I2C haberleşme

Başlatan emachines, 11 Mayıs 2011, 15:04:09

emachines

Merhabalar, alttaki linkte I2c haberleşme ile ilgili bilgiler var:
http://embedded-lab.com/blog/?p=2583

Diğer bazı haberleşme türleri için de geçerli olan, hatta daha da basitleştirecek olursak,  lojik sinyallerin yani 1 ya da 0 olma durumunun birbirinden bağımsız beslemeye sahip cihazlar arasında iletilmesi ile ilgili sorum şudur,

Alttaki resimde i2c hattına bağlı master ve slave'ler var ve hepsi open drain ile  bus'a bağlanmış.

Burada master ve slave'lerin beslemeleri tamamıyle ortak olmak zorunda mı?
Eğer farklı kartları bu yöntemle birbirine bağlamak istesek yine beslemelerini ortak vermek zorunda mıyız?

Optocoupler gibi bir eleman kullanılmadan iki farklı sistemi lojik işaretleri iletecek şekilde  birbirine bağlamak mümkün olabilir mi?
Eğer mümkünse burada dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Teşekkürler, saygılar...

iyildirim

Merhaba,

Beslemeler ortak olmak zorunda değil. gnd'nin  ortak olması yeterli.

Bazı SPI veya  I2C chipte beslemenin dışında bir de VccIO  adında hat voltajı için ayrı bir besleme girişi oluyor. Bununla hat voltajını chip'e söyleyebiliyorsunuz.

Eğer buna benzer bir şey yok ise ve chip voltajları farklı ise chiplerin voltaj toleranslarına ve yapısına göre voltaj çevirici kullanmak gerekebilir.

I2C için üretilmiş PCA9306, TXS0102 vs. gibi voltaj çeviricileri kullanmıştım,  iş görüyor.

Tagli

iyildirim hocam, bu bahsettiğin voltaj dönüştürücü entegreler nerede bulunur? Veya rahat bulunabilecek başka modeller var mı bildiğin?
Gökçe Tağlıoğlu

iyildirim

Ben farnell den almıştım.  Zaten başka şeylerin yanında aklıma gelmişken alayım dediğim için TR varmı pek bakmadım.

Benim bunları tercih sebebim tamamen yer ile ilgili. Yoksa iki mos ile de yapılabiliyor.

Yanlış hatırlamıyorsam sparkfun da iki mosla yapılmış iki kanal,  bir level shifter vardı. Açık devre şeması falan da vardı.