LCD'li bir devre yaptırmak istiyorum.

Başlatan casanowa123, 27 Mayıs 2011, 22:35:54

casanowa123

Arkadaşlar bir analog sensörden gelen bilgiye göre LCD'ye yazı yazdırmak istiyorum.Yazılım kısmını halledebilirim.Elektronik kısmını yapabilcek birisine ihtiyacım var.Ankara içi tercihimdir. Devrede sensör,lcd ve pic olacaktır.İyi forumlar.

jackal183

bunun donanımında çok zor birşey yok ki kardeş, tam olarak hangi sensörü kullanacağını söyle, yardımcı olabilirsek bakalım

casanowa123

Sharp 2y0a21 sensör kullanıyorum. Aslında problemim lcd ile devre arasındaki bağlantıyı yapmakta.devrede 8 allta 8 üstte yol,lcd de tek sıra halinde 16 yol var.2'si arasındaki bağlantıyı nasıl yapacağımı bulamadım.

fryrmnd

lcd nin bacaklarını pic ile  irtibatlıcan... bunda bişey yok... 14 bacak lcd örneklerinden mi takılıp kaldın?

casanowa123

Alıntı yapılan: fryrmnd - 27 Mayıs 2011, 23:09:14
lcd nin bacaklarını pic ile  irtibatlıcan... bunda bişey yok... 14 bacak lcd örneklerinden mi takılıp kaldın?

aradaki bağlantıyı nasıl kuracağım hakkında bilgim yok. elektronik bilgim maalesef zayıf. kablonun bir ucunu lcd ye diğer ucunuda devreye lehimletsem olur mu?

İkinci sorum ise lcd ve pic 4.5 volt(3 pil) ile çalışır mı?

fryrmnd

pic 2 ie 5.5V arası ama genelde 5V regüle besleme kullanılır... kablonun bir ucunu derken neyi kastettin anlamadım... şimdi yazılımda picten lcd ye 4 adet data bacağı belirliceksin... ayrıca LCD ENABLE, LCD RS bacaklarını da yazılımda ayarlıcaksın... bu ayarladığın bacakları lccd nin aynı bacağına irtibatlıcaksın... R/W bacağını toprağa verebilrisin... 15 ve 16. bacaklar arka plan ledleri içindir... anotuna + , katotuna  - vericeksin... bilmem düzgün anlatabildimmi?

casanowa123

yazılım işini hallettim anlattığınız gibi. 15 ve 16 yı devrede hesaba katmamıştım. dışarıdan nasıl halledebilirim?

fryrmnd

casanowa123

tamam yarın lehimlettireceğim, İlginiz için teşekkür ederim.

casanowa123

arkadaşlar 7805 ile pic'e giden akımı 5'e sabitlemek istiyorum.7805'i sonrada baskı devrey idelerek eklettim. 7805'in  giriş ve çıkış (ilk ve son ) bacaklarının arasındaki yolu kazımalımıyım kısa devre yapıpı 7805'e girmeden girmemesi için?

jrcapa

Dostum öncelikle son yazını anladığım şekle çevirmek istiyorum izninle: " Arkadaşlar pic voltajını 7805 ile pic  5V'a sabitlemek istiyorum.7805'i baskı devreyi delerek sonradan ekledim.Bu durumda 7805'in bacakları aynı yol üzerinde kaldığından  giriş ve çıkış bacakları  kısa devre oluyor, bu bacakların arasını kazımalı mıyım?"  .

7805'in bacak bağlantılarını öğrenmişsindir muhtemelen, tabii ki evet. Kolay gelsin..

casanowa123

Alıntı yapılan: jrcapa - 29 Mayıs 2011, 01:48:47
Dostum öncelikle son yazını anladığım şekle çevirmek istiyorum izninle: " Arkadaşlar pic voltajını 7805 ile pic  5V'a sabitlemek istiyorum.7805'i baskı devreyi delerek sonradan ekledim.Bu durumda 7805'in bacakları aynı yol üzerinde kaldığından  giriş ve çıkış bacakları  kısa devre oluyor, bu bacakların arasını kazımalı mıyım?"  .

7805'in bacak bağlantılarını öğrenmişsindir muhtemelen, tabii ki evet. Kolay gelsin..

bacak bağlantılarını öğrendim. Bir daha devre çıkartacak kadar vaktim olmadığından emin olmak istemiştim. İlginiz için teşekkür ederim  ;)