10 A lik motor sürücü devresi

Başlatan oyaz, 23 Nisan 2011, 02:03:43

oyaz

Alıdğım proje de 10 A lik motor sürücü devresi yapmam gerekiyor. Biraz araştırma yaptım ırfz yada ıgbt güç transistörlerini kullanıcam. Sürücü devresinin girişine PWM sinyali uygulanabilecek şekilde olucakmış ayrıca harici bir jumperla başka bir sinyal de verilebilecekmiş.Yardımcı olursanız sevinirim saygılar
Become a learning machine...

OG

oguz5 kardeşim, forumda çok konu var, biraz dolaşınca çok istifade edeceğin yazılar var, cevap beklemeden biraz dolaşırsan daha hızlı ulaşacaksın.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pcb_desing

Valla oguz ustam burda öle hazır bişeyler yok  takıldıgın bısey olursa sosrsın arkadaslar cevaplar bıraz yazılan konulardan bıraz gorsel olarak yapılmıs devrelerden esınlenerek amacına ulaşa bılırsın anlıycan ıstemıs oldugun gıbı bır devre mevcut degıl yanı..

oyaz

hmm yanıtlar için teşekkürler ben biraz daha dolaşayım o zaman forumda :)
Become a learning machine...

keops_4

Verilen cevaplara katılıyorum. Yapılmış çok proje var. İşe başlamadan önce karşılaşılan sorunları görmen açısından da çok faydalı olur. Ben http://www.robotpower.com/downloads/OSMC_project_documentation_V4_25.pdf sitesinde HIP4081A ile devre yaptım. 20 entegreden 3 ü sağlam çıktı. Sonunda farnellden aldım. Tam olarak sistemi zorlamadım işlerin yoğunluğundan dolayı ama şimdilik çok memnunum. PWM ve çok hızlı yön değişimi konusunda sıkıntı yok. PWM kontrollü mosfet sürmek başlı başına bir olay. Forumda bununla ilgili çok güzel cevaplar var. İşe başlamadan önce oku derim. Ben hip ile yaptım ama sen IR21XX ile yapılmış devrelere baksan daha iyi. Temin etmesi daha kolay. Her elektronikçide var. Ben hip istedim kaç tane elektronikçi bana ısrarla lojik kapı entegresi gönderdi muadili bu diye. Adamlara laf anlatmak da zor. PDFsini açıp bakmak zor geliyor.

gevv