Altera DE0 sürücü sorunu!

Başlatan Erhan YILMAZ, 21 Mayıs 2011, 09:27:53

Erhan YILMAZ

Kullandığım sistem win 7 64 bit elimde DE0 fpga kit var bilgisayar takınca önce aygıtı tanımıyor. Sonra bilgisayardan sürücü gösterip kartı bilgisayara tanıttım aygıt düzgün yüklü olarak görünüyor.Fakat Quartus programı kiti görmüyor.DE0ın kendi kontrol paneli programını çalıştırayım dedim ondan jtag_client.dll eksik diyor. internet üzerinde de öyle bir dll bulamadım. Daha önce başına böyle bişey gelen oldu mu? Bilen birisi yardım ederse çok makbule geçer.

Bu arada xilinx ise 13.1 de kurulu sorun çıkartır mı?

Ersin

DE2 ve DE0 bordları kullanıyom.XP de hiç bir sorun olmadı , ise 12.1 de kurulu.
Öncelikle ft245 drivera bak , sorun orda sanırım , aygıtlarda altera-usb-blaster olarak görünüyor mu.Eğer görünüyosa jtag server da bir sorun vardır, buda eski versiyon quartus tan kaynaklanabilir ozellikle de kırık felan ise.Yanlış hatırlamıyosam stand alone programmer olması gerekiyo alteranın sitesinde.

Driver da sorun yoksa , quartus u tekrar kur.

Erhan YILMAZ

Hocam dediğiniz gibi altera usb blaster olarak görüyor. Quartusu kendi sitesinden indirdim en son 11.0 web edition sürümü. Dediğiniz gibi jtag server hataları v.s oluyor.

Ersin

Quartus u açtınktan sonra:

Tools - Programmer i açtıktan sonra, hardware setup butonu yanında usb-blaster  yazısı çıkıyo mu.Eğer "No hardware" yazıyosa setup butonundan   usb blaster i seç.
Daha önce quartus kullanmadığını varsayarak yazıyorum, kullandıysan bunları zaten biliyosundur.

Bunu son çare olarak kur.Kurunca quartus ile çakışabiliyo.
https://www.altera.com/download/programming/quartus2/pq2-index.jsp

Erhan YILMAZ

Hocam usb blaster hiç görünmüyor hardware setupu açıyorum ordan hardware detect v.s diyorum jtag sorun çıkartıyor donanım bulmuyor. Dediğiniz gibi tekrar kuruyorum.Olmazsa birde kendi dvd içeresindeki Quartusu kurup deniyeceğim.

Erhan YILMAZ

Hocam çok sağolun sorunu çözdüm.Kendi dvdsi içindeki Quartus 9u kurdum ondaki jtag serveri yükledi sonra Quartus 11 dede görmeye başladı kartı.

teknikelektronikci

tamirci_erhan
hocam sendemi cizgi tagemin kursundasin ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Erhan YILMAZ

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Erhan YILMAZ

Yarışmadan ücretsiz kurs çıkınca bizde gidelim dedik. Fpgaya başlangıç olsun sertifika da veriyorlarmış. Sen kiti nerden temin ettin?

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: tamirci_erhan - 21 Mayıs 2011, 17:43:15
Yarışmadan ücretsiz kurs çıkınca bizde gidelim dedik. Fpgaya başlangıç olsun sertifika da veriyorlarmış. Sen kiti nerden temin ettin?

oo ücretsiz iyiymis sertifikayi nasil veriyorlar postaylami gönderiyorlar ?

benim cizgi tagemden kitim yok

elimde be mciro cyclone3 kiti var ayrica is yerinde max kartlari aria gx +IBM power pc+ 512 Mb ddr2 ram karti veya pcie cyclone2  yani bir 4-5 cesitden fazla fpka kartlari var bunlari is yerindne alip kendim eklemeler yapip ( buton led v.s) öyle kursa katilcam  yalniz verilog olmasi kötü oldu avrupada ve cogu profesyonel uygulamalrda hep vhdl kullaniyolrar neyse o da hic yokdan iyidir :)

Erhan YILMAZ

Sertifika olması lazım.Yarışma da bile gönderdiler adrese. Bende okulun kitini kullanıyorum bende de xilinx kit var bu kursla verilog v.s neyse başlangıç yapıp xilinx kullanıp vhdl ile uğraşmayı düşünüyorum.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: tamirci_erhan - 21 Mayıs 2011, 17:51:19
Sertifika olması lazım.Yarışma da bile gönderdiler adrese. Bende okulun kitini kullanıyorum bende de xilinx kit var bu kursla verilog v.s neyse başlangıç yapıp xilinx kullanıp vhdl ile uğraşmayı düşünüyorum.

ben su an temel seviyede vhdl ile bi seyler yapiyorum veriloga göre zor ama nasil pic programlamada gecerli dil hi-tech ise fpga da ise vhdl diye düsünüyorum

neyse hayirlisi bakarsin yakinda fpga uzmani oluruz :P hoca bence bek iyi anlatamiyor ama en azindan hic yokdan iyidir

Erhan YILMAZ

Hayırlısı!

Anlatım biraz hızlı kalıyor.Bi kerede tekrarları izlemek lazım.