7805 entegre çıkışı tam kaç v?

Başlatan berke_42, 22 Mayıs 2011, 19:22:53

Maxim

Alıntı yapılan: fatihkuzucu - 23 Mayıs 2011, 03:26:26
Alıntı yapılan: Maxim - 22 Mayıs 2011, 23:05:39
Alıntı yapılan: fatihkuzucu - 22 Mayıs 2011, 22:35:39
7805 iyidir.
Besleme kısmının tasarımı hedef uygulama ile alakalıdır. Hedef uygulama göz önüne alınmadan atıp tutmak tecrübesizliğinizi ortaya koymaktan öteye gitmez.

7805 iyidir, o yüzdenmi national üretimi durdurmuş ?

bakın burada ne yazıyor
LM7805C  5 Volt Regulator [Discontinued]

http://www.national.com/opf/LM/LM7805C.html#Overview

not: gerçi bu TO-3 paketi ama

Bu kadar cahilce yaklaşımlar olmamalı ama oluyor.

hoca haddini bil fena olur bak , çocuk yok senin karşında
konu LM7805, kişiler değil, saçma sapan konuşup durma

fatihkuzucu

Çocuk degilsen çocuk gibi mesnetsiz iddialarda bulunma.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

fatihkuzucu

digikey.com
Bu firma al sat yapan en büyük online markettir. Sadece kendi stoklarını satar. Stok bittiginde yeni gelecek malın süresini dahi gösterebilecek kadar gelişmiş faaliyet planı vardır.

7805 ile alakalı aramada stoklara göre sıralama yapıldıgında ilk sayfa dikkatlice incelenmelidir. Değişik paketlerde ürünler geliyor. İlk sayfadaki üreticiler;

Fairchild Semiconductor
STMicroelectronics
ON Semiconductor
National Semiconductor  ( 133902 adet LM78L05ACM/NOPB )
Texas Instruments

Sadece ilk sayfa toplamı 1.3M adetten fazla stok olduğunu gösteriyor. 

-Bu satıcı iş bilmez, o sebeple bu kadar çok stoklamış.
-Toplamda 10 dan fazla (muhtemelen lisanslı ) üretici var. Çindeki üreticiler burada boy göstermiyor.
-Asıl önemlisi tüm dünyadaki malzeme alıcıları, yani asıl elektronik devre tasarımı yapıp malzeme kullananlarda zır cahil ki bu kadar çok 7805 e rağbet ediyorlar herhalde.....

Bir satıcının bu kadar çok stok yapması çok önemlidir.  Dünya çapında seri üretim yapanların 7805 i çok agresif bir şekilde kullandıklarının açık göstergesidir.  Buradan çıkarılacak önemli dersler vardır.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

t2

Alıntı yapılan: berke_42 - 22 Mayıs 2011, 19:22:53
(st)L7805CV entegresine 12v gerilim uyguladıgım zaman ölçtügüm voltaj : 4.92v
(mp)L7805CV entegresine 12v gerilim uyguladıgım zaman ölçtügüm voltaj :5.07v çıkmakta
7805 ' besleme için kullanacaksanız bu fark önemli değil. ha 4.92, ha 5.12. Bunlar katalogda bildirilen sınırların içinde olsa gerek.  KA7805 için,  4.8 -  5.2 demiş. Kaldı ki sizin ölçü aleti de yanlış gösteriyor olabilir.

7805 çıkışını, ölçüm işlerinde referans olarak kullanmak yerine, TL431 gibi referans kaynakları daha hassas olur.

Ya da işlemcinin dahili referans üreticisini kullanmalısınız.   illa isterseniz 7805 çıkışını da referans olarak kullanabilirsiniz.  Pici de aynı kaynaktan beslerseniz  sorun olmaz. ölçülen gerilim, çıkışın 5 volttan ne kadar farklı olduğuna bağlı olarak, gerçek değerden  az bir fark gösterir. devede kulaktır.

Ersin

Öncelikle şunu söylemek isterim 7805 entegresi çok kolay ve kullanışlı olmasına ragmen sevmem.Bildigim kadarı ile bu entegre
78L05 - 100ma
78M05 - 500ma
7805/CV - 1A/1.5A
birde bu to3 kılıfı 3A lık diye biliyom.

NI ye gelince , en çok LDO ve SW entegresi üreten firmalardan biridir.Aynı zamanda 7805 ( 1A )  e göre değişik alternatifleri vardır , aynı kılıf aynı gerilim , bazı voltaj karakteristikleri daha iyi 7805 e göre .  ( LM340,LM2940 gibi )
TO-3 kılıfa gelince ben ne bir yerde satıldığını gördüm nede nette birileri yoğun bir şekilde devre yaptığını.NI komple 7805 i üretimden kaldırsa ne olacak başka alternatif entegreleri var ki 7805 0.1-0.2 dolar seviyesinde iken onları 1-2 dolara satılmakta .TO3 kılıfın kalkması bişeyi değiştirmiyo.Bir firma o kılıftakini üretimden kaldırdı diye kullanılmaz diye bişey yok tam tersine bu entegrenin fiyatlarına daha iyi bir entegre çıkmadıkça bu daha 5 sene de devam eder 10 sene de .
MCU lar artık 5v değilde 3.3V ta çalışacak şekilde üretiliyo, 7805 in yerine 1117-3.3 entegre girmekte , seneler sonra 7805 in yerini lm1117-3.3 alacak, talep bu çünkü.Ondan sonra da belki 1.8V , 1.2V ler girer.
@Maxim
Bence biraz desteksiz atmışsın.

fatihkuzucu

1117 yapısı ve eski rakiplerinin satış fiyatları sebebiyle daha çok sot223 pakette yaygındır. Bu paket yapısı itibari ile devrelerde 2.cil voltaj çevirici olarak tercih edilir. Devredeki voltaj çevriminde 1. 2. ve gerekiyorsa 3-4. çevrim malzemesi seçimi; tamamen hedef devre ihtiyaçları ile alakalıdır.

TO220 pakette 7805, karşınıza çıkabilecek uygulamaların çoğunda en stabil 1.cil çevirici malzemedir. Bu ben dedigim için degil malzeme fiyatları ile alakalıdır.

CLR

Alıntı yapılan: berke_42 - 22 Mayıs 2011, 19:22:53
(st)L7805CV entegresine 12v gerilim uyguladıgım zaman ölçtügüm voltaj : 4.92v

(mp)L7805CV entegresine 12v gerilim uyguladıgım zaman ölçtügüm voltaj :5.07v çıkmakta (ölçüm anında entegrede kondansatör,direnç vs baglı değil ve yüksüz ) ;entegreler aynı olduguna göre  sorun (kalitesiz komponent) olabilir mi, ???
sizler bu entegre çıkışını tam olarak kaç v ölçmektesiniz?

Merhaba,

Bende kendi bilgimce bazı bilgi paylaşımları yapayım.

1) Eğer regülatörün datasheet'ini açıp okursan göreceksin ki bu regülatör çıkışı 25 derecede 4V8 - 5V2 arasında değişir demişler. Dolayısıyla herşey normunda.

2) Bazı regülatörler giriş veya çıkış kondansatörlerini veya yük takılmadan regüle etmezler, bunu datasheet yazar, örneğin lm2940'da çıkışa en az 22uF kond. takmadan ölçersen çıkışı regüle göremezsin. Aynı şekilde lm2575-76 serisinde girişe 100uF kond. kullanmazsan regüle olmaz. 7805 serisinde çıkış kondansatörü istemez, regüle eder ama kullanırsan regülasyon için iyi bir destek olur. Bu çıkış veya giriş kond. değeri önemlidir, mesela çıkışa yüksek kapasite atmak iyidir ama onunda bir sınırı vardır. Özellikle lineer regülatörlerde.

3) 7805 iyi bir regülatördür ama kullanmasını bilirsen, girişine daha az vermek varken 12V ve üzeri voltaj veriyorsan işi bilmiyorsun demektir. Mecbursundur 12V veya daha fazla vermek zorundasındır, biraz akım çekeceksindir, o durumda da pratik giriş voltajını düşürme yöntemleri vardır.   

Yani buradan çıkacak sonuç, bir ürünü kullanmak için önce kullanım kılavuzunu okumak lazım.
Knowledge and Experience are Power

berke_42

Alıntı yapılan: gerbay - 22 Mayıs 2011, 23:48:50
hocam o kadar hassas ölçümlere giriyorsun, kalibrasyonu yapılmış bir ölçü aleti mi kullanıyorsun?

arkadaşlar bulabiliyorsanız 1117 kullanın.. Ya da çok sayıda getirtin elinizin altında bulunsun..

Evet son 5 yıldır kalibrasyonu yapılmış multimetre kullanımı konusuna özellikle dikkat ediyorum; ;) piyasadaki  satılan multimetrelerin kalibrasyonlarına kalacak olursak yandık. Kendi modelleri arasında bile farklı ölçüyor bu cihazlar :o
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

Maxim

@ersin
desteksiz atmışsın demişsin ama, nationalda discontinue olduğunu görünce yazdım,
sonradan to-3 kılıfı olduğunu fark ettim onuda yazdım.
National dışında üretiliyor tamam ama bu başka şeylerede bağlı, ürünün fiyatına mesela.

Şimdi işimi görüyorsa neden kullanmayayım? diyor olabilirsin, doğrudur ama bu 7805 aynı lm324 ve pic16F84 gibi birşey .

Ben liseden mezun olmuştum 1987 yılı LM7805 ve lm324 vardı, 24 sene geçti hala var
bu geçen arada ne opamplar çıktı ne acayip teknolojik gelişmeler oldu değilmi ?
linear bölgede low dropout regülatörler var artık, bir sürü benimde bilmediğim şeyler var.
Aynı şey şu 16f84 içinde geçerli, işlemcinin artık tarihi değeri var neredeyse müzelik,
o kadar düşük emsali yok ama olsa bile fiyatı 2 katı falan pahalı. 

neden yeni şeylere heves etmiyoruzki?
tamam geçen sene çıkan ürünü kullanalım demiyorum ama 25 senelik regülatör niye?
(artık kaç yılında çıktı 7805 ben bilmiyorum o kadarını)

aklıma geldi,
sırf meraktan 12F1822 aldım, böyle birşey yok arkadaş
12F serisi üstelik
bir göz atın özelliklerine bakın bakalım neler var.

bir taraftan rtos mtos diyorsunuz, C bize yetmiyor artık diyeceksiniz neredeyse
öbür taraftan devrenizde çeyrek asırlık regülatör takılı .

t2

Maxim hocam iyi güzel diyorsun da  bu tercih kafamıza göre yapılmaz. Yani fiyat ucuzsa işini görüyorsa kullanırsın. daha iyisi ve ucuzu varsa onu kullanırsın. 1 regülatörden  0.1 usd  kar edebilirsen 1000 tanede 100USD kar olur  ki bu hiç de yabana atılır bir şey değil. İmalat ince konudur. Yani son model çip kullanmak yerine işini görecek olanı tercih etmek lazım. Zaten 7805 yerine başka şey kullansan altın kaplamalısını kullansan sorun çıkmadıktan sonra kimsenin umrunda olmaz. Sen de bol keseden masraf yaptığınla kalırsın. Üründen 500 lira kar elde ediyorsan, yılda 5 tane satıyorsan altın kaplama kullan sorun olmaz.

berke_42

Alıntı yapılan: KIRIKDR - 22 Mayıs 2011, 23:07:09
hocam 7805 de kondansator bağlantılarını doğru yapmaya dikkat et dun iki tane 100 uf 35 volt kondansatoru patlattım :D uykusuz calısmanın etkisi de vardı bunda ama dikkat et 35 voltu patlattı yanlıs bağlayınca  :D
not : 12 voltu düzeltmek icin suruyordum ...

Allaha çok şükür bilinçsiz olarak böyle bir(ters baglantı sonucu kondansatör patlaması ) hataya 14 yıllık elektronik hayatım içinde hiç düşmedim.  :) Elektronik yogun dikkat gerektirir; örnegin multimetrenle ölçüm yapacagında bile komutatörün uygun konumda olup olmadıgına 2 kere bakmayı alışkanlık haline getirir isen  çok faydasını görürüsün ;)
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

fahri-

7805 lerin precision olanları da  mevcut. Fiyatı biraz pahalı.

KIRIKDR

Alıntı yapılan: berke_42 - 23 Mayıs 2011, 13:18:46
Alıntı yapılan: KIRIKDR - 22 Mayıs 2011, 23:07:09
hocam 7805 de kondansator bağlantılarını doğru yapmaya dikkat et dun iki tane 100 uf 35 volt kondansatoru patlattım :D uykusuz calısmanın etkisi de vardı bunda ama dikkat et 35 voltu patlattı yanlıs bağlayınca  :D
not : 12 voltu düzeltmek icin suruyordum ...

Allaha çok şükür bilinçsiz olarak böyle bir(ters baglantı sonucu kondansatör patlaması ) hataya 14 yıllık elektronik hayatım içinde hiç düşmedim.  :) Elektronik yogun dikkat gerektirir; örnegin multimetrenle ölçüm yapacagında bile komutatörün uygun konumda olup olmadıgına 2 kere bakmayı alışkanlık haline getirir isen  çok faydasını görürüsün ;)

EYW berke hocam tesekkurler bazen oluyor iste sabahlıyorum iki haftadır ama tesekkur ederim tekrar...

influx

Alıntı yapılan: ferittt - 22 Mayıs 2011, 23:31:56
Alıntı yapılan: berke_42 - 22 Mayıs 2011, 20:09:10
Alıntı yapılan: ferittt - 22 Mayıs 2011, 20:04:16
ne yazıkki bu entegreler çokta iyi regüle eden entegreler değil.ama kaba saba işler için kullan geç.

yinede   iş görüyorlar,en azından zenerden iyiler :)

İş görüyorlarsa sorun nedir acaba.biz yanlış anladık heralde sorunuzu.bizde iş görmüyor demedik.çok ciddi işlerde kullanılmaz bu kullanım normaldir dedik sanırım.yanlışmı anlaşıldı acaba?

Siemens 300 Plclerin içini açarsanız oradada 7805 görebilirsiniz, çok ciddi işlerdede kullanılıyor...

derwer

7805 v  7810  10 v olur yanı o entegrelerın sonundakı çıkış voltajısını belli eder