Öğretmene bir yarım lütfen

Başlatan theapeiron, 10 Nisan 2011, 00:28:38

theapeiron

Merhaba arkadaşlar matematik öğretmeniyim. Öğrencilerim için bir proje geliştiriyorum. Koordinat düzlemindeki sayılar üzerinde bakır bir kablo koyduğumda (bu kablo bir doğru modeli olacak) x eksenini ve y eksenini kestiği noktaları nasıl ekrana yazdırabilirim?

[IMG]http://img694.imageshack.us/img694/192/64721691.png[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Resimde biraz anlatmaya başladım. Koordinat düzlemindeki doğru x eksenini ve y eksenini hangi noktalardan kesiyorsa (tam sayılar olacak sadece) o noktalar iki tane ekranda yazacak. Ayrıca o iki nokta hangi bölgedeyse o bölge de üçüncü ekranda yazacak. Bu bölge konusu olmasada olur.

Nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz?

piedos

benim onerim soyle olacak

x y ekseninin her iki ucuna +5V verirsiniz ama sirayla

-x = eksi sonsuz = 5V,   +x=0V (sol uc 5V sag uc toprak)
bakir elektrigi ilettigi icin y den voltaji adc ile okursunuz

sonra x e verilen kutuplari toprak ve +5V olarak degistirin ve yine okuyun adc voltajini y den okuyun
not y ekseni bosta olmali ki ondan akim gecmesin ve voltaj degismesin

sonra ayni islem y icin yapilir
.....

[IMG]http://img52.imageshack.us/img52/7501/problemta.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

http://img52.imageshack.us/i/problemta.jpg/

kanal 1 ADC = 3.75 V
kanal 0 ADC = 5V

Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

kardes

Kardeş direnç örneğini pek anlamadım ben ,şimdi ben de merak ettim bu konuyu

z

Eksenlerle iletkenligi saglayacak bakir iletken iyi bir temas saglamayacagindan olcum yapmak zorlasacak. Bakir tele baski yapmak gerekecek vs vs.

PC icin gorsel bir bilgisayar programi yazsaniz emeginizin karsiligini sorunsuz alirsiniz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kardes

LDR veya kontrast sensörleriye bu iş fevkalade olur kardeş, LDR ya da optik sensörleri eksenlere dizersin, üste çubuk gelen noktalar kapanır ve o noktalar ekranda görünür.

LDR olsun dersen, bir kartona x ve y eksenlerini çizersin, eksenlerdeki her nokta için kartona bir delik açar bu deliklerin altına bir ldr koyarsın, üstten ışığı verirsin deliklerden geçen ışıklar tüm LDR lerin üzerine düşer, üzerine doğru parçası denk gelen LDR lerin üstü kapanmış olur ve karanlık olan LDR leri mikrodenetleyici ile okutur ekranda yazdırırsın kardeşler kardeşi.

theapeiron

Evet çok güzel anlatmışsınız ama ben bu anlattıklarınızdan çok fazla anlamıyorum. Matematik öğretmeni olduğum için ldr veya kontrast nasıl ölçülür bilmiyorum. Anlayabileceğim şekilde nasıl yapacağımı anlatabilir misiniz?

Ya da daha kolay bir yöntemi var mıdır?

sahteker

Alıntı yapılan: theapeiron - 10 Nisan 2011, 10:01:11
Evet çok güzel anlatmışsınız ama ben bu anlattıklarınızdan çok fazla anlamıyorum. Matematik öğretmeni olduğum için ldr veya kontrast nasıl ölçülür bilmiyorum. Anlayabileceğim şekilde nasıl yapacağımı anlatabilir misiniz?

Ya da daha kolay bir yöntemi var mıdır?

hocam merhaba,
anladığım kadarıyla sizin istediğiniz hem kullanışlı bir şeyler olacak hem sürekliliği olacak hemde hemen hayata geçirilebilir nitelikte olacak..
dolayısıyla arkdaşların bahsettikleri yöntemler çok güzel ama siz bunları öğrencilere anlatacağınız için kullanışlı olmayabilir..
yani aslında sizin bu projeyi gerçeklemeye ihtiyacınız yok sadece öğrencilere gösterebilmeniz yeterli...
onun için benim aklıma şöyle bişeyler geldi:
eğer sınıflarınızda projektör varsa:
bence en mantıklı yol Bunalmis hocamın dediği olur o zaman:

Alıntı Yap

Eksenlerle iletkenligi saglayacak bakir iletken iyi bir temas saglamayacagindan olcum yapmak zorlasacak. Bakir tele baski yapmak gerekecek vs vs.

PC icin gorsel bir bilgisayar programi yazsaniz emeginizin karsiligini sorunsuz alirsiniz.

matlab yada başka bir görsel proğramlama dili biliyorsanız bu tğr çizimleri yaptırmak çok kolay olur diye düşünüyorum...
matlab ı bende bilmiyorum ama ünv. de hocalarımız sürekli çizimler yapardı hatta bunlardan çok daha karmaşık çizimler malumunuz...
x sıfır verdirip y yi bulursunuz birde y sıfır verip x buldunuzmu tamamdır..
hatta küsüratlı sayılarıda malum çok kolay yapabilir eğer isterseniz...
ardından x>0 ve y>0 ise birinci bölge dersiniz.. 2,3, ve 4. bölgeleride böylelikler gösteririsniz...
bu arada sizde öğrencilerinize dersinizi anlatırsınız..
benim tahminim matlab bunları çok kolay yapabilir bence siz matlabdan anlayan bir arkdaşınızı bulun :)

hayırl günler...
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?

theapeiron

Evet bilgisayar programları ile yapabiliyorum fakat bunu mekanik olarak yapmam lazım.

Cenk_Unur

Delikli bir plaket üzerine her koordinat düzlemindeki her tam sayıyı ifade eden köprüler atılır. Ama hiçbir köprü birbirine değmez. Doğru modeli olarak hazırladığınız bakır kablo hangi köprüleri kısa devre ediyorsa ona göre değerler hesaplanır.

Buraya kadar çok basit görünüyor hesaplama ve değerleri gösterme kısmında iş biraz değişiyor. İşin içine programlama giriyor. Pic programlama hakkında ne kadar bilginiz var?

Andromeda

ekran derken ne kasdediyorsunuz anlamadım ama lambalar ile basit birşey yapılabilir
örneğin 10 adet lamba x için ,10 adet lamba y için ..
iletken parçalar eksenlere yerleştirilir ve lambalara bağlanır.x lambaları 12 volt kaynağın bir ucuna ,
y lambaları kaynağın diğer ucuna bağlanır.
doğrunun kısa devre ettiği hattaki lambalar yanar...
bilgisayar ekranı diyorsanız iş programa ve biraz daha karmaşık bir devreye kalır...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

The Gariban

Hocam
1-2 liralık basit pencere-Kapı  alarmları diye geçen küçük beyaz kutuda satılan alarmlar var
bunlarda o öten Buzzer denen metal kısmı söküp yerine LED  denen o küçük lambalardan bağlarsanız x ve Y nin tamsayı olduğu yerlerin hemen altına bunu koyarsanız lambanın hemen üstünede hafif boyalı bir camın üzerine  1 yada 2 gibi değerleri (koordinat sisteminde orası neye karşılık geliyorsa) yazarsanız işiniz görür sanıyorum
*Sadece doğru olarak kullanacağınız çubuğun mıknatıslanan bir malzemeden olması gerekir.

Size sadece tersleme için transistör ve LED gibi basit malzemeler gerekir.Onuda daha bilgili arkadaşlar burada çizebilirler.

DETAYI:
O alarm devresi şöyle çalışır.Büyük olan parçada devresi vardır, küçük olan kısım da ise sadece bir mıknatıs vardır.Mıknatıs büyük kısma yaklaştırılınca susar(kapı yada pencere kapalı durumu) kapı yada pencerenin kanadına yapıştırılan küçük parça kapı açılınca manyetik alan kesileceğinden büyük devrenin içindeki kontaklar diğer duruma geçer ve sistem alarm vermeye başlar.

Eğer bulabilirseniz bu alttaki linkteki ürün biraz daha fazla işinize yarar
http://urun.gittigidiyor.com/OTOMATIK-DOLAP-CEKMECE-LAMBASI-6-ADET_W0QQidZZ29463593

Ayrıca sizin gibi öğrencileri için daha fazla çaba harcayan hocalarla gurur duyuyoruz
Başarılar.

theapeiron

Evet lambalar olabilir. Pic programlama ile ilgili çok bilgim yok ama html php sql gibi dilleri biliyorum. Yani öğrenebilirim. Daha vaktim var aslında. Mayıs 15'e kadar bitirmem gerek.

kudretuzuner

Merhaba
Hocam ben resmi açamadım.Tekrar yüklemeniz mümkün mü?Teşekkürler.
Amatör

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

theapeiron

resim açılıyor sanırım bir sorun yok.

Ekrana yazdıramazsam led ampulleri deneyeceğim sanırım.