Endüksiyon bobini ile yüksek voltaj üretimi

Başlatan Mucit23, 25 Nisan 2011, 22:14:38

Mucit23

hocam bluemavidede var 1nf2000v polyester kondansatör 5 adet 2 lira civarı.
Bu HV diyotlardan bulamadım.

z

Diyodsuz dene, baktın tatmin edici olmadı diyodlu yaparsın. Eski TV lerde EHT diyod ayrı olurdu. Yenilerde genelikle EHT trafolarının içine gömülü diyod olur. Ararsan 10...12cm uzunluğunda eski tip HV diyod belki bulabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ares

elimde reverse voltage 24000 volt max sanırım 3-10 ma gıbı olması lazım bırde 1nf/10000volt kondansator var kac adet lazım sa soyleyın uygun bır fıyata gonderırım

Mucit23

Eğer bu iş için uygun olacaksa ben bi 10 adet alabilirim. Bilmiyorum ama 1nF çok olmasın. Çoğu şemalarda PF lerden bahsediyorlar.

z

Alıntı yapılan: ares - 26 Nisan 2011, 14:55:15
elimde reverse voltage 24000 volt max sanırım 3-10 ma gıbı olması lazım bırde 1nf/10000volt kondansator var kac adet lazım sa soyleyın uygun bır fıyata gonderırım

Knob kondansatormu?

ares

hayır knob kapasitor degıl 1nf/10kv ama isterseniz knob kapasitorde var 4n7/40kv ayrıca 150kv 1amper kopru dıyotta var

ares

elimdekilere bi bakayım sıze kodlarını verırım ıncelersınız yanımda degıller yanlış bılgı vermeyeyım ama aklımda kaldıgı kadarı ıle yazdım

z

ares

tomografi ultrason emar radyasyon onkolojisi gibi medikal görüntüleme cihazlarının tamirat , bakımı ve revizyonu ayrıca tasarım işleri ile ugrasıyorum medikal kısım ile ilgili bu işleri alan (hastane ihalesi ,özel vs.) arkadaşlarım var geri planda tamirat ve bakımlarını ben yapıyorum

ares

arkadaslar bu cıhazlar cok pahalı ve manyak teknolojısı olan cıhazlar  ama malesef turkıye de kullanılan cıhazların cogu hurda burası medıkal çöplük yurt dısında 5yılını tamamlayan cıhazlar hurdaya ayrılıyor bızım turklerde gıdıp alıyor buralarda hastanelere kuruyorlar ben aşagı yukarı 15 senedır medıkal ıle ugrasıyorum soyle soyleyeyım bızım su anda teknoloji diye zannettiğimiz malzemeleri adamlar 1985 yılında kullanmışlar ben cok sahıt oldum kısacası elektronikte son nokta medikal elektronik

ares

bu arada sıze bahsettığım yuksek voltajlı malzemeler medikal malzemeler mesela 150kv 1amper hızlı kopru dıyot anjiyoda kulllanılan goruntuleme cıhazına aıt bu arada kopru dıyot ozel oldugu ıcın yanı o cıhaz ıcın uretıldıgı ıcın ben sadece cıkıs voltajını yazdım yanı kopru dıyotu karsılama voltajı 250kv 

fractal

benim elimde 30kv 200pF ve 300pF boyutu hap kadar olan bu kondansaötrlerden var.ayrıca bunun 30kv luk diyotlarındanda var. ve yine ayrıca hvs drinçte almıştım.hv kapasite ve diyotları ebaydan aldım 1 haftada elimde oldu.bu tür malzeme üreten bir amerikan şirketi var.katalog bile gönderdiler.
www.ultravoltcom.
birde alman üretici
www.hvca.com

şunu anlamadım ama.bendeki bobin 100kv üretiyor ama asla 10cm ark yapmaz hatta 5cm bile zor.ordaki 100hz çalışan ve sarım sayısıda oldukça düşük görünen saç nüveli trafo cok kalın ve benden daha uzun nasıl kıvım veriyor.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Senin cihazin gucu cok kucuktur. Enerjisi 10cm deki havayi iyonize edipte akim akmaya basladiginda voltaj, 100kV un altina dusuveriyor ve ark o anda sonuyordur.

Daha kisa mesafede ark devam ediyorsa ornegin 3 cm den ark uretiyorsa buna karsilik bosta 100kv uretiyorsa demekki yuke bindiginde (iyonizasyon başladığında) voltaj 30kv a dusuyor demektir.

Tesla bobininde spark gaplar 100hz ile beslense bile tesla bobinindeki voltaj Mhz ler mertebesinde frekansa sahip. Daha once neden boyle oldugunu yazmistim. Zaten frekans bu denli yuksek olmasa tesla bobini hava gobekli olmazdi.

z

Alıntı yapılan: ares - 27 Nisan 2011, 08:07:12
arkadaslar bu cıhazlar cok pahalı ve manyak teknolojısı olan cıhazlar  ama malesef turkıye de kullanılan cıhazların cogu hurda burası medıkal çöplük yurt dısında 5yılını tamamlayan cıhazlar hurdaya ayrılıyor bızım turklerde gıdıp alıyor buralarda hastanelere kuruyorlar ben aşagı yukarı 15 senedır medıkal ıle ugrasıyorum soyle soyleyeyım bızım su anda teknoloji diye zannettiğimiz malzemeleri adamlar 1985 yılında kullanmışlar ben cok sahıt oldum kısacası elektronikte son nokta medikal elektronik

Hurda cihaz gelsin gelmesine de onarildiktan sonra kalibresi yapiliyormu?

Basimdan gecen bir olaydan dolayi Turkiye'deki medikal cihazlara guvenimi yitirdim.

Esimin israrlari uzerine hastaneye gittim. Doktor, hasatenenin labaratuvarında kolestrol testi yaptirttı, sonuc cok kotu cikti ve derhal bir iki ilac kullanmami istendi.
1 hafta sonunda özel labaratuvara gittim ve tekrar olcum yaptirip sonuclarla hastanadeki doktora gittim.

Inanilmaz bir haftada normal seviyeye inmis dedi doktor. Ben de cok fazla yesil biber yedim dedim acaba ondanmi. (Ise yaradigini bildigimden değil canim istedigi icin yemistim)  Doktor yesil biber kolestrolu dusurur ilaçlarını da kullanmışsın vs dedi. Bende,  acaba hastanenizin cihazlari kalibreli mi dedigimde afalladi.

O gun bu gundur hastanelerdeki cihazlara guvenesim gelmiyor. Olcum cihazlari ariza yapmasa bile belli peryodlarla kalibre edilmeli. Hatta belli peryodlarla farklı seviyede kalibre standartlarında kalibre edilmeli, Kalibre işinde kullanilan cihazlarinda bir başka kuruluşca kalibre edilmesi gerekli vs vs. Eger Turk zihniyeti burada da kendini gosteriyorsa cihazların doğruluğuna güvenmemekte %100 hakliyimdir.

Size de sormak isterim. Tibbi cihazlarimiz olmasi gereken sekilde kalibre ediliyorlarmi? Hele hele de cok yuksek teknolojiye sahip cihazlarin kalibrasyonu nasil oluyor?

Mucit23

Arkadaşlar birde bana Bu tank kapasitörlerinden lazım olacak bunlardan nerede bulurum bilmiyorum. Bende bu indüksiyon ısıtıcları üzerine çalışmak istiyorum. Heryerde tank kapasitör diye geçiyor fakat nedir bu tank kapasitör değeri nedir. Max dayanma voltajı nedir özelliği nedir bilen varmı