Bu kadar IR alıcıyı nasıl bir arada kullanırım ?

Başlatan Nedenler, 04 Mayıs 2011, 12:34:05

z

Cok ledli az alıcılı sistemde de aynı yöntemi kullanacaksın.

Ledleri sırayla sürmeye başlayacaksın. 1. Led on olduğunda diğerleri off ve bu esnada led IR alıcının seçici olduğu frekansda sürülüyor.
Alıcıdan engel sinyali alındımı alınmadımı bak.

2. Led, 3.Led, 4.Led şeklinde tarıyorsun bu esnada alıcıdan gelen engel var yok bilgilerini de depoluyorsun.

Yok, Yok, Var, Var, Var, Yok, Yok, Yok ..... Şeklinde sinyallerin oluştuysa 3 tane Led, engelin uzunluğundan dolayı sinyal yollayamamış demektir.
(Var: engel var anlamında)

LEDler arası mesafeden engelin boyunu kestirirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Nedenler

@bunalmis hocam

Farklı bir bakış açısı evet ama dediğim gibi ledleri taradığım zaman işlem çok hızlı olduğundan sürekli yan sön yan sön oluyor ve hiç yanmıyor aslında. Araya az da olsa bir gecikme koyduğumda ise (mesela 2ms) buseferde 300 tane ledin yanıp sönmesi 600ms gibi bir süre oluyor o zaman da geçen cisme yetişilemiyor.

@mufitsozen hocam

Bu aslında en kolay uygulama şekli ama o zaman da herbirini okurken frekans ölçmem gerekicek 300 tane alıcı üzerinden de tek tek frekans ölçmem mümkün değil.

//

Peki ben şunu yapamaz mıyım; Örneğin vericiden 30khzlik bir frekans ürettim karşısındaki alıcılarıda bir şekilde ayarlıcam sadece 30 khz altında 1 diğer her durumda 0 olacak ? Bu durumda frekans da ölçmeme gerek kalmaz zaten kendi frekansıysa 1 olur ?

z

Bir seyler yanlis ama ne anlamadim. IR Ledler inanilmaz hizlidir. Fotodiyodlarda.

Aradan gecen nesnenin hizi max ne olabilir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ferit06

Ledleri taradığınızda 2 ms gibi uzun aralık koymanız gerekmez. Alıcılar standart TSOP 1138 2138 4848 gibi  ise sinyal süresi 600 us, boşluk süresi de 600 us olur. 300 adedi sıra ile sürmeniz de gerekmez. 16 lı gurupları tekler ve çiftler olarak hepsini birklikte sürersiniz ve tarama süreniz kısalır. Sadece tek ve çift grupların sürülmesi sırasında kısa bir boşluk yeterli olur.

Nedenler

Peki o zaman bu tarama işin tekrar deneyip döneceğim teşekkür ederim.

mufitsozen

Alıntı yapılan: Nedenler - 05 Mayıs 2011, 11:13:14
Peki o zaman bu tarama işin tekrar deneyip döneceğim teşekkür ederim.

alicilar zaten belli frekanslara gore değilmi? 36Khz olan var 70Khz olan var gibi

yani sizin frekans olcmeniz gerekmez. her takip eden verici/16li alici grubu icin farkli bir frekansda alici/verici kullaniniz. boylece 2 degisik tip yeter.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Nedenler

@mufitsozen

Evet hocam çok haklısınız. Görüyorsunuz işte dışardan bakan biri çok daha objektif görebiliyor neleri neleri düşündüm de bunu hiç düşünmemiştim :)
Verimli bir konu oldu benim için herkese teşekkür ederim. Bir sıkıntı olursa yine canlandırırım :)

mufitsozen

Alıntı yapılan: Nedenler - 05 Mayıs 2011, 14:03:14
@mufitsozen

Evet hocam çok haklısınız. Görüyorsunuz işte dışardan bakan biri çok daha objektif görebiliyor neleri neleri düşündüm de bunu hiç düşünmemiştim :)
Verimli bir konu oldu benim için herkese teşekkür ederim. Bir sıkıntı olursa yine canlandırırım :)

Bisi değil, vazifemiz. Yine bekleriz ::) (yanliz dikkat edin frekanslari secerken birbirinin harmonigini icermesin, etkilesim olabilir)

picproje = herturlu tasarim programlama isleri itina ile yapilir, fikir verilir, cozum saglanir!
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Nedenler