DC Ayarlanabilir güç kaynağı problemi

Başlatan canan_78, 13 Mayıs 2011, 14:38:38

canan_78

http://www.yildirimelektronik.com/TR/Genel/Test_yeni.aspx?F6E10F8892433CFFA79D6F5E6C1B43FF972A041C6D30ED2E

Ekte bilgileri bulunan DC güç kaynağını kullanıyorum.0Volt ve +30Volt arasında ayarlanabilir bir güç kaynagı bu.Siyah ve Kırmızı çıkış problarını kullanıyorum.
Ancak Ground işareti ile mavi bir prob konulmuş cihazın üzerine.
Bunu merak ediyorum nerede kullanılır bu mavi uç.
kullandığımız şebekenin ground u mu bu acaba.

Birde mesela

bir cihaz var 12 voltla besleniyor dc. beslemesini bu güç kaynagından yapıyorum.ve aynı zamanda seri portundan da bilgisayarıma veri aktarması için seri port bağlantılarını yapıyorum.
Şimdi hem bilgisayar , hemde bu güç kaynagı aynı şebekeden yani 220V dan besleniyor.
Ancak seri portu takar takmaz bilgisayar ekranı titreşime geçiyor.hemen seri prot baglantısını kesmek zorunda kalıyorum.
bu sorunu nasıl çözebilirim.

tyildizak

Alıntı yapılan: canan_78 - 13 Mayıs 2011, 14:38:38

http://www.yildirimelektronik.com/TR/Genel/Test_yeni.aspx?F6E10F8892433CFFA79D6F5E6C1B43FF972A041C6D30ED2E

Ekte bilgileri bulunan DC güç kaynağını kullanıyorum.0Volt ve +30Volt arasında ayarlanabilir bir güç kaynagı bu.Siyah ve Kırmızı çıkış problarını kullanıyorum.
Ancak Ground işareti ile mavi bir prob konulmuş cihazın üzerine.
Bunu merak ediyorum nerede kullanılır bu mavi uç.
kullandığımız şebekenin ground u mu bu acaba.

Güç kaynağınız simetrik çıkışlı, yani aslında tek yönlü çıkışı mavi(0 V / gnd) ve kırmızı'dan(+V) almalısınız. Siyah çıkış (-V) çıkışıdır. Yani gnd'a göre (-) potansiyel.
Her üç çıkış birden simetrik gerilim gerektiren devrelerde kullanılır.
Tabii bu söylediklerim siyah ve kırmızıdan da çıkış alıp kullanamazsınız demek değil, ama bu durumda displaydeki değerle aldığınız voltaj arasında fark olmalı diye düşünüyorum.

canan_78

Denedim.

Kırmızı ve maviden çıkış almayı denedim.
Displayde 12 volt gösterirken,
Ölçü aleti ile 3 volt gibi bir değer gördüğüm için buradan beslemedim cihazı.