Lojik devre tasarımı

Başlatan Mucit23, 09 Nisan 2011, 18:52:01

Mucit23

Hocam hemen deniyeyim. Artık canımı sıkmaya başladı bu iş.

Mucit23

Hocam malesef hiçbirşey farketmiyor. Sayarken zaen düzgün bir şekilde saymıyor bazen ikişer bazen 3er veya daha fazla atlayarak sayıyor. Yinedediğim gibi onlar basamağı ikişer ikişer atlıyor. Deli olacam. birde ilk enerji verdiğimde onlar basamağı 1 oluyor. Bunuda çözebilmiş değilim.

Mucit23

Arkadaşlar belki başka bir yerde hata yapıyorumdur. Dosyaları bi ekliyeyim. Belki başka birisinin yardımı dokunur.
SAYICI

z

Kontaktaki ziplamayi yok edememis olabiliriz. 555 gibi bir osc ile test etmeyi dene birde.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Hocam onun yerine pic ile bir osc yapayım direk kart üzerine takayım. daha temiz bir sinyal elde etmiş olurum.

Mucit23

Malesef hiçbir şekilde değişme olmuyor.
Ben artık pes ettim. Hayatım boyunca bu 74192 ve 7447 ikilisini birdaha görmek istemiyorum.Artık gösterecem ne derse belki 74595 ile kandırabilirim bizim hocayı..:(

VFR

Devrenin Isis dosyasını eklersen bakabilirim.

ipek

TTL sayıcının girişlerine 74132 Schmitt trigger koy bu evireceği için arkasına seri bir tane daha koy gelen clock palsı iyice TTL seviyesi olacağı için
sorunlar minimuma inecektir yada ben öyle tahmin ediyorum

not 74132' nin iki girişi vardır bunları bir birine bağla 7414 tek giriştir fakat open collector'dur
mümkünse hassas bulduğun girişleri 470pf ile en kısadan şasele...
pic ile çalıştığın için avantajlısın başlarken 192 leri reset edebilirsin
genelde bu tür devrelere ilk voltajı verdiğinde abuk subuk bir rakamdan başlarlar kolay gelsin...

Mucit23

Alıntı yapılan: Mucit23 - 23 Nisan 2011, 20:13:59
Arkadaşlar belki başka bir yerde hata yapıyorumdur. Dosyaları bi ekliyeyim. Belki başka birisinin yardımı dokunur.
SAYICI
Hocam yukarıda eklemişim.

İpek hocam onuda deniyeyim.Dediğiniz gibi olabilir.