7805 entegre çıkışı tam kaç v?

Başlatan berke_42, 22 Mayıs 2011, 19:22:53

berke_42

(st)L7805CV entegresine 12v gerilim uyguladıgım zaman ölçtügüm voltaj : 4.92v

(mp)L7805CV entegresine 12v gerilim uyguladıgım zaman ölçtügüm voltaj :5.07v çıkmakta (ölçüm anında entegrede kondansatör,direnç vs baglı degil ve yüksüz ) ;entegreler aynı olduguna göre  sorun (kalitesiz komponent) olabilir mi, ???
sizler bu entegre çıkışını tam olarak kaç v ölçmektesiniz?
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

Maxim

entegreler aynı ama üreticiler farklı, ufak tefek farklar olabilir
ayrıca o şekilde bir testinde anlamı yoktur bence, ne işe yarayacak ?
gerçek dünyada kullanılacakmı o şekilde ?

bütün kompenentleri takın hatta çıkışına birde devre takıp tekrar voltajını ölçün bence

berke_42

Burada benim asıl ögrenmek istedigim  markasına göre komponent çıkışının stabil olup olmadıgı konusu; diger bir ölçüm degeri şu şekilde

(st)L7805CV entegresine 12v gerilim uyguladıgım zaman(çıkışa 470 ohm direnç baglı ) ölçtügüm voltaj : 4.92v

(mp)L7805CV entegresine 12v gerilim uyguladıgım zaman(çıkışa 470 ohm direnç baglı) ölçtügüm voltaj :5.01v

F.T

ne yazıkki bu entegreler çokta iyi regüle eden entegreler değil.ama kaba saba işler için kullan geç.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

berke_42

Alıntı yapılan: ferittt - 22 Mayıs 2011, 20:04:16
ne yazıkki bu entegreler çokta iyi regüle eden entegreler değil.ama kaba saba işler için kullan geç.

yinede   iş görüyorlar,en azından zenerden iyiler :)

Maxim

tekrar etmek istiyorum
girişte ve çıkışta en azından 100uf kondansatör olsun, ondan sonra tekrar ölçün.

ayrıca 7805 hakkatten çok eskidi artık, kaba işlerde kullanın

berke_42

Alıntı yapılan: Maxim - 22 Mayıs 2011, 20:09:47
tekrar etmek istiyorum
girişte ve çıkışta en azından 100uf kondansatör olsun, ondan sonra tekrar ölçün.

ayrıca 7805 hakkatten çok eskidi artık, kaba işlerde kullanın

zaten ölçüm için 12v temin ettgim devrede 2200uf kondansatör mevcut tu ölçümlerde ;) ben 7805 in çıkışına 470 ohm direnç ekleyip basit bi test yapmıştim.

çıkışına 100uf kondansatör ve 470 ohm direnç ekledikten sonra ;

(st) 4.92v

(mp) 5.06v  çıktı..

Maxim

yildizelektronik

Başının ağrımasını istemiyorsan LM2599 kullan.

fatihkuzucu

7805 iyidir.
Besleme kısmının tasarımı hedef uygulama ile alakalıdır. Hedef uygulama göz önüne alınmadan atıp tutmak tecrübesizliğinizi ortaya koymaktan öteye gitmez.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Maxim

Alıntı yapılan: fatihkuzucu - 22 Mayıs 2011, 22:35:39
7805 iyidir.
Besleme kısmının tasarımı hedef uygulama ile alakalıdır. Hedef uygulama göz önüne alınmadan atıp tutmak tecrübesizliğinizi ortaya koymaktan öteye gitmez.

7805 iyidir, o yüzdenmi national üretimi durdurmuş ?

bakın burada ne yazıyor
LM7805C  5 Volt Regulator [Discontinued]

http://www.national.com/opf/LM/LM7805C.html#Overview

not: gerçi bu TO-3 paketi ama

KIRIKDR

hocam 7805 de kondansator bağlantılarını doğru yapmaya dikkat et dun iki tane 100 uf 35 volt kondansatoru patlattım :D uykusuz calısmanın etkisi de vardı bunda ama dikkat et 35 voltu patlattı yanlıs bağlayınca  :D
not : 12 voltu düzeltmek icin suruyordum ...

Maxim

Alıntı yapılan: KIRIKDR - 22 Mayıs 2011, 23:07:09
hocam 7805 de kondansator bağlantılarını doğru yapmaya dikkat et dun iki tane 100 uf 35 volt kondansatoru patlattım :D uykusuz calısmanın etkisi de vardı bunda ama dikkat et 35 voltu patlattı yanlıs bağlayınca  :D
not : 12 voltu düzeltmek icin suruyordum ...

kondansatörün patlaması ile LM7805 in ne alakası var ?

F.T

Alıntı yapılan: berke_42 - 22 Mayıs 2011, 20:09:10
Alıntı yapılan: ferittt - 22 Mayıs 2011, 20:04:16

yinede   iş görüyorlar,en azından zenerden iyiler :)

İş görüyorlarsa sorun nedir acaba.biz yanlış anladık heralde sorunuzu.bizde iş görmüyor demedik.çok ciddi işlerde kullanılmaz bu kullanım normaldir dedik sanırım.yanlışmı anlaşıldı acaba?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

fatihkuzucu

Alıntı yapılan: Maxim - 22 Mayıs 2011, 23:05:39
Alıntı yapılan: fatihkuzucu - 22 Mayıs 2011, 22:35:39
7805 iyidir.

7805 iyidir, o yüzdenmi national üretimi durdurmuş ?

bakın burada ne yazıyor
LM7805C  5 Volt Regulator [Discontinued]

http://www.national.com/opf/LM/LM7805C.html#Overview

not: gerçi bu TO-3 paketi ama

Bu kadar cahilce yaklaşımlar olmamalı ama oluyor.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...