Micro C ile termometreli alarmlı saniye göstergeli dijital saat

Başlatan dmrlp, 04 Nisan 2011, 10:27:08

dmrlp

Arkadaşlar merhabalar.

Dönem ödevim olarak universitedeki hocam ,

Micro C ile tasarlanmış termometreli, alarmlı ve saniye göstergeli saat tasarımı yapmamı istedi. Bu devrede 2x16 lcd gösterge kullanılacak.
Ben daha önce lisede de dahil olmakla beraber hiç pic programlama ile ugrasmamıstım. Micro C hakkında ise hiç bilgim yok denebilir.

Daha yeni üye olup ilk defa konu açmamın sebebi de bu. Çaresiz kaldım, içinden gelip de yardım etmeye gönüllü arkadaş varsa çok memnun olurum.

Tesekkur ederim.

fahri-

Arkadaşım, hiçbir bilgin olmayan bir konuda sana nasıl ödev verilebiliyor anlayamadım. Ödevin amacı nedir?

dmrlp

Endüstriyel elektronik diye bir dersimiz var. Laboratuvarında pic ile çalışacağımızı söyledi hoca. Laboratuvardaki asistan da dersi tek tek öğrencilere anlattırıyor. Hiç bir uygulama yapılmıyor. Zaten gerekli donanım da ya laboratuvarda yok ya da bozulur diye bize göstermiyorlar. Programlayıcı kartı bile bizim temin etmemiz gerekiyormuş. Heralde teknik eğitim fakültelerini de bu tarz müfredat açıklarından dolayı kapatıyorlar.  :( Bir biz kaldık heralde son mezunlar biz olacağız.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

dmrlp

Andromeda

Ödevin amacı bence şu olabilir;
1- micro c hakkında bilgi sahibi olup program yazabilme
2- Pic,sensör,saat entegresi  ve lcd bağlantılarını öğrenme
3-sıcaklık sensörü ve varsa saat entegresi hakkında bilgi edinme
4- bunları kullanarak program yazabilme
5-programı pic e yükleme
6-devreyi çalıştırma
bunlar kısa süre varsa nasıl yapılabilir;
önce çalışan bir devre yapılır ve çalıştırılır
forumda ve internette açık devre şemaları ve program vardır
zaten bunlar standart hale gelmişler.
sonra bunlar üzerinde çalışılır ve kullanılan elemanlarla ilgili bilgiler toplanır derlenir.
benzer bir çalışma
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/index.htm
2006 yılı projeleri
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

dmrlp

demek istediğinizde haklısınız. yalnız durum şu analog ya da pic le programlamaya gerek olmasa işi cok rahat hallederim bir 555 bir de lm35 ile yaparım. yalnız 1-1.5 ay gibi bir sürecte pic ogrenip bunu yapmak sizce de biraz zor degil mi ? Hele ki micro c ile. Daha basic bir programla baslayıp mantıgı kavrayabilsek ne ala. Yalnız süre bu kadar kısıtlı.

Andromeda

1.5 ay süre yeterli...
onun için hazır "şema ve micro c programı" üzerinden gidin
pic e program yükleme prensip olarak basit birşey..
gerekirse arkadaşlar birleşip bir programlayıcı alın
yapılacak iş atla deve değil....
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Erol YILMAZ

Bu görev yapılmayacaksa o zaman ne anlamı var ki o hocanın, o okulun ve sizin ?
1.5 ay sürede çok ta güzel yapılır ve birçok şey öğrenilir....

Andromeda

ilk mesajımı daha kısa bir süre vardır diye yazmıştım..
ilk 1 hafta veya 10 günde dünya kadar bilgi toplarsınız...

dmrlp

Okul dediğin fakülte kapatılmış, müfredat kaldırılmış. Öğretmen dediğin, asistan dersi bize anlattırıyo, kendisi odasında. Siz dediğin, biz öğrencilere kalıyor iş.
Ben de yardım istedim, tecrübelerinizden yararlanmak istedim ki daha verimli birşey elde edelim. Kimseye demedim ki ödevi yap getir diye. Ben calısan bir insanım okuyabilmem için para kazanmam lazım. bundan dolayı 1.5 ay benim için kısa bir süre. acıtasyon yapmak istemedim kimse yanlıs anlamasın.

topic'i onaylayan arkadasa tesekkürler. Ben hallederim gerisini. size iyi günler

Erol YILMAZ

microsi

iy günler bi sorum olucaktı
picden saat okumamız için hangi fonksiyonu kullanmamız gerekiyor
yardımlarınız için teşekkürler

microsi

fahri-

pic in içinde hazır saat fonksiyonu yok. onun için saat okuma fonksiyonu da yok. Ya harici saat entegresi kullanacaksın, ya osc den timerlarla kullanacağın zaman fonksiyonlarını yazacaksın. kullandığın saat entegresi içinde kulllandığın dil için saat okuma fonksiyonları forumda var. sadece arama yapacaksın.