Baz istasyonları Hakkında

Başlatan Mucit23, 04 Nisan 2011, 20:41:38

Mucit23

Arkadaşlar baz istasyonları ve çalışması hakkında kapsamlı bir bilgiye ihtiyacım var. İnternette epeyce baktım. Googlede arama bölümüne "baz" yazınca hemen baz istasyonlarının zararlar, Baz istasyonlarını insan sağlığına etkisi, Baz istasyonlarının çevreye etkisi gibi konular karşıma çıkıyor.İnternet bunlarla dolup taşmış.  Bazı bilgiler buldum fakat kısa paragrafçıklardan oluşuyor. Bana birazdaha ayrıntılı bilgi lazım. Bu konuda bana kaynak gösterirseniz sevinirim.

mufitsozen

Alıntı yapılan: Mucit23 - 04 Nisan 2011, 20:41:38
Arkadaşlar baz istasyonları ve çalışması hakkında kapsamlı bir bilgiye ihtiyacım var. İnternette epeyce baktım. Googlede arama bölümüne "baz" yazınca hemen baz istasyonlarının zararlar, Baz istasyonlarını insan sağlığına etkisi, Baz istasyonlarının çevreye etkisi gibi konular karşıma çıkıyor.İnternet bunlarla dolup taşmış.  Bazı bilgiler buldum fakat kısa paragrafçıklardan oluşuyor. Bana birazdaha ayrıntılı bilgi lazım. Bu konuda bana kaynak gösterirseniz sevinirim.

Ogrenmek istediginiz teknik standardlar vb gibi bilgilermi? Network GSM/CDMA/Wimax? yada 2G, 3G, LTE hangi teknoloji?

Tam olarak ogrenmek istediginiz nedir?
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Mucit23

Bana daha çok baz istasyonlarının çalışması ile ilgili bilgi lazım nasıl çalışırlar. Veri iletimi GSM bandı vs bunun gibi bilgiler. Bu konuda bitirme ödevim var. Tez hazırlamam lazım. İşin ilginç tarafı fizik dersinden almışım. Bu iin fizikle nasıl bir alakası olur anlamıyorum. Bu yüzden biraz kapsamlı bir bilgi arıyorum. Dediğim gibi nasıl çalışır standartlar ve GSM? gibi soruların cevaplarını arıyorum. Yinede yarın Birdaha sorayım.

mufitsozen

Alıntı yapılan: Mucit23 - 04 Nisan 2011, 22:43:10
Bana daha çok baz istasyonlarının çalışması ile ilgili bilgi lazım nasıl çalışırlar. Veri iletimi GSM bandı vs bunun gibi bilgiler. Bu konuda bitirme ödevim var. Tez hazırlamam lazım. İşin ilginç tarafı fizik dersinden almışım. Bu iin fizikle nasıl bir alakası olur anlamıyorum. Bu yüzden biraz kapsamlı bir bilgi arıyorum. Dediğim gibi nasıl çalışır standartlar ve GSM? gibi soruların cevaplarını arıyorum. Yinede yarın Birdaha sorayım.

Base station diyince, BSS(base station system),  BSC (base station controller) ve BTS(base station transreceiver) anlasilir bunlar bir tarafta mobile terminal ve obur tarafta MSC (mobile services switching center) ile bir takim protokollar ile haberlesirler (A-interface: Air interface ve A-bis interface) arti bir suru degisik haberlesme ve sifreleme interface'leri vardir.

butun bunlar ve Baz istasyonu RF ile ilgili standardlar ve daha ayrintili bilgiyi yarin ofisten yazarim. Maalesef bendeki butun dokumanlar ingilizce. Neyse bu proje dolayisi ile ingilizceniz ilerler fenami?  ;D

Mucit23

Tabiki öyle :)
Banada öyle bir kaynak bulabilirseniz çok sevinirim.

mufitsozen

Alıntı yapılan: Mucit23 - 05 Nisan 2011, 06:56:12
Tabiki öyle :)
Banada öyle bir kaynak bulabilirseniz çok sevinirim.

asagidaki kaynak ingilizce ama GSM ile ilgili butun konulara biraz deginmis, buradan baslayiniz (okuyun diyemiyorum, forumda bir takim kimseler karanliklardan firlayip, "senin ananmi okurdu, babanmi okurdu? hem sen hic okudunmu lavuk!" filan diye yazmaya basliyorlar, kisacasi okuyunda sonra daha derin bilgileri veririm diyemiyorum  :(

http://rapidshare.com/files/455971168/WandelGoltermann_gsm.pdf

Kolay gelsin!

Mucit23

Hocam kaynak için teşekkür ederim hiç yoktan iyidir. Ben yine internette parça parça bulduklarım var. Onları birleştireyim. Seçip ayıklayayım.
Teşekkür ederim.

mufitsozen

Alıntı yapılan: Mucit23 - 05 Nisan 2011, 11:55:12
Hocam kaynak için teşekkür ederim hiç yoktan iyidir. Ben yine internette parça parça bulduklarım var. Onları birleştireyim. Seçip ayıklayayım.
Teşekkür ederim.

Yanlis anlama, verdigm kaynak hic yoktan iyidirden 4 gomlek daha iyidir! En azindan cok duzgun bir sekilde sana GSM ile ilgili bilgileri hap seklinde sunuyor, ama kullanilan butun subsistemler ve protokollerdende bahsediyor. Yok ben illa hemen standardlara bakayim dersen ve 4-5 sene vaktin varsa onlarida asagida bulabilirsin: ;)

http://www.mobilein.com/gsm_standards.htm

GSM Air interface hakkinda ozet bir sunum istersen oda burada:

http://www.dcl.hpi.uni-potsdam.de/teaching/mobilitySem03/slides/hpi_gsm_air_interface.pdf

GSM Air interface hakkinda daha detay bilgi (ara protokoller, mesaj senaryolari, sistem diagramlari, vs:)

rtlab.cs.nthu.edu.tw/course/cs5241/slice/GSM-II-2001.ppt

GSM sistem protokolleri icin guzel bir sunum istersen oda burada :

http://www.scribd.com/doc/21547039/GSM-Protocol-Architecture

Buna bakip, BTS, BSC Air interface , vb bilgileri biraz ogren daha sonra daha derin kitaplarda verecegim!

Mucit23

Teşekkür ederim hocam araştırıyorum şimdi. Elimdeki kaynakları toparlayayım biraz.