PMOS ve Güç Anahtarlama

Başlatan sensorless, 20 Nisan 2011, 08:32:08

sensorless

Merhaba arkadaşlar;

PMOS ile yaklaşık 10A geçiren bir sistemi açıp kapamak istiyorum. Röle kullanamıyorum çünkü ağırlık ve yer sıkıntım var.
Şekildeki sistemi kurdum. Fakat Mosfetin D-S arasında 100mV'tan az bir gerilim oluşması gerekirken, bende 400mV oluşuyor. Ve bu gerilimin hesabını yapamıyor, neden bu kadar büyük çıktığını anlayamıyorum.

Bir öneriniz varmı acaba?

z

Olcu aletlerinin gosterdikleri degerlere bakilirsa Proteusun Kirsof kanunlarini bilmedigini soyleyebiliriz.(olcu aletleri 3 digit se baska)

40mV demek istedin, 400mV değil.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sensorless

Yok gerçekten 400mV ölçüyorum.
Daha önce mosfeti bu şekilde kurmamıştım acaba bir yerde yanlış mı yapıyorum diye düşündürdü açıkçası bu uçurum.

z

MOS üzerinde kaliteli şekilde logo varmı? Bazı mosların üzerinde yazıları silik ve dağınık logolar olabiliyor. Haliyle bu mosların katalogdaki değerlere sahip olmaması ihtimali yüksek.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ares

mosfetlerin drain source direncleri calışma sıcaklıklarına baglı olarak degısır dolayısıyla katalog degerlerı 25 derece ıcındır. mosfet ten gecırdıgın 10amperlık akımın mosfet uzerındekı olusturdugu sıcaklık cok onemlıdır tabı mosfetı  tetıkleme gerilimide onemlı irf4905 ın karakterıstıklerınde bu gorulebılıyor 

sensorless

Evet haklısınız, şu durumda deneme amaçlı taş direnç ile 3A akıtıyorum.Bu yüzden şuan için ısınmaya rastlamadım.  VGS ise besleme gerilimi ile değiştiriyorum yani GND yada 15V.