Yarımdalga doğrultucuda güç hesabı

Başlatan cozturk, 11 Mayıs 2004, 10:48:10

cozturk

üstad, bu durum her halde çekilen gücü daha da azaltmaz değil mi? :D

z

Hocam iki kişiye aynı mesajda atıfta bulunduğum için hangi cevaba  itirazınız var anlamadım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cozturk

cos fi konusu. Yani reaktif güç bizim ölçtüğümüz V x I  gücü azaltır mı?

z

Reaktif gücü azaltmaz ancak bizim evlerde elektrik için ödediğimiz para reaktif güç için değil aktif güç için.

Örneğin 220V şebekeden 10A akım çektiğinizde cos fi 0.1 ise

Şebekeden çektiğiniz güç sadece 220*10*0.1= 220w edecektir.

En iyisi evdeki yüklerin tamamını devre dışı bırakın ve sayac sayıcısını not edin, daha sonra gücünü ölçmek istediğiniz yükü 10 dk, 30 dk yada duruma göre 1saat çalıştırıp saat ne kadar yazdı  bakıp güç için öyle yorum yapın. Aksi halde cos fi belirsizliği sorunlara neden olacaktır.

cozturk

32W klasik balastlı floresan 64W gibi güç çeker. diye iddia ediyorum. Ev ortamında cos fi hiç önemli olmaz.  Yani evdeki kapasitif, end. yükler neredeyse yok sayılır. Deneyecek arkadaşlar zahmet etmesin. cosfi=1. :?

Fakat birkaç yüz adet floresan yanan büyük işletmelerde balastlara 5uF gibi seri kond. bağlayarak "düzeltme" yoluna gidiliyor.  Kompanzasyon panosu filan yok galiba?

z

Eğer 32W fluorasant lambayı sayaç ile test ettin ve 64W güç tükettiğini tespit ettiysen lambanın balastını sök ve balastı  imal eden adamın ......

Evlerde V*I ya para ödemiyoruz V*I*cosFi ye para ödüyoruz.

Evlerde de pek çok yük endüktif ve cosfi 1 değil.
Ama Bir fabrikaya oranla çektiğimiz reaktif güç cok düşük.

Ama şundan emin ol ki elektrik satıcıları bir evde olsa olsa çu kadar rekatif güç tüketilir bunun parasını da biz bir oran dahilinde hesaplayalım ve aktif gücün parasal değerini öyle belirleyelim diyorlardır.

Be devirde günahını vermezler.

cozturk

ben gücü çekilen AC akım ile şebeke gerilimini çarparak tesbit etmiştim.
Alıntı yapılan: "bunalmis"Evlerde de pek çok yük endüktif ve cosfi 1 değil.
Ama Bir fabrikaya oranla çektiğimiz reaktif güç cok düşük.
Tüm Modern endüktif yüklerin içinde kondansatörü filan da var. düzeltme yapılmış. Buzdolabı , çamaşır mak... geriye ne kalıyor? floresan, tv  elekt. süpürgesi gece lambası?..

Reaktif gücün "Düzeltme katsayısı" adı ile faturaya yansıtıldığını biliyorum. su ve doğalgaz faturaları da böyle oluyor. Bir rivayete göre "kaçak elektrik" bedeli de faturayı normal ödeyen abonelerden çaktırmadan tahsil ediliyor. "düzeltme" katsayısı

z

İşte can alıcı noktaya geldik.

32W balastlı bir fluorasant devrede balast, lamba ile şebeke arasındaki fark voltajı üstünde tutarak bir nevi kayıpsız seri direnç gibi davranışa neden olur. (OLMALI)

Daha önce de dediğimiz gibi kalitesiz saç kullanımı, ince bakır tel kullanımı
balastın tam endüktif davranması yerine omik de davranmasına da neden olduğundan cosfi düşmekte ve ısıl dolayısı ile elektrik kayıplarına neden oluyordu.

Dolayısı ile  elektronik olan fluorasant lambaların bu tür kayıpları daha az olacağından verimleri daha yuksek olacaktır.

Ancak elektronik lambaların klasik balastlılardan tek farkının yüksek frekans kullanmaları dolayısı ile balast boyutlarının yükselen frekansdan ötürü devrelerden de görüleceği üzere minicik endüktansa dönüşmesi reaktif güç harcanmayacağı anlamına gelmez. (Bence ?)

Şebeke voltajımızda Khz'ler mertebesinde olsaydı, daha küçük nüvede daha az bobin gerekecek ve kayıplarda kendiliğinden düşmüş olacaktı.

Hala sarfiyatsız olarak da isimlendirilen lambaların klasik florasant lamba devrelerinden daha verimli olduğunu düşünmüyormusunuz?