

z

MC34063, Voltaj istenen degere geldiyse anahtarlamayi kes, dustu ise anahtarla mantigi.
Bu cip pwm ile ugrasmiyor. Kompanzasyon vs gerektirmeden basitce step up/down isini hallediyor.
Ripil vs nin onemsemeyecegi uygulamalar icin dusunulebilir.

Bu cipi hic kullanmadim. Bu devre ile minik motor falan beslemeye kalkilsa  devre hisir hisir oter gibime geliyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pwm.c

MC34063 ve MC33063 ü çok kullandım. denemek isteyenler gerekli hesaplamaları şu sitelerden yapabilirler:
http://dics.voicecontrol.ro/tutorials/mc34063/
http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/index.shtml
ayrıca proteusun kütübhanesinde de bulunduğunu belirteyim.
bu entegrelerin tek sıkıntısı mosfet sürücüsü olmaması. sürücü transistör kullanmadan fazla akım alamıyoruz ve çok ısınıyor.
eğer başka bir alternatif arıyorsanız SG3525 ve SG3524 entegrelerini de öneririm. her alana hitap ediyor, mosfet sürülebiliniyor, piyasada kolay bulunuyor ve ucuz malzeme.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

z

Elimden geldiğince besleme katını lineer regülatörlerle hallediyorum. Anahtarlamalı güç kaynağı yapmam gerekiyorsa uc384x serisiyle flyback smps kuruyorum.

Bunun dışında step down yada up anahtarlamalı regülatör çipleri ile çalışmadım. Çalışacak olursam şartlanmışcasına National dan bir çip seçerdim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CLR

Merhaba,

DC-DC converter konusunda bir numara lineer tech.'dir, TI arkadan geliyor. Diğerleri daha sonra. 
Knowledge and Experience are Power

Klein

Linear Technology  firmasının birçok ipi çok iyi. Ama fiyatları  oldukça yüksek. Hatta fahiş.

CLR

Alıntı yapılan: FxDev - 03 Nisan 2011, 13:51:08
Velhasıl kelam Money Talks

Evet LT pahalıdır ama bu power supply, çoğu durumda microdan daha önemlidir.   

kardes

Alıntı yapılan: eemkutay - 03 Nisan 2011, 14:05:07

Bunu biraz örneklendirebilir misin eemkutay kardeş?

The Gariban

Sayın FxDev
O sitenizdeki MC34063A incelemesinde bazı hesaplamalar  yanlış gibi geldi bana bazıları hakkında detay yok.MC34063A nın datasheetinde nasıl hesaplandığını gösteren formüllere sonucu tutuyor ama formül yanlış yazılmış.Başka formüllerden çıkarılmış desem onlar hakkındada bilgi yok.
Rica etsem o bulduğunuz değerleri nasıl bulduğunuzu bana ve bilmeyen arkadaşlarımıza  izah etseniz.

Kolay Gelsin

The Gariban

Sayın Fx Dev
Açıklamalarınız için teşekkür ederim.Yaklaşık 3 saattir bende excele hesaplattırdığımda sizin hesaplarınızı doğruladı.Birebir tutuyor.
Yalnız benim tam anlayamadığım bir konu var datasheette 4.sayfada 4 nolu şekildeki grafik Emiter takipçisi bağlantısındaki grafikte ( Emitter Follower Configuration Output Saturation Voltage versus Emitter Current)
(ki sizin yaptığınız bağlantı)
1,4 Amper I Emiter akımı için grafik Vce (sat) için 1,7 volttan fazla değer gösteriyor.Oysa 3.sayfadaki tablodaki Vce (sat) değerleri için bu değerlerin maximum değerleri tutmuyor(tablodaki 7.ve 8.satır) Darlington bağlantıda dahil farklı  Yani grafikle tablo değerleri tutmuyor? Ayrıca bu Vce (sat) voltajının farklı çıkması hesabı değiştirmezmi?Bendeki excel hesabında kullanılmıyor ama bir değeri değiştirse hemen hepsi değişir zaten

Ayrıca pdf de ısınması ile ilgili 3.sayfada bir not var
6. If the output switch is driven into hard saturation (non−Darlington configuration) at low switch currents (≤ 300 mA) and high driver currents
(≥ 30 mA), it may take up to 2.0 s for it to come out of saturation. This condition will shorten the off time at frequencies ≥ 30 kHz, and is magnified at high temperatures. This condition does not occur with a Darlington configuration, since the output switch cannot saturate. If a non−Darlington configuration is used, the following output drive condition is recommended:Forced  of output switch :
IC output IC driver – 7.0 mA *  10
* The 100  resistor in the emitter of the driver device requires about 7.0 mA before the output switch conducts
Yani benim özetle anladığım 300 mA den fazla akım çekmek istiyorsanız ve nisbeten az ısınmasını ve Darlington olmayan bağlantı yapmak  istiyorsanız devreye şu hesaba göre şu değerlerde kompenentler bağlayın  demiyormu?

Kolay gelsin

CLR

Alıntı yapılan: premuh - 03 Nisan 2011, 15:37:59
Alıntı yapılan: eemkutay - 03 Nisan 2011, 14:05:07

Bunu biraz örneklendirebilir misin eemkutay kardeş?

Ne örneği istiyorsun? Power supply seçme kriterleri vardır, eğer ciddi projeler veya üretim yapıyorsan bunlara uyman gerekir yoksa paso servise gidersin.

The Gariban

FxDex
Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim
Kolay Gelsin

askuzucu

güzel inceleme olmuş, teşekkürler. Bu ic yi epeyce kullandım. Ama hep voltaj yükseltme veya negatif voltaj üretmek için. Opamp devreleri için çok iyi oluyor.Ama rıpıl olayı gerçekten fazla. Her işte rahatça kullanmak mümkün değil.

Erol YILMAZ

Arkadaşlar bu entegre şahsi kanaatim devre içi kullanımlarda gayet güzel hatta 10 numara !

Devre içi ne demek ? Çıkış gerilimini devre dışına çıkartmadan devrenin içinde kullanmaktan bahsediyorum

- 1 kere çok ucuz,,,
- İşini gayet güzel yapıyor...
- Çok az yer kaplıyor.
- SMD de montajı kolay,
- Akımı genellikle yeterli.. ( Ne kadar akım ihtiyacınız old. lütfen hesaplayın yada daha iyisi ölçün )
- ve çok ucuz  :D

Birçok PLC de bu entegrenin uygulanmış halini gördüm,

Sıkıntılı durumları yok mu ?
   Datasheetteki değerleri ile hiç te iyi çalışmıyor...
   Aşırı akım ve Kısa devre koruması yok ! (Beslemedeki dirençten bahsedebiliriz ama pek etkili değil bu yüzden devre içi kullanım diyorum )
   Besleme gerilim aralığı LM257x gibi çok geniş olmayabilir... ( bu problem de olmayabilir )