tam kontrollu devre ile yarı kontrollu devre arsındaki far

Başlatan snake, 10 Mayıs 2004, 21:25:21

snake

arkadaşlar
tam kontrollu devre ile yarı kontrollu devre arsındaki fark nedir
3 fazlı devreyi tetiklemek istiyorum.(6 tane thristör)
bunu yazılımla nasıl yapabilirim.
pll(yazılımla) kullanarak bunu gerçekleştiren var.
nasıl yapmış olabilir.

z

Uzun sureden beri sorunuza cevap yazilmadi, ben de emin olmadigim icin yazmaktan cekindim.

Yanlis hatirlamiyorsam ters paralel tristorlerle yapilmis devrelere tam kontrollu

Tek tristorler yapilmis devrelere de yarim kontrollu deniyor.

Dusuk guclerde tam kontrollu devre yapmak yerine triac kullaniliyor. Guc cok buyuyunce mecburen cift tristore geciliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cozturk

Alıntı yapılan: "bunalmis"Guc cok buyuyunce mecburen cift tristore geciliyor.
Doğrudan böyle bir alaka olduğunu sanmam. 6 thristor yerine 3 thristor 3 diyot kullanılabilir. Bence 6 thristor "ince ayar" içindir. 15kVA civarında 3 thristor 3diyod kullanan ticari bir devre biliyorum.
BElki yanlış anlamış olabilirim. Guc cok buyuyunce tam dalgaya geçiliyor demek istemişsindir.

z

Yuksek guclerde yuksek akimli triac kullanmak yerine  biribirine ters  paralel bagli cift tristortor kullaniliyor  demek istedim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

salim ALTIN

merhaba.
ya önce çocuğun adını koysaydık ondan bahsetmek kolay olurdu. :D
Bu devre fazı kıyacak sanırım ama sonrası DC mi olacak yoksa AC kıyıcımı olacak. ters paralel tristör bağladığında devre ac kıyıcı olur ( soft start gibi).
3 diyot 3 tristör ile DC kontrol olur oda sonuçta ac yi kıyar ama sonuçlar farklıdır.
Değişmeyen tek şey ise pic ile bu işi yapacaksan sinüsün sıfır geçişini bileceksin. 50 hz şebekede 1 alternans 20 msn sürer deyip,sıfır geçişten sonra  ben tristörü 19 sn sonra tetiklersem örn. 22 volt alırım, 1 sn sonra tetiklersem 200 volt alırım , sıfır geçişle birlikte tetiklersem 220 volt alırım.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Fırat_21

Selamlar..Sohbete biraz bende katılmak istedim :oops:
Tam kontrollü devre:Tristör(yada güç transistörü)kullanılır.Tristörlerin iletime geçtiği faz açısının kontrolüyle dc gerilimin ortalama değeri ayarlanabilir,yönü değiştirilebilir.Tam kontrollü devreler yük ve besleme arasında iki yönde de güç transferine imkan tanırlar.

Yarım Kontrollü Devre:Tristör ve diyot karışımı içerirler. Gerilimin yönü değiştirilemez , ancak ortalama değeri ayarlanabilir. :idea: