Voltaj Gözleme Devresi

Başlatan yilmaz_kk, 11 Nisan 2011, 11:02:35

yilmaz_kk

Arkadaşlar merhabalar;
Bu konu hakkında forumda ve internette yaptığım araştırmalardan çok doyurucu bilgiler elde edemedim.
Ben voltaj görüntüleme devresi, entegreleri ile ilgili bilgi almak istiyorum. Yalnız gerilim değerini ölçmek istediğim voltajdan besleme yapacağım. Bunu opamp karşılaştırıcı ve zener diyolu bir basit şekilde yapabilirim. Çok güvenilir olmasını istediğimden 20V lu değerlerde voltaj gözlemeyi sağlayacak entegreler var mı?
Şimdiden çok teşekkür ederim.

sezgiin

bahsettiğin enteğre 7107 entegresi..

yilmaz_kk

Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ben ilgili uçtaki gerilimi okumaktan ziyade belli bir gerilim altına düşüp düşmediğini kontrol etmek istiyorum. Burada konuyu size eksik/yanlış aksettirdiysem özür dilerim. Opamlı karşılaştırma devrelerinden ziyade bu işi tek başına yapabilecek ve stabil çalışacak entegreler var mı? Bu konuda fikirlerinizi ve tecrübelerinizi almak isterim. Çıkış TTL seviyede olsa yeterli benim için.

Opamlı karşılaştırıcıların performansı çok iyidir derseniz o çözümü yeniden ele alacağım.

İlginize tekrardan teşekkürler...

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

f_machine

LTC2990 - I2C Temperature, Voltage and Current Monitor

http://www.linear.com/product/LTC2990

Bu iş için biraz fazla  ama güzel bi entegre gibi  kendisi,bende yakın zamanda kullanacam zaten.