Samsung ML1640 Resetleme işlemi

Başlatan Mucit23, 19 Nisan 2011, 20:03:05

Mucit23

Arkadaşlar Samsung1640 yazıcım var
Bugün Yazıcıdan bir çıktı almam gerekti fakat yazıcı hata veriyor. Toner bitti toner kitini değiştirin diye. Tonerin bitmesi imkansız çünkü daha dün birçok çıktı aldım ve toner gayet koyu idi. Bu durumun meşhur çip meselesi olduğunu düşünüyorum. İnternette biraz araştırdım resetleme nasıl yapılıyor diye. İnternette bazı bilgiler var bu konuda. Ana kart üzerindeki bir çipin iki bacağı kısa devre edliyormuş. fakat ben güvenemdim. Birde sizin fikrinizi alayım dedim. Bu konuda tecrübesi olan oldumu

Mucit23

Arkadaşlar Cipi resetleyerek çözdüm sorunu. Tamirci milleti bu kadar basit bir iş için 20 30 TL para istiyorlar. Bazı forumlarda anlatılmış. Buradada anlatayım. Mutlaka birinin işine yarar.
İlk önce yazıcının arka kapağını uygun şekilde açın. Kapağı açtığınızda sürücü devresi ve besleme devresini görüceksiniz.
Üzerinde 93C66 yazan çipi arayın. Aşağıdaki resimde Görebilirsiniz.
[IMG]http://www.yukleresim.com/images/13475009065681106027.jpg[/img] Yukleresim.com
Bundan sonra yapmaız gereken Dikkatlice çipin 1 ve 4 nolu bacaklarını kısadevre etmek. Kısa devre ettikten sonra Yazıcıyı tekrar bağlayın enerjiyi verin 15sn boyunca bekleyin. Yazıcı üzerinde bulunan kırmızı led yeşil olunca tekrar bağlantı kablolarını çıkartın. Çip üzerindeki 1 ile 4 nolu bacağı birleştirdiğiniz kabloyuda çıkartın. Sonra tekrar kapağını takıp toplayın. Tüm işlem bu kadarmış. Artık Bir resetleme işlemi için yazıcıyı tamirciye götürmenize gerek yok.
Ben bizzat denedim sonuç%100 olumludur.

cetinkaya

Alıntı yapılan: Mucit23 - 19 Nisan 2011, 21:16:02
Arkadaşlar Cipi resetleyerek çözdüm sorunu. Tamirci milleti bu kadar basit bir iş için 20 30 TL para istiyorlar. Bazı forumlarda anlatılmış. Buradada anlatayım. Mutlaka birinin işine yarar.
İlk önce yazıcının arka kapağını uygun şekilde açın. Kapağı açtığınızda sürücü devresi ve besleme devresini görüceksiniz.
Üzerinde 93C66 yazan çipi arayın. Aşağıdaki resimde Görebilirsiniz.
[IMG]http://www.yukleresim.com/images/13475009065681106027.jpg[/img] Yukleresim.com
Bundan sonra yapmaız gereken Dikkatlice çipin 1 ve 4 nolu bacaklarını kısadevre etmek. Kısa devre ettikten sonra Yazıcıyı tekrar bağlayın enerjiyi verin 15sn boyunca bekleyin. Yazıcı üzerinde bulunan kırmızı led yeşil olunca tekrar bağlantı kablolarını çıkartın. Çip üzerindeki 1 ile 4 nolu bacağı birleştirdiğiniz kabloyuda çıkartın. Sonra tekrar kapağını takıp toplayın. Tüm işlem bu kadarmış. Artık Bir resetleme işlemi için yazıcıyı tamirciye götürmenize gerek yok.
Ben bizzat denedim sonuç%100 olumludur.

ayni islemi yaptim ama bi sonuc alamadim. lehim yapmadan elimlen tuttum.

ento

Bende ML-1660 modeli var. Sizin yazıcıyla aynı chip ve yazılımı mı kullanıyor bilmiyorum ama ben benim yazıcını içini hiç açmadan USB kablosu üzerinden yeni yazılım attım. Ardından tonerin üzerindeki chip bacaklarını bant ile izole ettim. Yazıcım hala çalışıyor. Sizin yazıcı içinde böyle bişey olabilir mi?