motor devrini ölçme

Başlatan snake, 21 Mayıs 2004, 22:55:15

snake

arkadaşlar pwm kullanarak motor devrini tako kullanmadan nasıl ölçebiliriz. emk yı ölçerek de olabilir.

Logan

Tako devresi kullanmadan motorun devrini ölçmen biraz zor ve uğraştırıcı olur.Ancak sabit rutinler kullanarak motorun kaç devirde döndüğünü, gönderdiğin palse göre deneme-yanılma yoluyla tahmin edersin.
İmza.

sezgin05

Motorun türü nedir?Duruma göre belki farklı çözümler üretilebilir?

ise

motor devrini frekans voltaj çevirici ile ölçülebilir F/V kullanılır  advf32kn gibi entegreler yardımı ile çok net sonuç alınabilir

z

Motorun devir sayisini pwm uygulamalarinda olcmein kolay yolu var ama mecbur kalmadica onerilmez.

Bir motorun enerjisini keser ve enduktanslardaki enerjinin bitmesini bekler ardindan motor uclarindaki voltaji olcersen (bu esnada motor jenerator olarak calismis olur) motor devri ile orantili voltaj okumus olursun.

PWM de zaten motoru anahtarladigin icin isin kolay. Ancak gecisi rejimin bitmesini beklemek zorundasin.

Bu islemi uygun hizda peryodik olarak yaptiginda motor devrinde enerjinin kesilmesinden dolayi fazla bir salinma gormezsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

snake

arkadaşlar biraz daha yardımcı olabilirmisiniz..
pwm frekansını 10 khz olarak düşünüyorum.
işaretin  boş kısmındamı emk yı ölçmeliyim.h köprüsü kullanacağım.motoru 50 volt ile süreceğim.
deneme yanılma yolu ile nasıl yapabilirim.
yardımlarınız bekliyorum

z

10khz de bir peryodu tamamen off yapsan bile 100us eder, bu sure  genelde yuksek devirlerde motor enduktansindaki enerjiyi sifirlamaya yetmez.

Senin yapacagin su:

Atiyorum ; her 100 mili saniyede H surucunun butun anahtarlarini off yapacaksin ve H surucunun topraga giden ucunu kesip araya bagladigin kucuk bir direncdeki gerilim dusumunu izleyeceksin. Bu voltaj 4 sw de off oldugunda negatif olculecektir ve kisa bir sure sonra da sifir olacaktir.

Sifir oldugunda 4 sw off iken alttakilerden birini on yapacaksin ve karsisindaki sw nin motora bagli oldugu noktadan jenarator voltajini okuyacaksin.

-0.7 okudu isen yanlis sw yi on yaptin demektir onu off yap karsisindakini on yap. (motorun devir yonune gore uretilen voltajin yonude degisir)

Yada hangisinin on olacagini, motorun devir yonune gore tesbit et. (Hangi yonde dondugunu H surucuye verdigin yon bilgisi sinyalinden dolayi sen zaten biliyorsun)

H surucunde 4 sw de serbest gecis diyodlari (anahtar elemanlara paralel ters diyodlar) ile korunuyor olmali.

Bu yontemde motor donus yonune gore olcum yaptigin nokta degisecektir.

50V besleme fazla sayilmadigindan motor uclarindaki voltaji fark alan opamli devreye yuksek direncler uzerinden uygulayabilirsin. Bu durumda opampli devre cikisinda, topraga gore bir yonde + diger yonde - voltaj okursun.

Sistemin kalbi pwmi extra bir sure off yapmak bir sure beklemek (yada o sozunu ettigim negatif voltaj dusumunun sifir olmasini beklemek) ardindan da olcum yapmak.

Bu yontem dedigim gibi son basvurulacak yontem. Firca gurultusu, motor enduktansi buyukse fazladan bekleme sonucu motor devrinin olmasi gerekenden daha kucuk olmasi yontemin dezavantajlaridir.

snake

arkadaşlar emk dan başka yöntemlerde olabilir.
tako da olabilir vs...
sizce en uygun yöntem nedir?
acil cevaplarınızı bekliyorum..

z

Devir sayısını ölçmek için seçenekler

1. Mile tacho bağla

2. Mile, bir turda bir yada daha fazla puls verecek  optik yada mağnetik sensör bağla. (Shaft encoder vs)

3. PWM kullanma ve fırça gürültüsüne bak. (İğrenç bir yöntem)

4. Daha önce yazdığımız emk voltajına bak.

5. Resolver

6. İvme ölçer

Başka da yöntem kalmadı galiba.

En pratik olanı tacho yada encoder kullanmak.

snake

h köprüsünün altında 5w lık 0.1R luk direnç var
Q1 mosfeti üst solda, Q2 m üst sağda, Q3 mosfeti alt solda,Q4 mosfeti alt sağda. 0.1R direnç, Q3 ve Q4 altında, toprağın üstünde. Motor, Q3 ve Q4 arasındadır.
motor sağa dönerken Q1,Q4 açılıyor,Q2,Q3 kapalı. Sola dönerken Q1,Q4 kapalı,Q2,Q3 ise açık.
emk ölçerken hepsini kapatıyoruz. böylece bobin akımı direnç,kaynak ve mosfetlerin diyotları(2 mosfetin diyotları) üzerinden akacak.
buradaki 0.1R luk direnç üzerinden akım akacak.böylece direnç üzerinde negatif gerilim oluşacak.
bobin enerjisini boşaltırken bu direnç üzerinde daima negatif gerilim oluşur dimi?(osilasyon filan yaparmı)
direnç üzerindeki gerilim 0V olduğu zaman bobin üzerinde gerilim olmayacak böylece emk yı ölçebiliriz. bu durumda alt anahtarlardan birini açmaya gerek varmı (motor sağ yönde dönerken bu durumda Q3 açılması)

yardımların için çok teşekkür ederim

z

Kapalı olmak akım geçirmemek, açık olmak da akım geçirmek anlamında kullanmışsın. Ben, iletimde kesimde olarak kullanacağım.

Evet emk ölçerken 4 mosda kesimde olacak. Bu aşamada bahsi geçen direnç uçlarında negatif voltaj okursun. Ancak bunun osilasyonlu olup olmaması, pikler bulunup bulunmaması sürücü devrelerine, mosların  kesim sürelerine, paralel serbest geçiş diyodlarının toparlanma sürelerine, devre elemanlarının kapasitelerine, baskı devrenin kalitesine, akım izleme direncinin endüktansına bağlı olacaktır.

Normalde negatifren sıfıra düşen exponansiyel bir dalga şekli görmen lazım.

Haklısın alttaki 2 Mosun sürülmesine hiç ihtiyaç yok  bu bölgede   sırası gelen diyod  zaten akıma yol teşkil diyor.

Bu yöntem ağır ve çok sürtünmeli yüklerde sorun yaşatacaktır. Düşük sürtünmeli büyük ataletli sistemlerde daha az sorun yaşatır.

snake

motoru tek yönde hareket ettirelim.mosfetin üstünde dc motor var. bu dc motora ters diyot bağlı. pwm nin boş olması(yani mosfet kesimde),motorun içindeki bobinin gerilimi ters olacak ve diyot iletime geçecek.bobin üstünde ki gerilim yaklaşık diyot+emk kadar olacak(mosfet kesime girdiği anda), bobin boşalmaya başlayacak diyot üstünden,
kafamı karıştıran olay şu;
bobin üstünde ki gerilim azalmaya başlayacak, azalmaya başladıktan belli bir süre sonra  emk gerilimine eşit olduğunda nasıl boşalabilecek ki(mosfet kesime girdiği an),bu sefer diyot kesime girecek. bobin üstünde ki gerilim sabit kalacak (emk ya eşit olacak)
anlamadığım nokta bu, bobin tüm enerjisini boşaltması gerek değil mi?
bobin iletimde olduğu sürece...

z

Boşalan büyüklük gerilim değil akım.

Akım akatılan bobin ve EMK biribirine seri bağlı. Voltajı kestiğiniz anda
akım bir önceki akım yönünde akmaya devam edecek ve diyod üzerinden
devresini tamamlayacak.

Kayıplardan ve elektromekanik dönüşümden dolayı akım sönecek sönecek ve nihayetinde sıfır olup akım EMK nedeniyle ters dönmek isteyecek işte bu andan itibaren diyod EMK nın istediği yöndeki akımı tıkadığı için motor uçlarında EMK dan başka bir şey kalmayacak.

snake

motorun her iki ucuna gerilim bölücü ve toprağın üstündeki dirençlere zener bağlayalım.ve bunu gerilim izleyici ile opamp dan geçirelim.
- gerilimi, motor, bir ucundaki gerilim bölücüden toprağa, topraktan da direnç üzerinden diğer ucuna aktığı içinmi ölçüyoruz..