pic ile röle çektirme

Başlatan a4tech33, 22 Nisan 2011, 15:38:19

a4tech33

iyi günler iyi çalışmalar arkadaşlar. sorum başlıktaki gibi pic in çıkışına bir röle bağlayıp çektirmek istiyorum fakat akım olarak yetmiyor transistörle denedim beceremedim  akıcı bir şekilde anlıyacagım dilde anlatabilen varsa çok minnetter olurum. şimdiden teşekkür ediyorum. ( bu site çok güzel herşeyi öğreniyorum sayesinde)

POWER

ama hangi dilden anlatılacağını yazmamışsın.
TB6BKG

a4tech33

dil olarak değil program konusu değilde donanım olarak yapamadım bc546  kullanarak denedim. yani amperi yetmiyor sadece pin çıkışına röle bağlayınca. cevap yazdığın için teşekkür ederim.

Maxim

akımı yetmiyorsa daha güçlü bir transistor neden denemiyorsunuz ?

a4tech33

hayır şimdi donanımı bilmediğim için transistörü yanlış bağlamış olabilirim. diyotuda yanlış yere koymuş olabilirim. transistör kataloguna bakıyorum yada onunla ilgili derslere  teknik dilde anlatıldığı için tam girmiyor aklıma ezberede olsun istemiyorum . sizin gibi tecrübeli hocalar hem tüm konulara hakim hemde bizim anlıyacagımız anlatma şekline uygun anlatıyor. :-[

muratti_70

@A4tech33
Ben pic de opto kuplör ile röle çektiriyorum BC548 ile güçlendirerek. Tavsiye ederim Hiç sorun yok.
dijital elektroniğe aşığım :)

POWER

role kaç voltluk? normal şartlarda bc türü(bc337,bc546)transistörler çok rahat role çektirebilir,nasıl bağlantı yapıyorsun acaba?
TB6BKG

Maxim

hep aynı mevzu
müneccim mode: on

şema yok
ondan sonra, o ne bu ne şu ne o kaç amperlikti bunu nereye bağladında şuna ne taktın

muratti_70

@ power
Röle 5v yada 12v farketmiyor, opto'nun çıkışını bc 548'in Beys'ine veriyorum çalışıyor.

muratti_70

Haklısınız burda resmi var örnek olarak

adoka

7805 in +5v ucunu rolenin bir ucuna rolenin diger ucunu trn.un collektorune trn. emiterini topraga beyzini de optoya baglayıp da denermisin...
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

POWER

Alıntı yapılan: muratti_70 - 22 Nisan 2011, 19:45:11
@ power
Röle 5v yada 12v farketmiyor, opto'nun çıkışını bc 548'in Beys'ine veriyorum çalışıyor.
tamam sende zaten problem yokmuş ben çalıştıramayan arkadaşa sordum.nasıl bağlantı yaptın,rolen kaç volt diye
TB6BKG

a4tech33

teşekkür ediyorum  acemi olmamdan kaynaklanan birseyler resim vs. paylaşmamam sizden öğreneceğim çok şey var iyiki warsınız tekrar teşekkür ederim. sorunu hallettim sayenizde opto çok işe yarıyor .

muratti_70

@ A4tech33
bu yol uzun bir yol, o yüzden bıkmadan devam etmek gerekli, sana başarılar dilerim.