Çorum'da Pic Kursu veren ....

Başlatan murat11h1, 10 Nisan 2011, 21:43:42

murat11h1

Arkadaşlar Çorum'da pic kursu veren yok mu? Ücretli ya da değil farketmez... Şu işe kafamı taktım arkadaş. kitapla olmuyor...
Bildiğini söylemeyen dilsiz şeytandır. (Hadis)

drmp

ben ilk pic programlarımı 2000 yılında yazmıştım  o zamanlar  türkiyede sadece 2 vardı bulabildiğim onlarıda universitedeki hocam vermişti bana  asm ile başladık bu yola o yıllarda dosdoğru internet yoktu 56kbs   yıllarca pic projeye internet kafelerden girdim  pic programları ile burada tanıştım picprojenin bana ne kadar faydası olduğunu  anlatamam doğrusu, 

Erol YILMAZ

Bu işi sen çözmezsen kimse sana çözdüremez Paralı yada değil  ;D

İşin şakası bi yana,  Mümkün old. kadar kendiniz çözmeye çalışın,
Aklınıza takılan soruları sorun, elimizden geldiğince anlatalım...
Ücrette istemeyiz  ;D

murat11h1

Biraz sabırsızımdır. Öyle bir zaafım var. Örneğin aldığım kitaptaki örneği yazdım derledim buraya kadar süper ancak devreyi breadboard da yaptım çalışmadı. O zaman benim 32 Amperlik sigorta atıyo. Board'da mefta denetleyicide mefta bende birazdan mefta olacam. yani tüm hevesim gider benim.Picbasic de biraz acemiyim. itiraf etmek gerekirse kayanyazı devresi yaptım ama kopyala yapıştırla. Devreyi çiz, lehimle, programla çalışsındı .Ancak işin mantığını anlamak gerçeğini görünce biraz takviyeye atma ihtiyacım hissettim. Bilmem anlatabildim mi derdimi.

Maxim

derdini anladım.

"Biraz sabırsızımdır"

çok net cevap veriyorum sana
ya bu huyundan vazgeçeceksin, olmadı pic programlamayı falan unutacaksın .

günlerce aynı sorunla boğuştuğumu bilirim ben
sabırlı değilsen bu iş yürümez üzgünüm.

Erol YILMAZ

böylesine çok parametreli bir konuda SABIRSIZLIK kesin olarak başarısızlığı getirir emin ol buna  :D

6-7 senedir eğitimini aldığım konuda çalışıyorum, her gün pes ediyorum,
ama vazgeçmiyorum bir şekilde çözülecek biliyorum  :D

Kayan yazı bence başlangıç için AŞIRI kompleks bir konu...
Moralinizi ayakta tutmanız gerekiyor. Aşırı yükleme yaparsanız göçersiniz.
Akıllı olup, göçmeden ayakta durmak için  öncelikle size tavsiyem,
nispeten basit projeleri gerçekleştirin.

murat11h1

Haklısınız arkadaşlar. Tek derdim biraz şöyle  olayı kapayım. Kodlarla aram iyidir. Pic'e halay çektirir horon teptiririmde bakmayın işte. Yılmak yok yola devam.  ;) Şaka bi yana ilginiz için teşekkürler. Öcelikle bir deney seti alayım o zaman. Bildiğiniz bir set var mı? 8,18 ve 40 pinlileri programlayacak en fazla 200 civarı...

subram

Arkadaşlar söylemiş gerçi ama üzerinde durmakta fayda var; Sabırlı olmadan bu iş olmaz sana yaşanmış iki olay anlatayım sen bir daha düşün. Bana uyar dersen yola devam et uymaz dersen boş yere zamanını ve paranı harcama;

Master-Slave(modül) çalışan bir sistemde Master picden gelecek komutlara göre hareket edecek olan modül kilitlenme yapıyor.  üstelik sistem çalışmaya başlayıca oluyor bu olay. ilk enerji anında kilitleniyor. Nedir ne değildir niye kilitlenir bir türlü çözüm bulunamaz. en son  fark edilir ki; Master olarak kullanılan PİC'in(1000 kadar) üretimden(1-2 parti bu şekildeymiş) hatalı olduğu anlaşıır. PİCin ilk enerji anında saçma bir şekilde 2-3 bacağında(modülün bağlı olduğu bacaklar bunlar) palsler oluşuyor bu palslerin sonucuda modüldeki pic kilitleniyor. çalışmıyor. Çözüm olarak master picler söküldü yerine başka bir parti üretim picler takıldı

diğer bir olay datasheet ile alakalı. picde bulunan bir özelliği kullanmak isteyen kişiler eline alıyor datasheeti ve inceliyorlar. Datasheetde yazan ne varsa hepsini tek tek uyguluyorlar ama bir türlü istedikleri özelliği çaılıştıramıyorlar. 3 gün bununla uğraşdıktan sonra sorun çözülür. Kullanılmak istenen özellik ile ilgili olarak datashheetin ilk sayfalarında ilgili registerlar için veriler bilgiler ile özelliğin anlatıldığı sayfadaki registerlar tam tersi (1 ler 0-  0 lar 1). 3  günlük emek basım hatası yüzünden çöpe giiti...

Tekrar düşün öyle karar ver...

http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

gokhan1500

Bende yazıyım.Sitede paylaşmıştım yaptığım yuvarlak bir saat vardı!Breadbord üzerinde 7 segmeti  çalıştırmaya çalışıyordum.Proteusda herşey gayet güzel çalışıyordu ama yok breadboardda ne yaptıysam olmadı görüntüyü tam elde edemiyordum.Sorun proteusta kodu highdan low a çektiğimde çalışırken gerçekte low high a çekince çalışmasıydı bunun için epey uğraşmıştım.O zamandan beri proteusa güvenmem.Datasheetlerde çok güvenilir değiller ne yazıkki bazı şeyleri kendin tespit etmem gerekebiliyor.
     Yeni başlıyorum demişsin kayan yazı yeni başlayan biri için epey ağır kaçar.Kara şimşek devresi gibi basit devreler var.Takıldığıın yerde sor çekinme burdaki üstadlar yardımcı olacaklardır.

iyildirim

Her şeyin doğru yapıladığına eminseniz ve datasheetler de okunup çözüm bulunamamışsa bir de işlemcinin Errata dökümanlarına bakılmalı. Kullanmaya çalıştığınız özellik, meğer sizin elinizde bulunan işlemcide hata varmış ve o yüzden çalışmıyor da olabilir.

murat11h1

Arkadaşlar bildiğinin 8,18,40 pinli picleri programlayacak deneyseti var mı diye sormuştum hatırlatayım.Birkaç adres verildi ama onlar 12f ler programlanmıyor.saygılar...