c# combobox ya da textbox, eleman seçmek

Başlatan sahteker, 02 Nisan 2011, 08:51:50

sahteker

arkdaşlar günaydın,
visual studioda bir noktaya takıldım, nereyi yanlış yapıyorum anlayamadım bakabilir misiniz acaba...

private void button1_Click(object sender, EventArgs e) // oku butonuna basıldı
        {
            tm.Enabled = true;
            timer1.Enabled = true;
            kopar.Enabled = false;
            oku.Enabled = false;
        }

böyle bir partın içine bir kod daha eklemem gerekiyor anladığım kadarıyla
ve bu eklemeyi yapana kadar her şey düzgün çalışıyor proğram debug edilebiliyor...

proğramıma ekleyeceğim nesne bir combobox yada textbox olacak
combo olursa içinde iki tane sayaç numaram  olacak ve bunlardan birini seçip yoluma devam edeceğim (16004676  75631051)
textbox olursa bunları kendim elle gireceğim
nesneyi ekliyorum gerekli düzenlemeleri yapıyorum comboyu yada textbox ı koyup debug etmeye çalıştığımda debug olmuyor...

eklemeye çalıştığım kod (tm.enabled=true nin hemen üstne parantez içine)şöyle bir şey olacak:

combobox için bu üç satırdakinden birisi olacak...:

komutlist[0]="/?" + combobox.selectedtext + "!"+(char)13+(char)10 
komutlist[0]="/?" + combobox.text + "!"+(char)13+(char)10
komutlist[0]="/?" + combobox.selecteditem.tostring() + "!"+(char)13+(char)10

(combobox nesnesi koyduğumd üç satırıda ayrı ayrı dnedim hiç biri çalışmıyor...)

ya da textbox nesnesi için:

komutlist[0]="/?" + textbox.text + "!"+(char)13+(char)10

;

şeklinde bir şeyler olacak..
kendimde çok iyi bilmediğimden yazılımı düzeltemiyorum ama dediğim gibi kesinlikle buralrda bir yerlerde hata yapıyorum...
sadece buraya bakarak br şeyler söylemeniz mümkün mü acaba nerede hata yapıyorum?
teşekkürler hayırlı günler...
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?

sahteker

çok mu anlamsız bir soru sormuşum arkdaşlar  :(
gerçekten çıkmaz bir durumdayım yoksa sizleri rahatsız etmek istemezdim kusura bakmayın :(
belkide cumartesi-pzar olduğu için gözden kaçtı
dediğim gibi yazılım bilgim çok iyi olmadığı için bir çözümde bulamadım
ben hala devam ediyorum araştırmalarıma bir şeyler çıkartabilirsem haber ederim ama hiç umutlu değilim:(
bi el uzatabilirseniz gerçekten çok sevinirim :(
hayırlı günler...

kudretuzuner

Merhaba
C# hakkında çok bilgim yok fakat VB.Net ile şöyle yapabilirsiniz.Form'a bir combobox taşıyın.Özellikler bölümünden ITEMS seçiniz.Çıkan pencereye istediğiniz rakkamları alt alta yazınız.Çalıştırınız formdaki combobox açıldığı zaman girilen rakkamlar alt alta görülmeli.Program içinde kod olarak da
   If ComboBox1.Text = "3467876543" then
          oku.Enabled = True   (combobox text " " içindeki rakkama eşitse oku değişkenini aktive et)
   end ıf
gibi bir kod olabilir.VB.Nette combobox kulanımı böyle ama dediğim gibi C# 'a siz uyarlayacaksınız.Kolay gelsin.
Amatör

sahteker

çok teşekkür ederim Kudret hocam öncelikle ilgilendiğiniz için..
vb i de ben bilmiyorum ama kodlar çok benziyor birbirlerine .net olduğu için galiba...

bu arada sürekli aldığım hata:
Error   1   The name 'textbox' does not exist in the current context   

C:\Documents and Settings\AYTEN\Desktop\Yeni Klasör\sayac\sayac\Form1.cs   77   35   sayac

textbox yada combobbox yok diyor ingilizce cümleden anladığım kadarıyla :S :S :(
benim form a ekledğim nesneyi yok sanıyor :(
yada ben bağlantıyı yapamadığım için onu koymadım sanıyor proğram :S

sahteker

yukarıdaki hatamın ne olduğunu anladım galiba arkdaşlar...
isimleri eşleştirmediğim için yani aynı isimde olmadığı için proğram o nesneyi yok sanıyormuş..
bunu düzelttim inşlh ama şimdide başka bir hata ile karşılaştım:

Error   2   
'System.Windows.Forms.ComboBox' does not contain a definition for 'selected' and no extension method 'selected' accepting a first argument of type 'System.Windows.Forms.ComboBox' could be found
(are you missing a using directive or an assembly reference?)   
C:\Documents and Settings\CAN\Desktop\sayac\sayac\Form1.cs   77   44   sayac

şimdide böyle bir hata alıyorum...
bu konuda bilgisi olan c# dan anlayan dostların yardımına ihtiyacım var:(
hatanın ne demek istediğini bile anlayamadım açıkçası...
combobox umu yerleştirdim içine items lerimi koydum iki tane isimleri eşleştirdim 
ama proğramım genede debug olmuyor... :(

kudretuzuner

Merhaba
Desktopta hiçbir dosya bulundurmamanızı önereceğim.Belki düzelir.Galiba desktop dosyalarının tam yolunu yazmak gerekir.Kolay gelsin.
Amatör

RcALTIN

Form üzerine bir combobox koyduğunuzu(comboBox1) ve içindede seçilebilir 2 index (bahsettiğiniz sayılar) eklendiğini varsayıyorum.
        {
            komutlist[0] = "/?" + comboBox1.SelectedItem.ToString() + (char)13 + (char)10;

tm.Enabled = true;
            timer1.Enabled = true;
            kopar.Enabled = false;
            oku.Enabled = false;
        }

c#, VB aksine büyük-küçük harf duyarlı bir dildir... Eğer combobox'un tipini DrowDown belirtmişseniz, üzerine yazıda yazılabilir işte o zaman comboBox1.Text şekliyle üzerindeki değeri string oalrak alabilirsiniz. Yazı yazılmasını engellemek için DropDownList seçmeniz gerekir... Varsayılan olarak ilk açılışta SelectedIndex = -1 dir yani seçili index yoktur, ilk değer form açılışında seçili olsun derseniz, form'un load eventine comboBox1.SelectedIndex = 0; diye ekleyin...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

sahteker

Alıntı Yap
Merhaba
Desktopta hiçbir dosya bulundurmamanızı önereceğim.Belki düzelir.Galiba desktop dosyalarının tam yolunu yazmak gerekir.Kolay gelsin.

siz benim bilgisayarımı izlemiyorsunuz değil mi Kudret hocam :D :D
masaüstüm genelde hep dağınıktır çok fazla öğe vardır düzenledim onları kaldırdım ve bu arada adresinde çok uzun
(iç içe klasörler..) olduğunu farkettim onuda düzelttim çok teşekkür ederim...

Alıntı yapılan: RcALTIN - 05 Nisan 2011, 20:56:58
Form üzerine bir combobox koyduğunuzu(comboBox1) ve içindede seçilebilir 2 index (bahsettiğiniz sayılar) eklendiğini varsayıyorum.
        {
            komutlist[0] = "/?" + comboBox1.SelectedItem.ToString()  + "!" + + (char)13 + (char)10;

tm.Enabled = true;
            timer1.Enabled = true;
            kopar.Enabled = false;
            oku.Enabled = false;
        }

c#, VB aksine büyük-küçük harf duyarlı bir dildir... Eğer combobox'un tipini DrowDown belirtmişseniz, üzerine yazıda yazılabilir işte o zaman comboBox1.Text şekliyle üzerindeki değeri string oalrak alabilirsiniz. Yazı yazılmasını engellemek için DropDownList seçmeniz gerekir... Varsayılan olarak ilk açılışta SelectedIndex = -1 dir yani seçili index yoktur, ilk değer form açılışında seçili olsun derseniz, form'un load eventine comboBox1.SelectedIndex = 0; diye ekleyin...

sadece bir tane harfin nelere kadi olduğunu şimdi çok daha iyi anlıyorum Recep hocam :)
çok teşekkür ederim Allah razı olsun hepinizden ilgilendiğiniz için...
bu arada combo ların yeteneklerinden bahsettiğiniz için ayrıca teşekkür ederim :)
combo aslında text in özelliklerinide barındırıyor demekki bunuda şimdi anladım :)