Lojik devre tasarımı

Başlatan Mucit23, 09 Nisan 2011, 18:52:01

Mucit23

Arkadaşlar lojik enteğrelerle bir sayıcı tasarlamam gerekiyor. Fakat biraz farklı. Yapmak istediğim şeyi kısaca açıklayayım. Bir konveyor bant düşünün. Malzemeler belirli aralıklarla sırasıyla geçiyor LDR ve bir lazeryardımı ile gelen geçen malzemeeri saymam gerekiyor. Bu kısm basit. İşin zor tarafı şöyle. Geçen malzeme sayısı 10'a ulaşınca motor yönüdeğişip bu sefer geri geri saydırma yaptırmam gerekiyor. Sayı tekrar 0'a ulaşınca tekrar motor yönü değişip yine ileri doğru saydırmam gerekiyor. Bu döngü bu şekilde devam etmesi lazım. Motor için iki adet rölemiz bulunacak. Motor yönünü bu rölelerle değiştirmeyi düşünüyorum. İleri doğru sayerken 1. röle geri doğru sayerken 2. röle çekecek. Ben 74192,7447 ve lojik kapılarla biraz uğraştım ama işin içinden çıkamadım Saydırma işi neysede bu yön değiştirme ve geri saydırma biraz sıkıntı yapıyor. Bu konuda biraz yardımlarınıza ihtiyacım var.

Mucit23

Hocam malesef lojik devre olması zorunlu.  Pic'in işleri nekadar kolaylaştırdığını şimdi anlıyorum. Pic ile yapmak basit ama buna biraz kafa yormak gerekiyor:(

F.T

ileri sayarken röle bırakık olur motor zaten bir yöne döner.geri sayarken röle çeker motor yönü değişir.bu şekilde olur.ileri 10 a kadar saydır.on olmuşsa rs tipi flip flopla setle.geri modunu devreye al.0 ı görünce flipflopu resetle ileri moda geçsin.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mucit23

FxDev Hocam gerçekten çok iyisiniz. Resmini vermeniz yeterli benim için Çok teşekkür ederim. :)

Erol YILMAZ

Çok iyisiniz demekle olmuyor, 1 kg Güllüoğlu Baklava ile bekliyoruz  :D

Mucit23

Hocam valla İstanbulda olsaydım kapınıza kadar getirirdim. Kargoylada gelmezki.:) şaka bir yana birgün yolunuz elazığa düşerse en güzel şekilde ağırlamak isterim.

sahteker

Alıntı yapılan: FxDev - 09 Nisan 2011, 23:16:19
@Allegro: Hocam bir sandalye borçlusunuz bana, gülmekten kırdım kendisini :)

Eskilerden Nur-Yoldaş Sultan-ı Yegah
Fxdev hocam süpersiniz
zaten bu eskiler olmasa zekam açılmıyor bence gerçekten :)
bence süper bi fon olmuş elinize sağlık...
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?

Mucit23

FxDev hocam yardım ettiğiniz için tekrardan teşekür ederim .
Lojik devreler hakkında fazla bi bilgim yok malesef. Bir iki soru sormak istyorum.
7404 ile alt tarafta bir değil kapısı kullanmışsınız. 74192nin Q3 bacağını PL bacağına değilleyerek veriyor. Bunukullanmanızın amacı nedir.
Ayrıca yine 74192 deki A,B,C,D ve PL bacaklarının görevi nedir.

teknikelektronikci

firat sarki süpermis bana ismini yazabilirmisin ?

tamam yukarida arkadas yazmis tesekkürler
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mucit23

Fırat hocam size tekrardan teşekkür ediyorum. Üşenmeyip benim için uğraştınız.
Hocamla geçenlerde konuşmuştum. Bana dediki sınır değerini istediğimde ben değiştirmek istiyorum. Bu yüzden pickullanmama izin verdi.  Pic ile birlikte 74192 ve 7447 ikilisini kullanacağım. Yaptımda. Yazılımda hiçbir sorunum yok. Simülasyonda program çalışıyor.
Gerçektede devreyi kurdum ama anlamsız durumlar ortaya çıkıyor.
Kullandığım şema budur.
[IMG]http://img694.imageshack.us/img694/2206/adszpnu.png[/img]

Uploaded with ImageShack.us
Lojik enteğreler ile çalıştığım için çıkıştaki sayıyı gözlemelemem gerekiyor. Bu yüzden portb ve portc ile çıkıştaki sayıyı gözlemliyorum.
En büyük sorunum şudur. Onlar basamağı ikişer ikişer atlayıp azalıyor.
ikinci sorunum ise sayı sıfırdan başlamıyor.
ilk enerji verdiğimde devreye sayı 10 oluyor. sayıyı arttırdığımda birler basamağında sorun yok. Sayı güzelce artıp azalıyor. birler basamağındaki sayı 9 olup bir daha arttırınca birler basamağı sıfırlanıyor ve onlar basamağı 3' e yükseliyor. Azaltırkendeaynı durum var. Gerçekte böyle olmasına neden olabilecek ne gibi bir sorun olabilir. Sonuçta 74192 ler kaskat bağlı . Neden böyle bir sorun oluşuyor. Devreyi çabucak bitirmem lazım.
Jojik enteğrelerden anlayan arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum

Mucit23

arkadaşlar bu konuda kimsenin fikri yokmu onlar basamağındaki 74192  neden ikişer ikişer sayıyor

serdararikan

pic kullanacaksan neden sayıcı entegresi kullanıyorsun?saçma değilmi?eğer port sayısı yetmiyorsa shift register ile port çoklayabilirsin.

z

Madem PIC kullanmana izin cikti 74192 leri neden kaldirip atmiyorsun?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Ya hocam saçmalığın alası hemde. Fırat hocamın dediği gibi 12f le bile bi şekilde yapabilirim bütün bunları fakat anlamıyor işte ne varsa bu lojik enteğrelerde. Şimdi sadece pic kontrol ediyor bu lojik enteğreleri.  Anlamadığım neden ikişer ikişer atlıyor bu onlar basamağı. Simülasyonda gerçekten hiçbir sorun yapmadan çalışıyor. Normalde iki 74192 kaskat bağlı. Böyle bişeyin olmaması lazım değilmi.

Bunalmış hocam. Sadece pic ile olmasını istemiyor. lojik enteğre ve piclerle birlikte olacakmış. Offfffffffff Hiçbirşey beni bu kadar bunaltmamıştı

z

O zaman up ve down clk uclarini PIC den ayir ve bu pinlerden bir tusla kendin clk girerek oncelikle sayici devresinin duzgun sayip saymadigini test et.
Butonla clk uretirken kontak sicrama problemi olmasin diye deneme asamasinda sayicinin clk pinlerinden saseye 1uf gibi kapasitorler bagla. Butonlarida bu kapasitorlere paralel bagla.

Muhtemelen yazilimin fazladan clk uretiyordur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com