Pals sensörünün pic e bağlantısı

Başlatan axionvb, 08 Nisan 2011, 14:11:42

axionvb

Arkadaşlar,
resimde prensibi görünen HF Pals sensörünü opto-izalatör kullanarak pic e nasıl bağlarım. Ölçülen pals max. 5 kHz sensör 2 uçlu ve 8-12V dc ile çalışıyor. Marka model bilgisi gibi bir bilgi yok. Kullanıldığı yerde şöyle bir bağlantı var. sensörün 2 ucu İsolated Pulse Amplifier denen bir pals izalatörüne giriyor. Pals izalatöründen çıkan uçlarda flow totalizer cihazına bağlı. Pals izalatörünede 24 DC besleme verilmiş. Ama sensör 8 ile 12 v DC de çalışıyor. Ben pals izalatörü kullanmadan 8 yada 12 V ile bu pals sensörünü opto-izolatör kullanarak nasıl pic e bağlarım yapmak istediğim devre bu pals sensörünü sayarken istediğim zamanda başka bir port çıkışındanda max 5 KHz i simule etmek istiyorum. Yazılım tarafını hazırladım fakat donanım tarafını henüz yapamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

[IMG]http://img195.imageshack.us/img195/8597/pichm.jpg[/img]

axionvb

Sensör ile ilgili resimdeki bilgileri bulabildim ? olan yere nasıl bir devre kuymak gerekiyor.

[IMG]http://i51.tinypic.com/fjj3mf.jpg[/img]

kudretuzuner

Amatör

axionvb

Herkese Teşekkür ederim.

Fakat önerileriniz doğrultusunda verilen konuları araştırdım. Kitaplar aldım ama temel olmadığı için op-amp devre mantığını çözemedim. en azından elimdeki sensöre uyarlayamadım. Bu nedenle pes ediyorum ve büyük heyecanla başladığım hobi devre macerama burada son veriyorum. Satın aldığım deney setini ve kitapları da zararına bir fiyatla online satış sayfalarından birinde satışa çıkaracağım.

Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim.

GreeN

Konuyu merak edip kontrol edeyim dedim. Son mesaj hoşuma gitmedi. Amacın dokunaklı yazı yazıp insanlara "keşke şu arkadaşa yardım etseydim" gibi bir his kazandırmaktı sanırım. Başardın sanırım en azından ben böyle düşündüm.

Dostum bu işin temeli vs. yok . Oyuncakla oynamanın temeli olur mu? Sen iraden dışındaki bir olayı,gücünün yetmeyeceği bir durumu öğrenmeye çalışsan neyse ama abi op-amp dediğin nedir ki? Yani bu işlere hevesli bir insanı yıldıracak belki en son elemanlardan olmalı.

Sen bir daha düşün ,picprojede insanlara yardım etmeye gönüllü birçok insan var.
"not: şu kitapları sattığın sitenin adresini versene.... :) şaka tabikide."
Terörü Lanetliyoruz.

rf

En kötü insan R yerine bir pot koyar orta ucunu (illa opamp istersen voltageflower yaparsın (yani kıçını başına bağla modeli)) ölçü aletiyle ölçer pic'in girişine göre ayarlar ve bağlar .

Bu en pratik 10dak. çözüm daha sonra daha profesyonel bi devre tasarlanır...

Alıntı YapSatın aldığım deney setini ve kitapları da zararına bir fiyatla online satış sayfalarından birinde satışa çıkaracağım.
İlanınız aktif olduğunda bilgilendirirseniz sevinirim. Forumda kitlerin orjinal fiyatını veremeyecek bir çok hehesli arkadaşımız mevcut eminim birilerinin işine yarayacaktır.

Saygılarımla,
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

axionvb

Amacım ilgi çekmek değil di?

Ama şunu da itiraf etmeliyimki, gerek bu site olsun gerekse başka bir site olsun. Kişi yeni öğreniyordur. yada çok basit bir hata yüzünden sonuç alamıyordur. İnsanın kilitlendiği çaresiz kaldığı anlar olur. Ben bu duruma düşmüş çok kişi gördüm. Yardım talebine cevap alamayan en azından yardım etmek isteyenler de ya yazılanı tam okumadıklarından yada yanlış yorumladıklarından. İstekle ilgisi olmayan örnekler yada cevaplar verebilmektedir.

Arkadaşların eleştirilerini de anlıyabiliyorum. Bir çok devre önerildi ama kimse tam olarak ilk mesajda verdiğim sensörü dikkate almadan bu önerileri yaptılar. minnettarım ama bu devrelerden %80 i bu işe uygun değildi. kalanı ise 4 işlemciye mal oldu.

baktım ki benim için pahalı olmaya başladı. Hatta bir sitede profilinde uzman olarak görünen bir arkadaşımız ise bu kadar harcamayı boşuna yapmışsın pic işlemci ile bu sensörü okuyamazsın sen AVR öğrenmelisin ve AVR ile ilgili bir deney seti almalısın demesi bu işin tuzu biberi oldu.

Satış işine gelince, elbette satış ilanını verir vermez ilan bilgilerini yazacağım. belki fiyatı makul bulup almak isteyen biri çıkar.

Teşekkür ederim.

ipek

pic'in hangi portuna giriyorsan 1Kohm direç ile seri gir pic'in o portunuda şaseye karsı 5.1 volt Zener diyot ile koru...
genelde Schmit trigger barındıran A4 portu bu tip devir uygulamalarında kullnılıyor..

yüzmeyi öğren boğulurken keşke demezsin...

muratti_70

Bu işine yarıyabilir, ben 12 volt ta kullanıyorum sorun yok.

dijital elektroniğe aşığım :)

axionvb

Söz verdiğim gibi ürünü satışa sundum. İlgilenen arkadaşlar için link aşağıdaki gibidir. Eğer bu şekilde ilan vermek yasaksa yönetici arkadaşlar linki silebilirler. İlgilenen arkadaşlar bana boybeyiv@yahoo.com dan da ulaşabilirler.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-diger-elektronik-urunler-m-pic-moduler-pic-egitim-seti-47955139/detay/

rf

Alıntı YapÜrünü bir forum sitesinde yapmak istediğim bir devre konusunda yardım talebime ilgisiz ve çözümden uzak cevaplar verilmesi üzerine hevesimin tamamen kaçması nedeniyle satıyorum.

Keşke satış sitesinde forumdaki mesajınızın linkinide verseydiniz. İnsanlar yardım talebinizie nasıl ilgisiz kaldığımızı ve çözümden uzak cevaplar verdiğimizi görürdü.

Ama hak veriyorum;
biri çıkmazmı devreyi tasarlayacak,
biri çıkmazmı simulasyonlarını ve denemelerini yapacak,
biri çıkmazmı PCB'sini çizecek,
biri çıkmazmı PCB'yi basıp lehimleri yapacak,
benim bile hevesim kaçtı...

KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/