crt osıloskop

Başlatan a.zorba, 18 Mayıs 2004, 17:36:28

a.zorba

:( osıloskop eski bir (tv siyah beyaz )horızantel saptırma bobinlerinin kablolarını sökerek onun yerine bir sinyal verdigim zaman cok kaba bir şekilde sinyalleri görebiliyorum ses ve kare dalga ses de okadar belli olmasada kare ve sinüs dalgada bana göre simetrisini (ayna ğörüntüsünü)de ğösteriyor bu konuda tecrübe yaşamiş arkadaşlardan yardım bekliyorum
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

aster

bir takım dökümalar var belki yaparım diye senelerdir durur
işine yararsa vereyim

z

Bir ara ugrasmistim. Hor. saptirmayi tv devresinden ayirdigin zaman
eht devresi bundan etkilenip cinliyor ve eht transistoru kisa zamanda isiniyordu. Butun TV lerde ayni sorun yasanirmi bilmiyorum. Genede
ayni tv nin saptirma bobininden bulup normalde kendi saptirmasina giden fakat sen ayirdigin icin bosta kalan  tv deki uclarina bunu baglayarak bu problemden kurtulabilirsin.

50Hz saptirma karsisinda inceleyebilecegin sinyallerin frekans araligi cok sinirli.

Bir takim uzun sureli gecici olaylari (kondansatorun sarj dejarj egrisi vs)
incelemek icin ozel bir amfi yapman gerekecek.

Saptirmayi surecek amplifikator, girisine sinyal uyguladiginda
cikisindaki yukten bagimsiz akim akitmasi lazim. (Voltaj kontrollu sabit akim kaynagi) Aksi halde enduktif yukten dolayi giris voltaji ile saptirma
mesafesi lineer orantili olmaz.

Yok ben klasik amfi baglayacagim dersen sadece dusuk frekansli ses sinyallerini gorebilecegin gorsel bir cihazin olur ve buna da scop demek  dogru olmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

a.zorba

ilginiz için teşükkür ederim önerileriniz en ince detayına kadar degerlendirileceğim aster zaman ayırıb taşralı bir elektronik ğönüllüsüne elindeki bilgileri gönderirsen cok memnun olum şu aralar bol vaktim var  birşeyler yapmaya ugraşabilirim. transistörde ısınma sorunum veya transistör yanması gibi  bir sorunum yok ses sinyalinin dediginiz gibi iyi bir görsellik sunuyor  yalnızca. dediginiz gibi girişin cıkışı etkilemeyecegi bir anflikatör  yapacagım en azından deneyecegim. 12 v 50 hz de vertikal cizgisi kesik kesik geliyor tv nin kendi vertişkal sinyali daha kararlı bilgi paylaşıldıkca güzeldir  iletişim için
      zorba19772000@yahoo.com
  gayret ve başarı sizinle olsun
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

cozturk

Ses için kullanacaksan PC tabanlı programlar var. ses kartı mikrofon girişinden çalışıyor. Fakat normal bir skop yapayım dersen 20MHZ filan olmalı en azından.

a.zorba

benim amacım kendi yaptıgım devreyi kullanmak dedigin programla var
ortaya bir ürün koymak amacım başka birşey değil