Gerilim aslında nedir?

Başlatan FEHMİ_ASM, 04 Nisan 2011, 12:39:09

FEHMİ_ASM

Arkadaşlar gerilim dediğimiz şey gerçek anlamda nedir? "Potansiyel fark, iki nokta arasındaki akım basıncı..vs" gibi bilgilerden öteye geçemedim. Saf bir (sadece kaynak ve alıcı içeren) DC devrede kaynak geriliminin 3V değil de 5V olması elektron ve proton durumlarında nasıl bir değişiklik arzediyor? İki nokta arasında elektron ve buna bağlı olarak oyuk'ların hızı mı değişiyor? Yani 3V ile 5V'luk gerilim değeri arasındaki fark nedir?

ALINTI
Elektrik miktarı, Q   Birimi Coulomb'dur (C). 1C = 6.24 x 1018 elektron = 1 A.sn
Doymuş bir gümüş oksit çözeltisinden doğru akım yardımıyla belli zamanda 1.118 mg gümüş ayrıştırabilen elektrik miktarı 1 Coulomb'dur.

Elektrik akımı, I, i   
Birimi Ampere (Amper)'dir (A). 1A = 6.24 x 1018 elektron / sn
Doymuş bir gümüş oksit çözeltisinden 1 saniyede 1.118 mg gümüş ayrıştırabilen elektrik akım miktarı 1 Amper'dir.

Gerilim, U   
Birimi Volt'tur (V).
Akım geçmezken galvanizli bir çubuğun uçları arasında ölçülen potansiyel farkı 1 Volt'tur (Gerçek değer: 20
º C'de 1.0185 Volt)
.

Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

FEHMİ_ASM

Gerbay hocam saolasınız. Analog elektronik üzerine biraz yoğunlaşmayı düşünüyorum. Zaten bu voltaj sorusu da çok zamandır kafamı kurcalıyordu. Kalan bilgilere netten erişebilirim. Sanırım aradığım da bu idi;
Alıntı YapVolt = Joule / Coulomb
:)
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

SiVRiSiNEK

kendi kıt mantığıma göre benim anladığım
gerilim atom çevresindeki elektronların enerji seviyesidir lise yıllarından hatırladığım fizik dersinde elektronvolt diye bir tabir vardır atomun elektronlarını yüklüyorsunuz oda bir sonraki yörüngeye zıplıyor vs. dolayısıyla çok yüksek gerilimlerde elektrik atlaması oluyor ?
akım ise iletkenden geçen elektron miktarı (adedi) ne kadar fazla ise akımda okadar fazladır

yanlışmıyım doğrumuyum?

serdarünal

iki ucundan ters yanlara çekilen bir telin her noktasında, o iki güce karşı koyan güç, tevettür
Bir iletkenin uçları arasındaki gizil güç farkı, potansiyel farkı, voltaj
imzam yok..