ARM kullanmak

Başlatan KONYALI, 18 Mayıs 2011, 10:17:20

KONYALI

Merhaba arkadaşlar bir süredir forumda ARM'lere olan ilgi artmış gibi tabi bunda ücretsiz dağıtılan ARM kitlerin etkisi yadsınamaz.
Bende şuan;
-LPCxpresso cortex M0 LPC1100
-ARM7 STM32  kit
-ARM9 Mini2440

kitleri var.Malum üniversiteler 2-3 hafta sonra kapanıyor bende tatilde stajdan arda kalan zamanda bu kitlerle çalışmayı öğrenmek ve birşeyler üretmek istiyorum. Forumda bu kitlerden en az birine sahip öğrenmeye hevesli pek çok arkadaşımız olduğunu tahmin ediyorum. Bu konularda deneyimli arkadaşlar da mutlaka vardır. Elinde bu kitlerden bulunan arkadaşlarla ortak bir platformda (mcu turkey yarışmasında olduğu gibi ayrı bir web sitesi üzerinde veya bu forum bünyesinde) biraraya gelip kit üzerinden içerik üretebiliriz. Sonuçta bir ödül vs olmayabilir ancak yeni şeyler öğrenmek bizim için en büyük ödül değil mi?

Değerli fikir ve önerilerinizi bekliyorum

cullen

öncelikle merhaba bende arm meraklısıyım fakat üni değil daha lise :) bu yaz okula aldıgımız mini2440 lar üzerine çalışma yapacağım inş. araştırmaya sene başından başladım bu işte tercübesi olan üstadlarımdan deneyimlerini anlatmalarını dilerim..

ilhan_mkp

pekala bir acemi bende katilayim bu arm neyle progfamlanir minimum gereksinimlr neler on göre yazmaya başlayinca yardim çabaya paralel gelecektir

yamak

En çok kullanılan derleyiciler keil ve iar dır.Dil olarak da ansii c veya asm kullanılıyo.Gereksinim olarak da benim tavsiyem ilk olarak bi kitin olması.

KONYALI

@ilhan_mkp
Normalde nasıl oluyor bilmiyorum ama bendeki kitlerin üzerinde programlama ve debug kısmı var yani ekstra bi donanıma ihtiyac yok kit kullananlar için.

Hepimiz acemiyiz bir bilen gelsede aydınlatsa bizi:D

The Gariban

Hindistanlı profesörlerin ARM yi anlattıkları videolar var buradan da faydalanabilirsiniz sanırım
http://freevideolectures.com/Course/2341/Embedded-Systems/5

Güncelleme:
Birde bu video var
http://www.youtube.com/watch?v=AEZwT6XLeXo&feature=related

ilhan_mkp

bymrz

Alıntı yapılan: cullen - 28 Mayıs 2011, 21:50:50
öncelikle merhaba bende arm meraklısıyım fakat üni değil daha lise :) bu yaz okula aldıgımız mini2440 lar üzerine çalışma yapacağım inş. araştırmaya sene başından başladım bu işte tercübesi olan üstadlarımdan deneyimlerini anlatmalarını dilerim..

Biz lisedeyken, kıytırık 8 bit işlemcileri bulamazdık... Şanslısınız.. Ve bu imkanlarınızı lehinizde, sonuna kadar kullanın...

The Gariban

ARM ye kaydımı bende yaptırdım
http://www.arm.com/index.php
Eğer kaydını yaptırmak isteyen olursa :
sağ üsteki "REGISTER "yazısına tıklayarak,formu doldurarak onaylıyorsunuz.E-malinize gelen linke tıklayarak e-mailin gerçek olduğunu doğruluyorsunuz o link sizi ARM sayfasındaki doldurduğunuz ekrana gönderiyor sonişlem olarak parolanızı seçiyorsunuz.
* ARM parolanızın en az 8 karakter olması gerektiğini en az 1 küçük harf,birbüyük harf ve1 de sayısal değer olmasını istiyor.zaten parolayı  girerken parola kutusunun hemen üstünde herşey uygun ise yeşil renkli Check (doğrulandı) işareti ile bildiriyor) En son olarak bu  şifrenin aynısını alttakı kutuyada giriyorsunuz

Acaba ARM herhangi bir boardu bedava  gönderebiliyormu? yada hangi ücretlerle nereden alabiliriz bilgisi olan varmı?

yamak

Bi ara 8 bit lik bir işelmci parçalama videosu gönderene bedava kit gönderiyolardı.