Bu kadar IR alıcıyı nasıl bir arada kullanırım ?

Başlatan Nedenler, 04 Mayıs 2011, 12:34:05

Nedenler

Merhaba arkadaşlar.

Bir projede IR alıcı ve vericileri kullanıyorum. Alıcı ve vericiler bir çubuk üzerinde karşılıklı olarak dizili. Her 16 alıcının karşısında bir verici var. Böyle yüzlerce alıcım var. Gerekli uzaklığı vs sağlayıp sadece 16 tanesini çalıştırdığımda çok güzel çalışıyor. Ancak birlikte çalıştırdığımda çakışmalar oluyor. Çünkü köşelerde kalan alıcılar diğer gurubun vericisinin sinyallerini de görüyorlar. Bunları izole etme şansım yok. Bir şekilde her alıcı gurubun sadece kendi vericisinden etkilenmesi gerekiyor.

Bunun için en mantıklısı farklı frekansdaki vericiler kullanılmak ve Capture modülü ile alıcıları okumak. Fakat uygulamada bu da olmuyor çünkü yüzlerce alıcıyı (300-500) tek tek bir capture pinine verip hızlı bir şekilde okumam mümkün değil.

Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz, nasıl bir yöntemle yaparım ?   

Veli B.

Bir engel tanıma sistemi yapmaya çalıştığınızı varsayarak "Synchronous TDM" konusunu incelemenizi tavsiye ederim.

z

Multiplex yap.

1 tane 16 grup çalışırken diğerleri sussun. Sonra diğerini çalıştır bir önce çalışan sussun. Bu işlemi sürekli yineleyerek tarama işlemi yap.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Nedenler

@katana

Araştırıyorum

@bunalmis

Alıcıları multiplex yapıp 1/0 okumayı öyle yapıyorum şuanda. Vericiler içinde onu düşündüm. 1. vericiyi aktif diğerlerini pasif ettim ilk 16 alıcıyı okudum. Daha sonra 2.vericiyi aktif ettim diğerlerini pasif, 16-32 arasını okudum. Fakat bu işlem çok hızlı olduğu için aktif olan verici ardından hemen pasife dönüyor ve hiç sinyal üretilmiyor. Araya 1-2 ms gecikme koyuyorum frekans üretiliyor ama bu seferde tarama işlemi çok aksıyor.

z

Alıcıların ne tip olduğu önemli.

Alıcının dedektor katı yuksek kazanclı opampla oluşturulmuş ve karşılaştırma değeri sinyalle otomatik olarak değişen kısacası alarm sistemlerinde vs sıkça karşılaşılan dedktör tipinde ise bunu taramalı sistemlerde kullanamazsınız. Çünkü sistemi susturup tekrar çalıştırdığınızda düzeneğin bir süre sinyale maruz kalıp karşılaştırma eşiklerinin yerine oturması için beklemek gerekir.

IR alıcı devrelerini özel tasarlamak gerekiyor.

Veli B.

Bahsettiğim yöntem, Bunalmış üstadımın bahsettiği yöntemle aynıdır.
Zamanlama konusu için bütün segmentleri(16 IR alıcı bir segment) muxlamanız gerekmiyor. 2 grup oluşturun(1. 3. 5.... 1. grup olur, 2.4.6.... 2. grup olur). Bu komşu segmentlerin enterfernasını engeller ve mux konusunda ciddi süre kazandırır. 

Nedenler

Ben tam olarak anlayamadım galiba.

Alıcı olarak aşağıdaki 38 KHz alıcıyı kullanıyorum.

Vericide bildiğiniz IR Led

Verici devremde 1 adet 4093 var. Alıcı tarafında ise gelen sinyali bir transistör ile 1/0a dönüştürüyorum.

Gruplandırmayı şu şekilde yapıyorum;

Her gurubu yanlız başına çalıştırdığımda herşey çok güzel. Yanlız her gurubun kenar alıcıları diğer vericilerden de etkileniyor. Frekans vs ölçmüyorum 74151lerle her birini teker teker alıp 1 mi 0 mı kontrolü yapıyorum. Bahsettiğiniz durumlar bunun için geçerli mi ?

z

Bahsettiğim alıcı modeli, opamp vs foto diyodla yapılan tiplerdi. Resmini verdiğiniz alıcı modelinde bahsettiğiniz sorun nasıl çözülür bilmiyorum.

Amacınız, hüzme arasına giren nesnenin koordinatı bulmak mı? Yoksa, hüzme nereden kesilirse kesilsin alarm verdirmek mi?

ferit06

Grupları sıra ile taratmayın.  grup sıraları 1, 3, 5,2,4,6,8,10,7,9,11 gibi sıralarla olsun.

Bir de tarama hzınız ne kadar önemli? Tarama hızı düşük olacak ise her grupta 16 verici 1 alıcı kullanarak ta aynı işi yapabilirsiniz(maliyet açısından).

z

Birde alıcı sayısını çoğaltmak yerine vericiyi çoğaltmayı neden düşünmüyorsunuz?

Nedenler

@bunalmis hocam

Amacım koordinat bulmak ve hüzme arasına giren cismi boyunu ölçmek suretiyle tanımlamak. Alıcılar birer cm aralarla dizili.
Verici sayısını çoğaltmayı da düşündük. Fakat o zaman mesela 16 IR sinyal gelicek ve bir alıcı bunu alacak ve vericilerden 8 tanesinin önünde cisim olsa da ben alıcıdan hala sinyal göreceğim benim yaptığım x tane alıcıdan sinyal okuyamıyorsam cisim x cmdir. Ama eğer farklı bir fikriniz varsa duymak isterim.

@ferit06

Hız önemli çünkü o aradan cisim geçecek. Okumayı sıralı yapıyorum ama aslında hepsini birden okuyorum gibi;
for (i=0;i<8;i++)
{           
            ledler=input(mux1);
            ledler[i+8]=input(mux2);
            ledler[i+16]=input(mux3);
            ledler[i+24]=input(mux4);
            .
            .
            .
}

döngü tamamlandığında tüm alıcılar üzerindeki 1-0 bilgisi elimde oluyor. Sizin aralıklı yapmaktaki amacınız nedir ?

Veli B.

Net tanımlamalar yaparsanız, yardımcı alma şansınız artar.
- Arasından geçecek cisim nedir?
- Geçme sıklığı nedir?
- Koridor genişliği ve uzuluğu nedir?
- Koordinat bulmaktan kastınız nedir?
- Koridor içinde; geçecek objenin yan duvarlara göre mesafesi ne kadar sapabilir. (sola yada sağa doğru yanaşma/kayma gibi)?

z

Verici sayısını artırınca IR sinyal sayısını artırmaya gerek yok. Ledleri portlar yada çoğullayıcı üzerinden sürersiniz fakat Led sürücü çiplerin yada ledlerin enerjisini DC den değil atıyorum 38Khz le anahtarlanan mosdan alırsınız.

Çok az sayıda alıcı olur ledleri tararsınız.

Bahsettiğim yöntem bana daha pratik geldi.

Nedenler

Haklısınız.

Koridor uzunluğu 3 metre.

Her alıcı 1er cm aralıklarla dizili ve minimum hassasiyet bu yüzden 1 cm.

Obje yukarıda çizimini verdiğim iki çubuk arasından geçip gidicek. Çubuklar arasındaki mesafe yaklaşık 20-30 cm ve geçecek objenin hangisine yakın olması gerekiyor diye birşey yok. Çok önemli değil o kısım ama alıcıların çubuğuna yakın geçtiğinde daha sağlıklı çalışıyor. Yine de cisim sabitlenecek bir şekilde kayıp gidecek yukarı aşağı oynama olmayacak.

Geçme sıklığı belli değil ancak bir seferde en fazla bir obje geçebilir.

Sağa sola kayma olabilir ama bu önemsiz kayma olsa da sonuçta objenin iki uç noktası arasındaki kalan kısmı yani uzunluğunu bilmek istediğim için sıkıntı olmaz.

@bunalmis hocam

Bahsettiğiniz yöntemde diyelim ki 300 tane ledi sürdüm okumayı nasıl yapacağım ? Yani objenin kaç cm olduğuna nasıl karar vereceğim ?

mufitsozen

Alıntı yapılan: Nedenler - 04 Mayıs 2011, 17:57:26
Haklısınız.

Koridor uzunluğu 3 metre.

Her alıcı 1er cm aralıklarla dizili ve minimum hassasiyet bu yüzden 1 cm.

Obje yukarıda çizimini verdiğim iki çubuk arasından geçip gidicek. Çubuklar arasındaki mesafe yaklaşık 20-30 cm ve geçecek objenin hangisine yakın olması gerekiyor diye birşey yok. Çok önemli değil o kısım ama alıcıların çubuğuna yakın geçtiğinde daha sağlıklı çalışıyor. Yine de cisim sabitlenecek bir şekilde kayıp gidecek yukarı aşağı oynama olmayacak.

Geçme sıklığı belli değil ancak bir seferde en fazla bir obje geçebilir.

Sağa sola kayma olabilir ama bu önemsiz kayma olsa da sonuçta objenin iki uç noktası arasındaki kalan kısmı yani uzunluğunu bilmek istediğim için sıkıntı olmaz.

@bunalmis hocam

Bahsettiğiniz yöntemde diyelim ki 300 tane ledi sürdüm okumayı nasıl yapacağım ? Yani objenin kaç cm olduğuna nasıl karar vereceğim ?

Ustalarin sozunu kesmek gibi olmasin, ozur dileyerek bir dusuncemi soyleyeyim istedim. Hep ayni frekansi kullanmak yerine 1.verici-1:16 alici X Frekansinda, 2.verici-17:32 Alici Y frekansinda,3.verici-33:48Alici X Frekansinda diye secerek yapsaniz boylece ust uste gelme/ortusme olmaz.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.