Işık hızından hızlı Elektromanyetik Dalgaların Varlığı

Başlatan yamak, 22 Nisan 2011, 23:46:30

yamak

Arkadaşlar benim aklımda kaç zamandır bir soru var sizinle de paylaşmak istedim.Bildiğiniz üzere elektromanyetik dalgaların hızlarını en fazla ışık hızına eşdeğer olarak alıyoruz.Bilindiği gibi bir maddenin ışık hızından hızlı olması imkansızdır.Işık hızından hızlı olursa zaten madde olmaz.Ama neden biz elektromanyetik dalgaların hızlarını ışık hızıyla sınırlandırıyoruz.Sonuçta elektromanyetik dalgalar madde sınıfına girmez.Acaba ışık hızından hızlı yayılan elektromanyetik dalgalar var mıdır?Bilmiyorum belki de saçma düşünüyor olabilirim.Yorumlarınızı bekliyorum.

muuzoo

Öncelikle şu tabloyu paylaşmak istiyorum. Elektromanyetik dalgalar ve ışık hızı ayrımı yapmak biraz mantıksız oluyor. Görünür manada ışık sadece gözümüzün algılayabildiği frekansa sahip olan bir dalga.

gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

yamak

Arkadaşım neden mantıksız oluyo dedin tam anlayamadım.

muuzoo

En bilinen formüle dayanıyor E=mc^2 formülüne (bu aslında basitleştirilmiş hali). Formülü biraz değiştirerek (göreceli kütleye göre) yazalım.

m=m0/sqrt(1-(v^2/c^2))

m=son kütle;
m0= başlangıç kütlesi
v=cismin hızı
c=ışık hızı

Denklemde m yerine yukarıdaki m eşitliğini koyarsak,

Herhangi bir m0 kütlesindeki cismi ışık hızına çıkarmak istediğinizde v^2/c^2 terimi 1 olacaktır. Kök işleminin içi sıfır olacaktır. Bir sayının sıfıra bölümü de sonsuzdur.

yamak

Ya ben tam anlayamadım ne demek istediğinizi ama ışık hızından hızlı bir şeyin olmayacağını söylüyosanız takyon parçacıklarının varlığından bahsediliyo sonuçtan bunlar ışık hızından hızlı parçacıklar.Anlatmak istediğinizi biraz daha açık anlatırsanız daha güzel bir tartışma ortamı oluşabilir.

muuzoo

Alıntı yapılan: yamak - 23 Nisan 2011, 02:15:30
Ya ben tam anlayamadım ne demek istediğinizi ama ışık hızından hızlı bir şeyin olmayacağını söylüyosanız takyon parçacıklarının varlığından bahsediliyo sonuçtan bunlar ışık hızından hızlı parçacıklar.Anlatmak istediğinizi biraz daha açık anlatırsanız daha güzel bir tartışma ortamı oluşabilir.

Takyon denen parçacıklar kurgusal parcacıklardır aslında. Kökeni de şurdan gelir. Bir önceki denklemde v=c kaul etmiştik. Peki ya v > c olursa ne olur sorusunun teorik cevabıdır. Yukarıdaki işlemi tekrarlarsanız fakat bu sefer v>c kabul ederseniz kök işleminin içi negatif olacaktır. Bu durumda kökler complex olacaktır. Yani reel olarak karşılı yoktur. İmajiner köklerdir.

Kısacası matematiksel olarak imajiner olan bir sonucun adlandırmasıdır.

Ekşisözlükteki bir yorum benden daha iyi anlatmış:
Alıntı Yap
takyon bir parçacık grubudur aslında. fizik teoremleri üzerinde matematik oyunları yaparak türetilmişlerdir.

einstein'in meshur formulünde, kök içerisindeki v²/c²'deki v c'den büyük olursa ne olur sorusunun cevabıdırlar takyonlar.
v c'den büyük olursa kökün içi de sıfırdan küçük olur; yani sanal olur. bu durumda parçacığın kütlesi de sanal sayılarla ölçülür. (ölçülür diyorum, lafın gelişi) yani 2i kütleli bir cisim mesela! çılgınca. takyon da işte bu sanal kütleli cisimlerin adıdır.

takyonlar direk olarak da gözlemlenemezler haliyle zira en düşük hızları ışık hızıdır. (aslında ışık hızında olamazlar zira o zaman payda sıfır olur.)
ancak arkadalarında bıraktırları izler aracılığı ile gözlemlenebilirler ki henüz becerebilen olmadı. umarım olmaz da.

atioky_216

Takyon sadece varsayım yani şöyle bir durum var takyon için eğer bi şey ışık hızından (fotondan) hızlı hareket ediyorsa şu-şu yasaya bağlı olmalıdır vs.. farazi yani.Belki hakikaten vardır yada doğada kendiliğinden oluşşmayıp yapay üretilebilecek bir şeydir(plutonyum gibi)

Konuyu herhangi bir fizik ile alakalı forumda açsan (gerçekten öğrenmek istiyorsan) daha yararlı olur gibi geliyor.Sonuçta bizler EM in işık hızında gittiğini biliriz yada nelere bağlı olarak hızının azaldığını ama acaba sınır neden 3*10^8 diye düşünmeyiz.Zaten düşünsekte Stephan Hawking amcadan da iyi bilecek halimiz yok.

yamak

Tamam dediklerinizde haklısınız ben zaten sorumu ilk sorduğumda hiçbir madde ışık hızından hızlı hareket edemez fakat EM ler bir madde olmadığı için belki ışık hızından hızlı olanları da vardır belki dedim.Sadece biraz kafa yoralım istedim.Tabiki de şu anki durumda EM lerin boşluktaki hızı ışık hızı olarak akbul ediliyo.

muuzoo

Alıntı yapılan: yamak - 23 Nisan 2011, 02:32:28
Tamam dediklerinizde haklısınız ben zaten sorumu ilk sorduğumda hiçbir madde ışık hızından hızlı hareket edemez fakat EM ler bir madde olmadığı için belki ışık hızından hızlı olanları da vardır belki dedim.Sadece biraz kafa yoralım istedim.Tabiki de şu anki durumda EM lerin boşluktaki hızı ışık hızı olarak akbul ediliyo.

Sizin kurduğunuz bu mantık ta hata var aslında. EM bir madde değil bir çeşit enerji. Haliyle bu yasaya bağlı. Aslında olay biraz daha çetrefilli. EM dalgaların foton denen paketlerden oluştuğunu varsayıyoruz. Bu foton yapıları hem dalgacık hem de parçacık davranışı gösteriyorlar.İşler burda karışmaya başlıyor biraz.

yamak

Galiba enerjinin sanal olamayacağını kastediyosunuz fakat wikipedia okuduğum bir yazıda takyonların enerjilerinin varlığından bahsediliyon.İsterseniz siz de bi göz atın.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Takyon

muuzoo

Bakın ordaki makalede de söylediği gibi tamamen varsayımsal olarak ortaya çıkan matematiksel bir durumdan bahsediyoruz. Aynı formüle göre incelerseniz "takyon" denen parçacıkların enerjilaeri arrtıkça hızı yavaşlıyor. Enerjisi azaldıkça hızı artıyor ve sıfır enerji durumunda sonsuz hıza ulaşıyor. Bunlar tamamen kuramsal sonuçlar. Aynı şunun gibi "Acaba şöyle olsaydı ne olurdu?" sorusunun cevabı.

yamak

Evet benim sorum da tam bunun gibi bişey zaten :).Yani ben kesinlikle var demiyorum hani olabilir mi acaba?

muuzoo

Alıntı yapılan: yamak - 23 Nisan 2011, 02:50:24
Evet benim sorum da tam bunun gibi bişey zaten :).Yani ben kesinlikle var demiyorum hani olabilir mi acaba?

Işıktan hızlı giden bir durum aynı zamanda nedensellik ilkesini de bozuyor. Şöyle düşünün. Işıktan hızlı hareket edebilen bir sinyaliniz olsun bu bir çeşit alarm olsun. Misal bir yangın alarmı. Işık hızından hızlı olacağı için de zamanın tersine aktığını varsayıyoruz. Çünkü ışık hızına ulaştığınızda zaman duracaktır. Aştığınızda tersine akmaya başlaması gerekiyor. Bu durumda yangın anını t0 olarak farz edelim. Bu durumda t0 anında oluşan yangın için oluşturulan alarm sinyalinin bize t0 anından daha önce yani daha yangın başlamadan oluşması gerekiyor. Yani etki oluşmadan daha tepkiyi gözlüyoruz.

Bilmem bu benzetme anlaşılır oldu mu  ;)

yamak

İşte konuya başlayabilseydik evet olabilir aslında ışık hızından hızlı EMD ler deseydik tam bunlardan bahsedecektim geçmişe bilgi gönderebiliriz diyecektim ama konu yine oralara geldi zaten. :)

rree

Işık hızı bir sınır olamaz.  Emc ^2  ışık hızına bağlı formül de varsayım formül ispatlanmış bir durum yok.
Işık hızı  maddenin bulunduğu ortam etkilerine bir hıza sahip. Yoğun kütlelerin bulunduğu maddenin çıkardığı ışık
ile uzay boşluğunda duran bir maddenin çıkardığı ışık hızları biribirinden farklı olacaktır düşüncesindeyim.
Işık hızı maddenin fotonların ışığın oluşturmaya  başladığı andaki bir çeşit basıncın hızıdır.
Işık hızı aşılınca zaman  eksiye dönerde yanlış. Zaman işık hızına bağlı kalan bir şey değil bence. Zaman başka bir boyut. Haberlerde  ışık hızlarına aşan bir çok deneyler duymuştum.Madenin enerjiye enerjinin maddeye dönüşümü doğru.Manyetik dalgalarda ışık hıznı geçebilir.