Şok yada filtre bobini neden ısınır?

Başlatan fractal, 25 Nisan 2011, 15:01:16

fractal

dc/ac devremin çıkışında bobin var.endüktansını artırınca ısınma azalıyor ama akımda düşüyor.endüktansı azaltınca akım artıyor ama doğal olarkta cok ısınıyor. bu ısınmayı nasıl azaltabilirim.aynı şekilde filtre olarak kullandığım 100nF  kapasitelerde cok ısınıyor.osiloskoptan saf sinüs benzeri işaret var.ne yapabilirim?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Tel capini yeterince yuksek sectigini varsayarsak enduktansin isinan kismi muhtemelen nuvesidir. Eger kare dalgadan sinus uretiyorsan bir suru harmonik bileseni filitrede tutmaya calisiyorsun bunlarin buyuk kismi nuvede kayiplara neden oluyor ve nuvenin isinmasi cok normal.

Nuveyi calisma frekanslarinda kaybi az olacak malzemeden secmelisin. Kapasitorlerini de yuksek voltajli sec. Boylece VAR degerleri yuksek olsun.

Diyelimki 10Khz sinus snyali elde edeceksin.  10Khz icin degil bunun 9 kati falan daha yuksek frekansda da sorun cikartmayacak nuve kullanman gerekir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

40khz de deneme yapıyorum.frekans artınca genliğim düşüyor.nüve ısınmıyor.çok kalın tel ilede denedim.evet nüve ısınıyor.frekans düştükçe ısınma başlıyor.nüveyi pc güç kaynalarından çıkarıp kullandım.100nf 63 v kapasiteler var.bu durumlarda varsitör de kullanılabilirmi?istediğim akımı basabileceğim ama ısınma olmayacak.ozaman bu harmonikleri filtrelemek lazım.

ayrıca burda bu konuya benzer açıklamalar yapılmış.
https://www.picproje.org/index.php?topic=28266.0

z

Yuksek guclu harmonikleri bastirdigin icin nuve isiniyor zaten. Enduktansi cok yukseltince artik enduktansi isitacak akim da azaliyor, buyuk enduktans kullandiginda ayni akimi elde etmek icin voltaji artir gene nuven isinacak.

Ornegin 40Khz sinusu 40Khz kare dalgadan elde ediyorsan nuven de 40Khz de optimum kayipla calisiyorsa 120 ve 150Khz harmonik frekanslarin yeterince guclu ve nuveyi onlar isitiyordur.

fractal

z

1) Farkli nuve malzemeleri dene.
2) Bir tane LC filitre yerine birden birden fazla LC filitre kullanmayi dene.
3) Karedalga yerine sinus moduleli PWM kullan.

Ornegin ilk filitre katinda 5F ve yukarisini filitrele geri kalan 3F ve yukarisini ikinci LC ile filitrele.