Yarımdalga doğrultucuda güç hesabı

Başlatan cozturk, 11 Mayıs 2004, 10:48:10

cozturk

Bilmece :
Arkadaşlar 220V AC ile çalışan  100W lambaya seri diyot bağlasak güç yarıya mı düşer 4te bire mi? (P=V²/R)

z

Basit gibi görünüyor ama hata yapmaya çok müsait bir soru.

Güç yarı yarıya düşecektir.

Benim de bir bilmecem var.

Sözünü ettiğiniz gerilimi tristörden geçirmiş olsaydık ve tristörü tam tepelerde ateşleseydik 100W lık orjinal güç kaça düşerdi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cozturk

Senin dediğinie göre 4te bire düşer gibi görünüyor. Acaba diyotlu halinde güç gerçekten yarıya mı düşer?  
Üstad SMPS vs topici öldü mü bir baksanız . Bir dosya uplad ettim. devrenin boşta iken kendini yakacağını sanıyorum. değerli yorumlarınızı bekliyorum https://www.picproje.org/index.php/topic,2572&postdays=0&postorder=asc&start=75

z

Aslını sorarsanız bilmecenizde çok zorlandım. Mantığım 1/2 derken  hesaplamalardan farklı sonuç alıyordum. Neye işlem hatası yapıyormuşum. Sonuçta 1/2 olacağını gördüm.

SMPS konusu bitmez sadece korlaştı. Ben rar açamıyorum ve simülasyon toolum yok bu nedenle en son SMPS tartışmasına katılamıyorum.

Siz neden güç hesabında tereddüte düştünüz?

cozturk

Çünkü ben integral filan almadan düşünmüştüm.
Gerilim yarıya düşüyor, güç 1/4e düşer şeklinde DC mantık..

Simülasyon olayınız olmamasına üzüldüm. İşinize karışmak istemem fakat eski bir pcde filan proteus vb. olsa fena olmazdı.

z

Gerilim neden yarı yarıya düşüyür?

Şemanız jpeg yada gif formatında ise yollarsanız kendi adıma tartışmaya devam edebilirim.  

Benim anlamadığım 5000 üye neden pasif kalıyor. Tartışmalarda 20..30 kişi dışında tık yok.

A) Bu işi çok iyi biliyorlar ve bize tenezzül etmiyorlar.
B) Zamanları yok
C) Tartışma cesaretleri yok
D) Yanlış şeyler yazarlar ve doğru olmadığı anlaşılırsa gurur meselesi yapacaklar.
E) Bilgiyi almak ve mevcut  bilgilerini kendilerine saklama felsefeleri var.
F) Burayı ciddi bulmuyorlar.
E) Kendilerine güvenleri yok.
G) Bu işi bilmiyorlar.
H) Bu işi yeni öğreniyorlar ve PICPROJE, okumak öğrenmek için çok güzel

Tartışarak doğru bilgilere ulaşabiliyorsak bir başkasının düzelttiği yanlış bizi alçaltmaz bir adım ileri götürür. Bu nedenle özellikle D maddesine katılır düşünceniz varsa bence hata yapıyorsunuz.

Aslında bu nickname olayı da çok saçma ama neyse...

ise

diyot tek alternans geçireceğinden dolayı güç yarıya düşer trsitör kaç derecede tetikleniyor (80-100 ) gibi mi? yoksa sadece 90 derecedemi tetiklenmekte ?

z

90 Derecede ateşle, 270 de ateşleme
....

cozturk

Alıntı yapılan: "bunalmis"Gerilim neden yarı yarıya düşüyür?
gerilim aynı kalarak uygulanma süresi yarıya düştüğü için. PWM gibi .

z

PWM de genlik hiç değişmiyor ama. Ya 0 yada Vmax.

cozturk

bir lambaya sürekli 5V vermek yerine 1sn. 5V 1.sn 0v olacak şekilde sürekli dalga uygulasak ortalama olarak 2.5V uygulamış oluruz. bunda şaşılacak bişey yok elbette. Fakat sinüs olunca birraz daha karışıyor. Çünkü sinüsün Efektif değeri tepe değerine eşit değil.

z

İşte ayrıntıyı bulmuşsun.

Şimdi hesap yoluyla senin sorunu cevaplayalım.

V = Vm * Sin(wt)  sebeke voltajımızın matematiksel ifadesi.

0 Pi aralığında voltajın geçmesine izin veriyorsunuz.

W = integral (P) = integral (1/R) * Vmax * Vmax * Sin(wt) * Sin(wt) dwt

Bu bize enerjiyi verecek. İntegrali 0..PI aralığında çözersek

W = (Vmax * Vmax) * Pİ/(2R) olacaktır.

2Pi aralığında ortalama güç W/2Pİ den

P= Vmax* Vmax/(4R) olacaktır.

Şimdi de orjinal durumdaki gücü bulalım.

En kısa yoldan Vmax/Sqr(2) * Vmax/Sqr(2) /R den  (Efektif değerden)

Porjinal= Vmax * Vmax / (2R) bulunur.

Porjinal/P = (Vmax * Vmax) / (2R)) /  Vmax* Vmax/(4R) olacaktır.

oran 2 çıkacaktır.

DumrulBey

Alıntı yapılan: "bunalmis"Benim anlamadığım 5000 üye neden pasif kalıyor. Tartışmalarda 20..30 kişi dışında tık yok.

A) Bu işi çok iyi biliyorlar ve bize tenezzül etmiyorlar.
B) Zamanları yok
C) Tartışma cesaretleri yok
D) Yanlış şeyler yazarlar ve doğru olmadığı anlaşılırsa gurur meselesi yapacaklar.
E) Bilgiyi almak ve mevcut  bilgilerini kendilerine saklama felsefeleri var.
F) Burayı ciddi bulmuyorlar.
E) Kendilerine güvenleri yok.
G) Bu işi bilmiyorlar.
H) Bu işi yeni öğreniyorlar ve PICPROJE, okumak öğrenmek için çok güzel
Aklımdan alfabemizde olan Ç şıkkı diyesim geçti:

Ç) Çukura düştüler... :)

Şaka bir yana, muhtemelen bu üyelerin çoğu e-posta, şifre veya kullanıcı adı gibi üyelik bilgilerini unutmuş olmalı. Belki bir kısmının hatırlarında böyle bir siteye girdikleri bile yer almıyordur. Zira girip bakan, sorup kaçan o kadar kişi oluyor ki, bunu diğer bir çok forumda da görmekteyiz. Merak ettim de son 6 ayda aktif olmayan üyeler silinse acaba toplam üye sayımız ne olur? Eğer 100'de aşağı ise vay halimize... :(

Bu arada yukarıdaki formülleri görünce hemen üniversite sıralarını hatırladım. O an formüller manidar gelse de, ne yalan söyleyim hemen sonuca baktım. Zira formüllere tahammül etmek zor geliyor insana. Ama basitte olsa böyle konuların tartışılması çok güzel. Bülent hocamı kutluyor, ellerinden öpüyorum. :)

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

Veli B.

Üstat senin yüzünden turev integral çalışmaya başladım.Hala matemapic yazılarını özümsemeye çalışıyorum.Kullanmaya kullanmaya unutmuşum, şu an anlayamıyorum ki.Önce hatırlayıp öğreneyim.Sonra yanlışta olsa beyanatta bulunacağım.

cozturk

Tam dalga için:
Triak tetikleme açısına göre yükteki RMS gücün hesabı :
http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP3/files/
phase.xls